Objevte severskou krásku – Švédsko

Ačkoli Švédsko není typickou letní destinací, přesto láká ročně statisíce turistů. Aby taky ne, je to nádherná země, která vám učaruje svou přírodou, kulturou, folklorem a samozřejmě také svou bohatou historií. Švédsko leží v severní Evropě, konkrétně na Skandinávském poloostrově. Sousedí s Norskem na západě a Finskem na severovýchodě. Oficiální název je Švédské království. Jak již ze samotného názvu vyplývá, Švédsko je konstituční monarchií a v čele království stojí král Carl XVI. Gustaf. Ve Švédsku žije jen kolem 10 milionů lidí, z toho asi jeden a půl milionu tvoří přistěhovalci, nejčastěji Norové, Dánové a Finové. Švédsko je zhruba pět a půl krát větší než Česká republika, ale počet obyvatel je téměř stejný, což vypovídá o hustotě zalidnění. Hlavním městem je Stockholm, kde žije necelých 800 tisíc obyvatel, následuje Goteborg, Malmö a Uppsala.

Do země se můžete dostat několika způsoby. Nejrychlejší a samozřejmě nejpohodlnější je letecká doprava. Využít můžete i autobusů nebo vlastního auta. Pokud se však po Švédsku budete přepravovat autem, nemělo by vás nic překvapit. Důležité je dodržovat dopravní předpisy, to znamená, že stejně jako u nás budete mít rozsvíceno po celý den a budete dodržovat stanovenou rychlost. Ta je v obci stejně jako u nás 50 km/h, mimo obec pak 70 km/h a na dálnicích platí 150 km/h. Pokud použijete k cestě do země trajekt, počítejte s kontrolou na alkohol. Dopravní předpisy se ve Švédsku opravdu dodržují, proto pokud se chcete vyhnout problémům, neměli byste nijak vybočovat z řady. Samozřejmostí je zde zelená karta, před cestou určitě zkontrolujte její platnost. S dálničními známkami ani jinými poplatky se zde nesetkáte.

Hustota železniční sítě není příliš velká, oblíbená je železnice, která míří na sever do Laponska. Zajímavostí jsou autovlaky, což jsou vlaky, kam zajedete vaším vozem a můžete si tak odpočinout od řízení. Tyto vlaky jezdí mezi Stockholmem a severní částí země. Hustou síť má naopak autobusová doprava, která ani nepatří mezi nejdražší. V neposlední řadě můžete zkusit i stopovat, ale stejně jako u nás, i ve Švédsku je to celkem riskantní způsob přepravy.

Švédsko patří pro Čechy k dražším zemím, proto když už se sem vypravíte, jistě uvítáte možnosti levného ubytování. Těch je tady hned několik, protože po celé zemi je spousta kempů, tábořišť i hostelů. Problém může nastat v letních měsících, kdy se občas těžko shánějí volná místa. Ve Švédsku platí právo Allemansrätt, což znamená právo volného pohybu v přírodě. To znamená, že se můžete pohybovat i po soukromé půdě, samozřejmě ale počítejte s určitými omezeními. Samozřejmostí je, že svou přítomností nerušíte majitele pozemku, úmyslně neničíte úrodu a podobně. Stejné je to i se stanováním. Stan si můžete sice postavit prakticky kdekoliv, výjimkou jsou pole a vítáni nejste ani velmi blízko obytného domu. Rozdělávat oheň v rezervacích je zakázáno, naopak je tomu na plážích, jedinou podmínkou je, že si dřevo opatříte pouze sběrem.

Jistá omezení jsou i u vývozu či dovozu věcí do země, což se týká především alkoholických a tabákových výrobků. Věková hranice je u alkoholu, na rozdíl od nás, posunuta až na 20 let, u cigaret a podobného zboží je věková hranice shodná, tedy 18 let.

Pokud chcete Švédsko opravdu poznat, neměli byste se vyhýbat místní kuchyni. Ta sice není tak proslavená jako kuchyně francouzská či italská, tím spíš pro vás ale může být zajímavá. Základem švédské kuchyně jsou samozřejmě ryby a dary moře, ale i zvěřina. Typickým jídlem jsou ryby jako losos, sledě nebo treska, dále pak masové kuličky s brusinkovou omáčkou, nejčastější přílohou jsou brambory. Hlavním jídlem dne je oběd, který sestává z hlavního chodu, salátu a moučníku. Vyhlášené jsou švédské pekárny nabízející chutné koláče, které prostě musíte zkusit. Restaurace se příliš neliší od těch našich, spropitné bývá většinou započítáno v ceně. Oblíbeným pitím je káva, džusy z lesního ovoce a ani švédské pivo nepatří k těm nejhorším. Dělí se zde podle obsahu alkoholu na silné, střední a lehké. Trochu alkoholu najdete i v jablečném či hruškovém moštu. Pokud máte chuť na něco silnějšího, sáhněte po Snapsu, což je pálenka z brambor nebo místní lihovina aquavit.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Co vědět před cestou do Švédska Co vědět před cestou do Švédska
Švédské památky Švédské památky
Stockholm – hlavní a největší město Švédského království Stockholm – hlavní a největší město Švédského království
Malmö nebo-li Severská riviéra Malmö nebo-li Severská riviéra

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.