Chrámy v Thajsku

Thajské „wat“ překládáme jako chrám, při čemž nejde o doslovný překlad. Chrám, který si představujeme v naší kultuře my, je budovou nemající příliš složitou strukturu. Thajský wat je však tvořen komplexem náboženských budov, které vypadají úžasně a svým návštěvníkům vyrazí dech. Tak nádherné chrámy uvidíte málokde na světě. Poznejte i vy krásy těchto thajských chrámů…

Chrámy v Bangkoku

Jen v samotném Bangkoku najdete kolem 500 chrámů. Přiblížíme si alespoň některé z těch nejnavštěvovanějších.

Wat Phra Kaeo

Wat Phra Kaeo neboli Chrám smaragdového Budhy považujeme za nejvýznamnější chrám v Thajsku. Představuje část Královského paláce. Smaragdový Budha je nejposvátnějším symbolem země. Chrám byl dostavěný roku 1784 za panování krále Ramy I. Během historie došlo k několika rekonstrukcím chrámu.

Wat Pho

Tento chrám pochází ze 16. století a je nejstarším chrámem v Bangkoku. Patří také mezi největší waty v Thajsku. Dominantou tohoto komplexu je socha ležícího Budhy. Ten znázorňuje okamžik, kdy dosáhl nirvány. Socha je velká 46 metrů a jeho výška dosahuje            15 metrů. Zajímavá jsou především chodidla Budhy, která jsou zdobená perletí.

Wat Arun

Wat Arun neboli Chrám úsvitu pochází z první poloviny 19. století a nechali ho vybudovat Rama II. a Rama III. Leží na západním břehu řeky Chao Phraya River a na tomto břehu to je první místo, kam dopadají ranní paprsky slunce. Chrám je zdoben porcelánovými střípky, mušlemi, sklem a čínskou glazurou mnohých barev.

Wat Saket

Výstavba tohoto chrámu proběhla počátkem 19. století. Hlavní dominantou chrámu je zlatý pahorek vysoký témě 80 metrů, který byl vytvořen uměle. Z něho budete mít krásný rozhled do okolí.

Wat Traimit

Turisticky velmi oblíbený je také Wat Traimit neboli Chrám Zlatého Budhy. Uvnitř chrámu skutečně najdete sochu zlatého Budhy, která je vysoká tři metry a váží 5,5 tun. Jde o největší zlatou sochu Budhy na světě. Odlitá byla už ve 13. století. Chrám rovněž pochází ze 13. století.

Chrámy mimo Bangkok

Nádherné chrámy však nejsou jen v Bangkoku. Jsou rozseté po celém Thajsku. Z dalších si jmenujme alespoň následující:

Wat Pa Maha Chedi Kaew

Wat Pa Maha Chedi Kaew neboli Chrám z miliónu lahví najdete v provincii Sisaket, což je  cca 640 km od Bangkoku. Chrám je skutečně postaven z velkého množství recyklovaných lahví a právě na tomto základu byla stavba vyhlášená ekologickou stavbou nového tisíciletí.

Wat Yai Chai

Wat Yai Chai se nachází ve městě Ayutthayi, které leží poměrně nedaleko Bangkoku. Chrám pochází ze 14. století a je skutečně nádherný. Kromě něho můžete ve městě vidět velké množství dalších památek.

Wat Pra Sri Rattana Mahatat

Wat Pra Sri Rattana Mahatat se nachází na okraji města Phitsanulok. Největší dominantou tohoto chrámu je bronzový zlacený Phra Buddha Chinnaret. Tato sochá je nádherná. Dokonce je považovaná za nejkrásnější sochu Budhy v Thajsku.

Ve výčtu chrámu bychom mohli směle pokračovat. Přiblížili jsme si alespoň základní informace o těch nejdůležitějších. Budete-li mít zájem poznávat další chrámy, objevíte na své cestě do Thajska celou řadu těchto staveb.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak se v Thajsku bydlí? Jak se v Thajsku bydlí?
Thajské ostrovy Thajské ostrovy
Co vědět před cestou do Thajska? Co vědět před cestou do Thajska?
Pattaya: Perla mezi thajskými městy Pattaya: Perla mezi thajskými městy

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.