Co vědět před cestou do Švédska

Tato země u většiny lidí pocit zimy, což je ale pravda jen částečně. Pokud z chladné severní části země zamíříte do jižního Švédska, najdete zde mnohem příjemnější podnebí, než byste čekali, a to zejména v západní části oblasti Skåne a dokonce i mnoho opravdu překrásných pláží vhodných ke koupání. Celkově je ve Švédsku chladněji než u nás, což je vcelku pochopitelné, když 15% země leží za polárním kruhem. Skandinávský poloostrov je ale ovlivňován Golfským proudem, který převážně v letních měsících zajišťuje celkem příjemné teploty. V červenci teplota dosahuje zhruba 17°C. V lednu je to pak -3°C. Před cestou je dobré opatřit si dobré vybavení, počasí se zde, především v horách, velmi rychle mění. Nejvhodnější k návštěvě země jsou letní měsíce, tehdy můžete zažít dlouhé bílé noci. Pokud byste ale rádi viděli polární záři, vypravte se k polárnímu kruhu v zimě, ale s pořádnou výbavou.

Švédsko není členem žádné vojenské aliance, v tomto ohledu země dodržuje neutralitu. To se ovšem netýká ekonomických a jiných uskupení. Ačkoli je Švédsko členem Evropské unie od roku 1995, eurem se v zemi neplatí. Měnou je zde švédská koruna, která má zkratku SEK. Za jednu švédskou korunu u nás dostanete asi 2,4 koruny české. Peníze si můžete směnit u nás nebo přímo ve Švédsku, samozřejmě jsou přijímány i platební karty, především Visa a Mastercard.

Švédsko je známé tím, že oproti České republice zaujímá celkem striktní postoj k alkoholu a tabákovým výrobkům. Co se týká kouření, to je zakázáno na všech veřejných prostranstvích. Stejný postoj platí i k požívání alkoholu na veřejnosti. Porušení těchto zákonů může vést až k deportaci ze země. Alkohol můžete koupit jen ve specializovaných prodejnách, které jsou zřízeny státem. Z těchto nařízení je vyjmuto pivo, které má obsah alkoholu nižší než 3,5%. Pro někoho možná bude překvapivé, že řidičům Švédové tolerují 0,02 ‰ v krvi, pokud vám ale naměří větší číslo, počítejte se ztrátou řidičského průkazy a někdy i svobody. Ve Švédsku je trestná i prostituce a to pro oba účastníky. Vězení tedy hrozí jak osobě, která prostituci provozuje, tak osobě, která za takové služby platí. Do země platí zákaz dovážení zvířat. Pokud sem jedete na delší dobu, počítejte s čtyřměsíční karanténou pro vaše miláčky.

Pokud se v zemi přece jen dostanete do problémů, neváhejte kontaktovat českou ambasádu, která se nachází ve Stockholmu na ulici Villagatan. Pracovní povolení v zemi nepotřebujete, nezapomeňte ale při delším pobytu než tři měsíce kontaktovat Migrační úřad Migrationsverk, kde si vyřídíte povolení k pobytu.

Obecně panuje názor, že severské národy jsou méně vřelé, než třeba národy z jihu. Je to ovšem pouze předsudek. Švédové jsou velmi přátelští a velmi otevření i jiným kulturám. Budou se vám snažit svou zemi co nevíce přiblížit, protože jsou na ni patřičně hrdí, a tak vám poskytnou všechny možné informace. Další příjemnou vlastností Švédů je umírněnost a smysl pro pořádek, proto se nebudete muset bát o své věci nebo se tlačit někde ve frontách. Nebudete se ani muset rozčilovat za volantem, protože všichni dodržují předpisy. Bude to pro vás příjemná změna.

Životní styl Švédů je méně uspěchaný oproti západní Evropě. Funguje zde silný sociální systém, který poskytuje obyvatelstvu zabezpečení. Téměř veškerá péče je zdarma. Švédové dělí svůj čas mezi práci a rodinu. Ve volném čase se rádi věnují sportu. Švédové kladou důraz na zdravý životní styl a fungující spojení s přírodou. Většina obyvatel země vlastní malý domek nebo chatu určenou k rekreaci, kde se snaží trávit maximum svého volného času. Samozřejmostí takových letních chat bývá sauna. K nejpopulárnějším svátkům patří Vánoce. Ty začínají stejně jako u nás adventem, velký význam má 13. prosinec jako Den Lucie. Oblíbené jsou i Velikonoce a netradičně i letní slunovrat, jehož velkolepé oslavy se můžete zúčastnit a tím nahlédnout na život Švédů, hrdého národa žijícího v severní Evropě v souladu s přírodou.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Švédské památky Švédské památky
Stockholm – hlavní a největší město Švédského království Stockholm – hlavní a největší město Švédského království
Malmö nebo-li Severská riviéra Malmö nebo-li Severská riviéra
Göteborg – druhé největší město Švédska Göteborg – druhé největší město Švédska

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.