Jak si užít víkend v Paříži

Paříž je poměrně kompaktní město s více než dvěma miliony obyvatel a devíti kilometry v průměru. Je obklopena periferiemi, rozpůlena řekou Seinou a rozdělena na 20 čtvrtí. Bezpochyby to je jedno z nejkrásnějších a nejdynamičtějších hlavních měst světa. Po celý rok se zde pořádají početné výstavy, show, sportovní události a hudební festivaly. Patří k nim například závěrečné etapy cyklistického závodu Tour de France, venkovní klasické a jazzové koncerty a další. Paříž je skutečně jednou z nejbáječnějších světových metropolí a ten, kdo chce zažít hezký několikadenní eurovíkend, při kterém by spojil tradici s dobrodružstvím, nebude zklamán.

Na světě neexistuje vhodnější město pro krátkou romantickou dovolenou než Paříž. Ať už plánujete zasnoubení, líbánky, výročí nebo prostě výjimečný víkend, Paříž je sofistikovaná a zároveň dostupná volba. Počínaje stromy lemovanými Elysejskými poli – Champs-Elysees, přes Louvre, Královský palác na pravém břehu až po slavnou Eiffelovu věž a bohémské St Germain a Latinskou čtvrt na levém, dovolené aeurovíkendy v Paříži vždy nabízejí něco nového.

Nakupování dosahuje v Paříži jiných sfér, se záplavou elegantních butiků a obchodních domů prodávajících nejnovější modely světových značek, často za velmi výhodné ceny. Po městě je rozeseto mnoho pouličních trhů, které prodávají vše od čerstvých potravin po umění a starožitnosti. Pro krátkou přestávku od procházky po památkách můžete zvolit jednu z kaváren, na které narazíte na každém rohu. Je to také vhodná příležitost vyzkoušet kuchyni, která nemusí být pouze francouzská, k dostání jsou zde pochoutky z celého světa. Je to město lahodného jídla a nápojů.

Paříž je jedním z nejzajímavějších měst na světě, která byste měli navštívit. Jsou zde k vidění historické památky a světoznámá muzea, zároveň úchvatné scenérie a životem pulzující kavárny. Toto město nabízí více než dost, aby uspokojilo opravdu každého návštěvníka, který do Paříže přijede strávit svou dovolenou.

EIFFELOVA VĚŽ
EUROVÍKEND PRO ZAMILOVANÉ

Postavena v roce 1889 ku přiíležitosti Světové výstavy. Eiffelova věž byla po 40 let nejvyšší budovou na světě a byla úžasným dílem strojírenství své doby. Nyní je nejvýraznějším symbolem Paříže a je milována většinou Pařížanů, kteří ji původně vnímali jako monstrum a přáli si její odstranění. Pohled z jejího vrcholu za jasného dne je naprosto dechberoucí. Věž je v noci krásně osvětlena. Nahoře jsou tři vyhlídkové plošiny – na druhé je restaurace Jules Verne, kde je potřeba předchozí rezervace, na vrchní plošině je bar a obchod s upomínkovými předměty.

VÍTĚZNÝ OBLOUK
SLAVNÁ DOMINANTA PAŘÍŽE

Toto je po Eiffelově věži pravděpodobně nejslavnější dominanta Paříže. Uvnitř oblouku je muzeum věnované historii a stavbě oblouku. Pod obloukem je hrob neznámého vojína, kde je od 11. listopadu 1923 každý věčer obnovován věčný oheň. Na vrcholu je vyhlídková plošina, která nabízí úchvatné pohledy na Champs Elysees, směrem k Place de la Concorde, Tulerijským zahradám a Louvru. V opačném směru je Grande arche de la Defense, která se skvěle řadí k oblouku směrem na západ.

CHAMPS – ELYSEES
ELYSEJSKÁ POLE

Neboli Elysejská pole, jsou nádherným boulevardem, který se rozpíná od Vítězného oblouku až k Place de la Concorde. Tradičně spojovavaný s pařížským stylem neztratil mnoho ze svého lesku od svých nejslavnějších dob. Jeho spodní část nabízí jednu z nejkrásnějších procházek po tomto městě, zatímco horní část je lemována obchody a kavárnami. Je zde situováno mnoho módních salonů, elegantních hotelů a drahých restaurací.

SACRE COEUR
PANORAMATICKÉ VÝHLEDY NA PAŘÍŽ

Sacre Coeur poskytuje úžasný a neocenitelný pohled na město, který snadno může soutěžit s pohledem z Eiffelovy věže a činí tak z této kopulovité katedrály jedno z nejvyhledávanějších míst v Paříži. Postaven v sedmdesátých letech 19. století, tento dóm je 200 m nad mořem a poskytuje panoramatické výhledy. Určitě se vyplatí věnovat čas procházce vesnicky působícími uličkami Montmartru.

