Göteborg – druhé největší město Švédska

Druhé největší město Švédska je Göteborg, kterému se také někdy říká malý Londýn. Žije zde více než půl milionu lidí a město je sídlem největší univerzity ve Skandinávii. Město se nachází na jihozápadním pobřeží země a díky své strategické pozici je největším přístavem v zemi. Historie města není nijak dlouhá, založeno bylo v 17. stoletím králem Gustavem II. Adolfem. Po dlouhou dobu bylo město pod vlivem Holanďanů, což se podepsalo na jeho architektuře. Z původní architektury města se toho moc nedochovalo, protože dřívější domy byly ze dřeva a město na konci 17. století zachvátil požár. V následujícím století však město díky zámořským aktivitám výrazně bohatlo. Dnes je centrem obchodu a průmyslu a známé je produkcí automobilů, které jsou pokládány za nejbezpečnější na světě, automobilů Volvo, o kterém sní mnoho motoristů.

Nejnavštěvovanější památkou je Jižní Götenborské souostroví, kde najdete pevnost Gamla Älvsborg, která byla prvotním jádrem a kterou naleznete asi tři kilometry od centra města. Určitě navštivte i pevnost Elfsborg. Ta v 17. století sloužila jako štít čerstvě vzniklého města proti nepřátelským výbojům. Můžete zde spatřit i kostel určený pro královské vojsko nebo vězení pro zrádce. Dostanete se sem výletní lodí s průvodcem z přístavu Lilla Bommen, které leží nedaleko vlakového nádraží. Turisty oblíbená je i čtvrť Klippan, což je vlastně památkové centrum, které uchovává obydlí námořníků a drobných řemeslníků.

Göteborg je také významným dopravním uzlem. Jednak je to největší přístav v zemi, jednak se zde nacházejí dvě letiště. Výborná je i doprava po městě. Je zde velmi hustá tramvajová síť, které ale konkurují autobusové linky. Stačí si jen vybrat, čemu dáváte přednost.

Na své si přijdete, pokud rádi navštěvujete muzea. K nejoblíbenějším tady patří Stadsmuseum, kde se nachází původní vikingská loď- drakar. Maritiman je velké plovoucí muzeum lodí s historickými exponáty a mezi jinými se zde nachází i 69 metrů dlouhá ponorka, do které se můžete jít podívat, abyste měli představu, jak se námořníkům vlastně žilo. Pokud máte rádi moderní design, nenechte si ujít muzeum Röhsska Museet. Na své si přijdou i automobiloví nadšenci, kteří zavítají do muzea Volva, kde mohou obdivovat vše, co se tohoto výtečného vozu týká.

V Göteborgu se budete i báječně bavit. Velkou atrakcí je zábavní park Liseberg, kde se můžete bát ve strašidelných hradech, projet se na horské dráze a opravdoví fanoušci adrenalinu se mohou nechat vystřelit z děla na atrakci Kánonen. Trochu adrenalinu si užijete také v interaktivním přírodovědném muzeu Universeum, kde projedete Žraločím tunelem. Uklidnit se pak můžete v aranžovaném tropickém pralese plném exotiky. K procházkám je ideální rozsáhlý park Palmhuset, kde se nachází asi 2500 tisíc odrůd růží i malý palác. Můžete si zde také posedět v některé z příjemných kaváren. K menším parkům, které lákají k procházkám patří Slottsskogsparken nebo Keller.

Po takové procházce vám jistě vyhládne, a tak můžete navštívit některý z vyhlášených podniků ve městě. Vybírat je opravdu z čeho, restaurací je zde nepřeberné množství od těch méně náročných až po ty opravdu luxusní. K levnějším variantám patří například vegetariánská bistra, která jsou oblíbená hlavně u studentů. Pokud dostanete chuť na francouzskou kuchyni, navštivte Brasserii Lipp, tradiční domácí kuchyni pak nabízí restaurace Smaka. Oblíbené jsou i kavárny, které se nacházejí prakticky na každém rohu. Škála je opět hodně široká, můžete vybírat mezi luxusnějšími podniky a podniky, které jsou oblíbené především u mladších lidí. Vyhlášenou studentskou kavárnou je Java Kaffebar blízko univerzity.

Podívat se musíte také do stylové hospůdky a i v této oblasti nabízí město široký výběr podniků. Oblíbeným typem jsou anglické a irské hospůdky, které nabízejí ostrovní pivo i atmosféru. Zajít si také můžete do levnější hospody, kde ochutnáte místní pivo. Pokud máte rádi tanec a noční život, ani v tomto ohledu nebudete Goteborgem zklamáni. Vyhlášený je klub Nefertiti, Valand nebo Jazzhuset.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Co vědět před cestou do Švédska Co vědět před cestou do Švédska
Švédské památky Švédské památky
Stockholm – hlavní a největší město Švédského království Stockholm – hlavní a největší město Švédského království
Malmö nebo-li Severská riviéra Malmö nebo-li Severská riviéra

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.