Ve Švédsku se nachází mnoho krásných míst, které stojí za vidění. Nemusí to vždy nutně být jen výtvory lidských rukou i přírodní útvary dokáží mnohdy doslova vyrazit dech. Takovým místem, které je napůl dědictvím kulturním a napůl přírodním je Laponsko. Tato část země se nachází na severu za polárním kruhem a žijí zde Saami, nebo-li Laponci. Tito lidé se nevzdali tradičního způsobu života blízce spjatého s přírodou. Laponsko je největší území, které nebylo výrazně ovlivněno lidskou činností. 95% Laponska je národním parkem či rezervací.
K opravdu úžasným zážitkům patří návštěva města Tanum, které leží nedaleko norských hranic. Na skalách se zde nachází na 350 vyobrazení každodenního života lidí doby bronzové, to znamená, že většina obrazů je stará asi 4000 let. V dobách vzniku těchto obrazů se skály nacházely na břehu moře, to ale dnes už výrazně ustoupilo. Nebezpečím pro tyto netradiční památky je klima, protože voda, která se dostává do štěrbin následně mrzne a vznikají tak prasklinky, které obrazce narušují. Přesto je pro mnohé návštěvníky překvapivé, jaké detaily jsou v malbách zachyceny. Obrázky zachycují hlavně při jejich každodenních činnostech, ale také lodě a zvířata, nejčastěji jeleny. Není divu, že se zde ročně vystřídá tolik návštěvníků.
Další významnou kulturní památkou je město Visby, které se nachází na západním pobřeží švédského ostrova Gotland. Město patří k nejlépe dochovaným středověkým městům ve Skandinávii. Založeno bylo ve 12. století, kdy byla postavena i katedrála svaté Marie. Vzniklo zde také opevnění, které se zachovalo dodnes. Visby bylo ve středověku významným městem a stalo se jedním z hanzovních měst a také strategickým místem pro křížové výpravy do pobaltské oblasti. Postupem času město ztratilo na důležitosti a značně zchátralo, naštěstí však bylo zachráněno a ve 20. století se opět stalo důležitým průmyslovým centrem. Město je plné romantických zřícenin, které ročně přilákají davy turistů. Není divu, v letních měsících se tady dají dělat krásné procházky.
Dalším magnetem na turisty je rádiová stanice Varberg ve městě Grimeton v jižní části Švédska. Stanice byla postavena po první světové válce a hlavním důvodem byla potřeba komunikace mezi Švédskem a Spojenými státy. Je to působivá technická památka se šesti ocelovými stožáry. Stavba rádiové stanice Varberg byla klíčovým momentem v dějinách bezdrátové komunikace. Jste-li techničtí fandové, pak určitě musíte tuto rádiovou stanici navštívit. Muzejní expozice věnovaná právě této stanici se nachází ve Stockholmu v muzeu vědy a techniky.
Jedním z nejdéle osídlených míst je město Birka, které leží nedaleko Stockholmu. Toto město bylo založeno Vikingy jako významný přístav a centrum obchodu. Podobně významnou lokalitou je i mladší Hovgården na ostrůvku Adelsö. Obě místa jsou velmi důležitá pro církevní dějiny, neboť se zde v 9. století nacházela první křesťanská kongregace na švédském území. V Birce sídlilo obyčejné obyvatelstvo a Hovgården byl sídlem královské rodiny a šlechty. Města byla opuštěna v průběhu 10. století a dnes jsou důležitými archeologickými nalezišti a místy, kde můžete v několika muzeích blíže studovat život starých Vikingů.
Ačkoli člověk soustavně mění tvář přírody, je stále ještě najít místa, kde můžete vidět harmonické soužití člověka s přírodou. Jedním takovým místem je jižní oblast druhého největšího švédského ostrova, Ölandu. Jižní část ostrova je osídlena déle než pět tisíc let a působením lidského faktoru se na pískovcové pláni Stora Alvaret vytvořilo místo tak unikátní, že patří na seznam světového kulturního dědictví. Na ostrově jsou roztroušeny dřevěné větrné mlýny i pozůstatky lidské činnosti z pravěkých dob. Patří sem třeba shluk megalitů z dob Vikingů na místě, kterému se říká Gettlinge. Další významnou památkou je hrad Eketorp, jehož funkcí byla ochrana ostrova již v 5. století. Ostrov Öland se může pyšnit nejen krásnou přírodou a úchvatnou podívanou na větrné mlýny a středověkým hradem, ale také zde žije několik vzácných druhů živočichů i rostlin.