Sutomore – v srdci Barské riviéry

Sutomore je malé městečko s asi třemi tisíci obyvateli,  které leží v jižní části černohorského pobřeží, a je tak součástí  vyhlášené Barské riviéry. Od jejího centra – Baru – je vzdálené asi 6 kilometrů, a tvoří tak jakousi jeho předsunutou část zasvěcenou rekreaci, kam za mořem pravidelně míří právě návštěvníci města Bar. Sutomore je díky své krátké vzdálenosti od centra celé oblasti zejména v letních měsících velice populárním místem, a často se o něm hovoří dokonce jako o nejvýznamnějším letovisku na východních březích Jaderského moře.

Svou oblibu si získalo jednak díky atraktivitě lokality, v níž leží: severní část Barského zálivu je specifická tím, že štíty hor se zvedají v dostatečné vzdálenosti od  pobřeží, která z rovinatého okolí Sutomore dělá místo s mimořádně příjemným klimatem. Kromě toho ale těží ze své polohy také proto, že jde o místo s dobrou dopravní dostupností – zejména díky dobrému spojení mezi Barem a Bělehradem prostřednictvím známé Jadranské magistrály.

K čemuž navíc přistupuje fakt, že Sutomore v oblasti překvapivě nepatří k nejdražším turistickým lokalitám, například ve srovnání  s neméně známou Budvou jsou zde ceny výrazně nižší. Z těchto důvodů je proto během letních prázdnin hlavní pláž Sutomore, chlouba městečka dlouhá asi dva kilometry, poměrně často hojně zaskládaná opalujícími se turisty, díky čemuž Sutomore zřejmě nebude tou správnou volbou pro samotáře hledající místo, kde jejich myšlenky bude rozptylovat pouze šum moře.

Stejně tak lze ale říci, že pokud byste rádi strávili svou dovolenou na východním Jadranu na živém místě, kde den nekončí západem slunce ale spíše až ve chvíli, kdy jste na konci svých sil, asi jen těžko najdete příhodnější místo než je právě Sutomore. Ideální destinace pro vodní sporty, místo, kde rok co rok dochází k největšímu počtu prázdninových románků na kilometr  čtvereční,  dějiště nevázaných pitek až do úsvitu. Jsou-li podobné scénáře vaším šálkem kávy, je zbytečné, abyste se rozhlíželi jinde.

Sutomore ale samozřejmě má co nabídnout  i těm usedlejším, které představa více dní strávených na pláži spíše děsí než láká.

Hlavní podíl na tom má nejspíše impozantní stavba pevností nesoucí  exotický název Haj-Nehaj, jíž zde v 15. století vystavěli Benátčané jako svůj pomyslný hlavní obranný val v celé oblasti. Bohužel jim ale nepříjemné okolnosti zabránily, aby se z ní těšili dlouho – o sto let později totiž pevnost přechází do rukou tureckých vojsk. Haj-Nehaj můžete navštívit tři kilometry od Sutomore, kde stojí na vysokém kopci, z něhož se otvírá podmanivý výhled jak na moře, tak i na přiléhající pásmo hor.

Dalším zajímavým místem je bezpochyby také  zřícenina původně ranně středověkého kláštera Bogorodica Ratačka, jež leží při jižním okraji Sutomore. V průběhu 15. století byl klášter opět držen Benátčany, a ve stejné době jako Turci obsazují sousední Haj-Nehaj pod jejich kontrolu přechází i proběhnuvšími boji notně poškozená Bogorodica Ratačka. To co z kláštera zbylo poté ještě utrpělo velké škody  během druhé světové války, kdy zříceninu využívají  Italové ke stavbě svých obranných hnízd.

Poslední památkou, na niž bychom v našem krátkém přehledu upozornili je potom kostel zasvěcený sv. Tekle, jehož původní podoba se podle historiků datuje až do 8. století n.l. Jak je už zde téměř zvykem, v průběhu následujících století byl kostel několikrát  přestavěn, a dnes by proto na jeho skutečné stáří usuzoval jen málokdo – k posledním stavebním úpravám jež výrazně ovlivnily jeho podobu zde totiž došlo v 19. století. Kostel sv. Tekle je pro nás nicméně zajímavý v jiném ohledu: jeho útroby v sobě totiž skrývají jak pravoslavný tak katolický oltář, na přilehlém hřbitově navíc byli věřící obou církví pohřbívání společně. Ukazuje se tak, že v minulosti jih dnešní Černé hory oplýval pro mnoho lidí dnes jen obtížně představitelnou náboženskou tolerancí.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Ulcinj – pirátský přístav a město, kde seděl Cervantes Ulcinj – pirátský přístav a město, kde seděl Cervantes
Tivat – přístav, kde kotvila habsburská flotila Tivat – přístav, kde kotvila habsburská flotila
Petrovac – jak vypadá kouzlo budvanské riviéry? Petrovac – jak vypadá kouzlo budvanské riviéry?
Bar – brána jižního Jadranu Bar – brána jižního Jadranu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.