Malmö nebo-li Severská riviéra

Malmö nebo-li Severská riviéra, leží v jižní části Švédska – Skåne, která ukazuje mírnější a teplejší tvář země. Je třetím nejlidnatějším městem. Malmö bylo založeno ve 13. století a část své historie strávilo pod nadvládou Dánů. Město bylo pro Dány velmi důležité a hned po nedaleké Kodani patřilo k centru říše. Dánové zde postavili strategickou pevnost Malmöhus, ke které náležely i hradby. Ty se ale do dnes bohužel nedochovaly. V 17. století město získali Švédové a Dánové už nebyli schopni dobýt město zpět. Postavili ho zkrátka moc dobře. Prudký rozvoj zaznamenalo Malmö v době průmyslové revoluce, který ještě podpořila nová železnice. Šok znamenala průmyslová krize, město se ovšem vzpamatovalo a dnes se orientuje i na jiná než průmyslová odvětví.

Město Malmö snoubí historii s moderními prvky. Uvidíte tak středověké hrázděné domy i supermoderní stavby na jednom místě, aniž byste museli kamkoli cestovat. Nejstarší stavbou ve městě je kostel z roku 1300 St. Petri kyrka. Centrem města je tzv. Gamla Staden, což znamená Staré město a nacházejí se zde tři nejvýznamnější náměstí, Stortorget, Lilla Torg a Gustav Adolfs Torg. Staré město vytváří jakýsi ostrov, kolem kterého protéká říční kanál. V západní části Gamala Staden se nachází zámek Malmöhus obklopený parkem. Zámek byl na konci 19. století zničen požárem a ve století 20. byl zrekonstruován v duchu funkcionalismu. Dnes slouží jako komplex muzeí, kde si podle zájmu určitě vyberete to své. Říká se, že místní muzea by mohla směle konkurovat i muzeím v hlavním městě Švédska, Stockholmu.

Zajímavá je také budova Turning Torso, což je 190 metrů vysoká věž, která svým architektonickým řešením vzbuzuje dojem, že se otáčí. K dalším zajímavým moderním architektonickým prvkům města je i most Öresund, který spojuje Malmö s Kodaní. Přípravy na stavbu mostu trvaly 40 let a dokončen byl v roce 1999. Most má dvě úrovně, v horní je čtyřproudová dálnice a dolní je využívána železniční dopravou. Jedná se o největší stavbu svého druhu na světě. Malmö má i letiště, ačkoli většina mezinárodních letů je odbavována v Kodani.

Město Malmö můžete obdivovat i z lodě. Výletní plavba trvá asi 45 minut a k poznávání města vám pomůže i komentář v angličtině. Od června do srpna můžete využít i okružní jízdu autobusem. K netradičním zážitkům patří jízda na šlapadle, které vám zapůjčí nedaleko Gustav Adolfs Torg. Pokud po návštěvě města budete mít chuť na trochu přírody, můžete vyrazit na písčitou pláž Ribersborg, která se nachází dva kilometry od města. Atrakcí je zde i Folkets Park, což je rodinné zábavní centrum s malou farmou a lunaparkem. Díky plážím si město vysloužilo i svou přezdívku, nečekejte ale, že teplota moře zde dosahuje vysoké teploty. Na koupání to asi nebude, to vám ale jistě nahradí okolní krajina, která vás jistě okouzlí.

Nádherné je také okolí Malmö, kde můžete podnikat četné výlety. Oblíbeným výletním místem je například bukový les, který je zde téměř raritou. Od zámku Torup vedou do lesa značené turistické trasy. Ve městě Falsterbo se každoročně v červenci koná velký jezdecký turnaj známý pod názvem Falsterbo horseshow, který láká milovníky koní z celého světa.

Pokud máte rádi kavárny, pak se vám v Malmö bude jistě líbit. Romantické prostředí nabízí náměstí Lilla Torg. Levnější variantou je náměstí Möllenvångstor­get. Tradiční švédské pochoutky nabízí restaurace Årstiderna nebo Thotts Restaurang. Pokud máte rádi vůni orientu i ve Švédsku můžete zajít do japonské či thajské restaurace. Můžete také vyrazit do víru nočního města, protože většina klubů a barů má otvírací hodiny dlouho do noci. K hlavním lákadlům patří zábavní komplex Slagthuset, kde klidně můžete protančit boty, protože se tady zavírá až kolem páté hodiny ráno a do té doby se tu mladí lidé baví v rytmu disko. Malmö je město, kde na vás dýchne duch historie i současného světa, kde se skvěle pobavíte s přáteli, ale i s rodinou  a užijete si i krásné přírody. V Malmö zkrátka nemusíte dělat žádné kompromisy.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Co vědět před cestou do Švédska Co vědět před cestou do Švédska
Švédské památky Švédské památky
Stockholm – hlavní a největší město Švédského království Stockholm – hlavní a největší město Švédského království
Göteborg – druhé největší město Švédska Göteborg – druhé největší město Švédska

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.