Poznejte rozlehlou zemi jménem Kanada

Kanada je nádhernou a rozmanitou zemí, kterou ročně navštíví několik miliónů turistů, kteří vědí proč. Hned v úvodu musíme vyvrátit jeden mýtus, když je Kanada často označována jako stát, který přijímá kulturu a životní styl od USA. V praxi je pravdou spíše opak, když je Kanada státem evropských (především britských a francouzských) zvyků a celková atmosféra je tak ojedinělá, možná lehce konzervativní, ale příjemná. S uspěchaným životním stylem Američanů se setkáte maximálně v největším městě Kanady, Torontu. Sever státu pak stále čerpá kulturní zvyky od původních obyvatel, Eskymáků. Pokud se hodláte do Kanady vypravit, očekávejte v létě teplé, ale v zimě mrazivé podnebí, unikátní přírodu a krásná města. Na druhou stranu je pravda, že je Kanada poměrně rozlehlá, takže budete i hodně cestovat.

Když začneme lehce zeměpisnými ukazateli, tak je Kanada druhým největším státem světa (pochopitelně za Ruskem), nicméně podle počtu obyvatel je až ve čtvrté desítce. To je dáno v první řadě faktem, že sever země je za polárním kruhem, takže je trvale prakticky neobyvatelný. Většina z 32,5 milionu obyvatel žije ve velkých městech, případně ve vesničkách v národních parcích. Hustota zalidnění je tak minimální. Když ještě zůstaneme u těchto faktů, tak je nejvyšší horou Kanady známý Mount Logan, který měří 5959 m. n. m., a nejdelšími řekami jsou Mackenzie a řeka Svatého Vavřince. Neříkáme to proto, že bychom vás chtěli zkoušet ze zeměpisu, ale protože se s těmito dominantami určitě setkáte. Největším městem, které Kanada má, je Toronto, ale hlavním je Ottawa. Známým faktem také je, že je Kanada členem společenství Commonwealth, takže je formální hlavou státu panovník Velké Británie.

Co se týče typických rysů, vezmeme je postupně. Poměrně unikátní je pochopitelně podnebí. To v mnoha ohledech záleží na oblasti, kam jedete (vzhledem k velké rozloze), ale vždy si ho dopředu zjistěte, protože je to trochu něco jiného, než na co jste zvyklí z Evropy. Nejmírnější podnebí je obecně na pobřeží, protože vnitrozemské oblasti jsou naopak v tomto směru extrémní – tropická léta a kruté zimy s velkým počtem sněhu a teplotami okolo minus dvaceti stupňů. Nejnavštěvovanější oblast Velkých jezer je typická příjemným evropským podnebím, ale vcelku velkým úhrnem srážek.

Specifická a nádherná je Kanada i svou faunou. Hned na úvod je dobré zmínit, že Kanada nemá žádný druh hmyzu, který by byl jedovatý, nebo pro člověka jinak nebezpečný. Na druhou stranu má medvědy, kteří dokážou turistům život znepříjemnit, i když zůstává faktem, že jsou tato zvířata vcelku klidná a člověk je musí vyprovokovat. Právě savci jsou tak naprosto typičtí jak pro národní parky, tak i pro okolí velkých měst. Běžně tu potkáte soby, kamzíky, losy, ale i například bobry a vlky, kteří jsou jinde na pokraji vyhynutí. Kanadské řeky jsou také rájem rybářů, když zde něco chytí prakticky každý. Co se týče flóry, ta je také velmi bohatá. Národním stromem je pochopitelně javor, když je javorový list i na státní vlajce. V centrálních oblastech se budete setkávat především s velkým počtem jehličnanů, na severu pak už jen s mechy a lišejníky.

Pro každého turistu jsou pochopitelně důležitá největší lákadla, která Kanada má. Když vezmeme nejprve ty přírodní, jsou to romantické Niagarské vodopády, nebo unikátní národní parky, které najdete i na seznamu UNESCO – Banff, Jasper, Yono a další. Všechny nabízejí tak nádhernou přírodu, že to lze jen těžko přirovnat k něčemu v Evropě. Co se týče velkých měst, mezi nejnavštěvovanější patří pochopitelně Toronto se svou CN Tower, která byla až do roku 2008 nejvyšší stavbou světa. Ve východní části státu pak nevynechejte ani hlavní město, kterým je Ottawa, nebo francouzsky mluvící Quebec a Montreal. Jednou z nejhustěji obydlených oblastí, kterou turisté také milují, je středozápad s hokejovou Calgary, nebo Edmontonem, kde najdete jedno z největších nákupních středisek světa. Nejen že se zde nachází nejkrásnější národní parky, ale především je oblast bohatá vzhledem k těžbě diamantů, zemního plynu apod. Ať už zavítáte kamkoliv, vždy pro vás bude Kanada nezapomenutelným zážitkem.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.