LOUVRE
SLAVNÉ PAŘÍŽSKÉ MUZEUM

Původně francouzský soudní dvůr a jedna z největších budov v Paříži, Louvre byl poprvé otevřen po revoluci v roce 1793 jako ukázka bohatství a uměleckých pokladů francouzské šlechty. Je zde umístěna obsáhlá stálá sbírka děl z celého světa, nejcennějším majetkem Louvru je zřejmě slavný obraz Mona Lisa. Louvre je považován za jeden z nejvznešenějších paláců na světě a jeho exteriéry stojí za to vidět, i když nemáte čas si prohlédnout zde vystavená díla. Poměrně nedávno byla k paláci přistavena skleněná pyramida, která byla součástí přestavby provedené zde za prezidenta Mitteranda v roce 1988 a která sedí uprostřed Cour Napoleon.

CENTRE POMPIDOU
MUSEE NATIONAL D’ART MODERNE

Otevřeno v roce 1977 tato avantgardní budova byla v Paříži dlouho kontroverzním tématem. Od své renovace v roce 2000 přestala být trnem v oku a místo toho se stala jedním z hlavních kulturních a uměleckých center města. Centre Pompidou zahrnuje Národní muzeum moderního umění, centrum průmyslového designu, věřejnou knihovnu a Ústav pro výzkum a koordinaci hudby. Při procházce středem, naleznete také mnoho soch, pohyblivých instalací a spoustu pouliční zábavy.

PICASSOVO MUZEUM
MUSEE NATIONAL PICASSO

Picassovo muzeum v Hotelu Sale vlastní největší sbírku tohoto umělce na světě. Francouzský stát nahromadil početná díla výměnou za odpuštění více než 25 milionů liber z dědické daně po Picassově smrti v roce 1973. Krom toho, že muzeum schraňuje více než 4 000 originálních Picassových kreseb, maleb, soch, keramiky a poznámek, vlastní také díla z Picassovy rozsáhlé soukromé sbírky, která obsahuje díla Cezanna a Rousseaua.

KATEDRÁLA NOTRE DAME
MALÝ OSTROV UPROSTŘED SEINY

Ile de la Cite – malý ostrov uprostřed Seiny je domovem Soudního dvora a také jednoho z nejvýznamnějších pařížských monumentů – katedrály Notre Dame. Katedrála zažila některé z nejpodstatnějších okamžiků francouzské historie. Byl to výchozí bod křížových výprav a právě zde se nechal Napoleon korunovat za císaře Francie a jejích území.

PLACE DE LA CONCORDE
NEJVĚTŠÍ NÁMĚSTÍ VE MĚSTĚ

Umístěné mezi Elysejská pole a Tulerijské zahrady a se skvělým výhledem na Seinu, Eiffelovu věž, která je napříč přes řeku a na Sacre Coeur, je Place de la Concorde největším náměstím ve městě. Jeho střed tvoří 3 300 let starý obelisk z Luxoru, v jehož sousedství jsou dvě velké fontány.

BASTILLA
NEJZNÁMĚJŠÍCH Z PAŘÍŽSKÝCH ATRAKCÍ

Bastilla je zřejmě jednou z nejznámějších pařížských atrakcí. V roce 1789 na vrcholu francouzské revoluce, více než 600 pařížanů vtrhlo do tehdejší věznice a pevnosti a obsadilo centrální sklad munice, čímž získali převahu. Toto vedlo k pádu krále Ludvíka XIV. Vězení během své existence poskytlo „ubytování“ Voltairovi, Markýzi de Sade a spoustě dalších prominentních a bohatých vězňů. Sloup „Duch svobody“ na Place de la Bastille byl vztyčen po červencové revoluci roku 1830, kdy byl Karel X nahrazen Ludvíkem Filipem. Od roku 1989 je Bastilla také sídlem jedné z nejvyhlášnějších a nejmodernějších evropských oper. Opera přetvořila prostor okolo Bastilly ze zchátralé oblasti na jednu z nejmódnějších adres ve městě.

HŘBITOV PERE-LACHAISE
BOULEVARD DE MENIMONTANT

Hřbitov Pere-Lachaise je místem věčného odpočinku více než milionu pařížanů, nabízí opravdu úžasný zážitek. Mezi majestátními a gotickými mauzoley najdete hroby Edith Piaf, Marcela Prousta, Balzaca, Chopina, Oscara Wilda a vyhledávaný hrob Jima Morrisona. Hřbitov je rozlehlé místo a snadno zde zabloudíte, ale mapy jsou k dostání u každého vchodu.

OPERA GARNIER
NEJVĚTŠÍ OPERNÍ DOM NA SVĚTĚ

Postavena v sedmdesátých letech 19. století a navržená Charlesem Garnierem, Opera Garnier je největším operním domem na světě a pojme až 500 umělců na pódiu najednou. Určitě stojí za to vidět její rafinovaně pomalovaný strop a slavný centrální lustr, který váží skoro 7 tun. Lístky na představení je potřeba rezervovat dlouho dopředu.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Objevte francouzskou krásu – Méty Objevte francouzskou krásu – Méty

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.