Navštivte slunné Řecko

Řecko leží v jihovýchodní Evropě na jihu Balkánského poloostrova. Na severu sousedí s Albánií, bývalou Jugoslávskou republikou Makedonií a Bulharskem, na východě s Tureckem. Řecko se skládá z rozsáhlé pevniny na jižním konci Balkánského poloostrova, Peloponéského poloostrova a dále z početných ostrovů, ležících převážně v Egejském a Iónském moři. Hlavním městem jsou Atény. Úředním jazykem je řečtina, ale díky rozvinutému cestovnímu ruchu se lze domluvit i anglicky, německy či francouzsky. Obyvatelstvo je z 95% tvořeno Řeky, zbylá procenta tvoří turecké, makedonské a albánské menšiny.  Řekové jsou silně věřícím národem, 96% obyvatelstva vyznává řecké pravoslaví. Od roku 1981 je Řecko členem Evropské unie a od roku 1952 také členem NATO.

Název:                        Řecká republika (Helénská republika)

Hlavní město: Atény

Rozloha:                    131 940 km2

Počet obyvatel:         11 018 000

Úřední jazyk:              řečtina

Měna:                         EUR

Státní zřízení: republika

Řecko je právem považováno za kolébku civilizace. Před příchodem Řeků bylo centrem vyspělé egejské kultury. Později území dobyli Achájové, Aiolové, Ionové a Dórové. Později Řecko osídlil Alexandr Veliký, Řím a Turkové. Povstání v roce 1821-1829 mělo za následek vytvoření nezávislého novodobého řeckého státu. Během druhé světové války Řecko okupovali Němci, k osvobození došlo díky spojeneckým armádám, především z Velké Británie. V letech 1967-1974 bylo mnoho politických svobod omezeno vojenskou diktaturou a řecký král byl nucen opustit zemi. V roce 1974 bylo období vojenské diktatury ukončeno a monarchie zrušena. Řecko se stalo parlamentní demokracií.

Řecko je z 80% tvořeno horami a kopci. Díky tomuto hornatému povrchu má Řecko velmi členité pobřeží, dlouhé přes 15 tisíc kilometrů. Mezi nejznámější ostrovy patří Chalkidiki, Kréta, Kypr, Zakhyntos, Rhodos, Korfu, Lesbos a další. Břehy jsou omývány Egejským, Iónským a Krétským mořem. Řecko je země plná historie, fascinující přírody s velmi příjemným podnebím a ostrovů s podmanivou scenérií. Najdete zde malé zálivy a zátoky, písečné duny, strmé skály ukrývající rozsáhlé jeskyně, ale i nekonečné písečné pláže s průzračně čistým mořem. Většina pláží vlastní ocenění Modré vlajky. Na mnoha řeckých plážích vládne klid a pro turisty tolik požadovaná samota.

Řekové jsou národem vyznačujícím se klidem a přívětivostí. K turistům se chovají s úctou a otevřenou náručí. Nejlepším zážitkem je ubytování v rodinném domku společně s jeho obyvateli. To se pro Vás stane naprosto unikátní zkušeností, na kterou bude rádi vzpomínat. Zdejší životní styl je vcelku bouřlivý, plný hudebních aktivit, kaváren, obchůdků, barů, nočních klubů, diskoték, kasin a tanečních zábav pod širým nebem. Kavárny, bary i diskotéky bývají zaplněné až do časných ranních hodin.

Řecko je také rájem pro milovníky sportu. Řecká pobřeží nabízí ideální podmínky k windsurfingu, vodnímu lyžování, skalnaté útesy jsou zase ideální pro potápění. Vyzkoušet můžete i plavbu na plachetnici, kterou si lze v mnoha přístavních městech vypůjčit. Pestrá pohoří zase lákají turisty a horolezce. V pohořích Pindos a Parnassos si lze dokonce zalyžovat. Na mnoha místech si lze také vypůjčit jízdní kola.

Řecko láká turisty převážně svými historickými památkami, kterými jsou např. Delfy, Akropole v Aténách, Apollonův chrám v Bassai, Byzantské kláštery, hora Athos, kláštery Meteora, Mykény, Olympia, město Rhodos, Soluň, staré město Korfu, historické centrum Chora na ostrově Patmos a mnoho dalších. Nikde jinde není k vidění tolik historických památek vedle sebe jako v Řecku.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Zakynthos Zakynthos
Kefalonie Kefalonie
Chalkidiki Chalkidiki
Karpathos Karpathos

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.