Etiketa a zvyly v Thajsku

Thajsko je pro obyvatele našich podmínek velmi exotickou zemí, a proto ročně tam vycestuje velké množství turistů. Thajsko láká nejen svou rozmanitostí, ale i kulturou, kulinářstvím, ale i zvyky. I přesto, že životní úroveň není rozhodně na takové úrovni, jako by se dalo očekávat, místní lidé turistům neukazují záda. Místní obyvatelé, kterých je kolem šedesáti milionů, všechny turisty rádi přivítají. Thajsko je také mnohonárodnostní stát. Kromě thajského obyvatelstva zde žije i čínský a malajská menšina. Naštěstí zde všechny národy žijí ve smíru a vzájemné symbióze. V Thajsku je nejvyšší gramotnost v celé jihovýchodní Asii, dosahuje hodnoty asi 95%.

Buď veselý, buď „sanuk“…

Chcete-li dokonale poznat Thajsko, zaměřte se na místní kulturu. Možná ze začátku bude složité proniknout do tajů místního tajemství. Domorodá kultura na turisty číhá všude, kam se jen podívají, i když v trošku moderní podobě. Kromě tradičního sarongu se nosí klasické kalhoty, automobily jsou všude kolem. Moderní podoba místní kultury je ale jen minimální, a proto se tradice dochovala ve vysoké míře. Kultura se zde dá připodobnit k jednomu slovu, a to je „sanuk“, což se dá přeložit jako legrace nebo zábava. Toto heslo je v Thajsku znát snad všude, kde se podíváte. Stejně důležitým heslem je „zachovej si tvář“. Rozhodně se snažte vyhnout všem hádkám a rozporům. Thajci se totiž neradi hádají.

Úcta a postavení v thajské společnosti

V našich podmínkách se úcta ke starším lidem sice traduje, ale moc se jí lidé v současné době neřídí. V Thajsku je to úplně jinak. Všechny vztahy jsou tam založeny na podřízenosti a nadřízenosti, která je většinou dána věkem, ale také majetkem, postavením nebo politickým vlivem. Ten, kdo je podřízený musí k nadřízenému chovat jistou hodnotu respektu, avšak ten na oplátku s ním musí jednat velmi uctivě. Důležitou kapitolou pro turisty je stolování. Každý by si měl před cestou jistě dobře prostudovat tyto pravidla, která jsou dost specifická. Pokud budete dostatečně informování, předejdete tak nepříjemným situacím.

Společenské normy

Umíte-li alespoň základy thajštiny, bude po Vás vyžadováno, abyste se chovali podle společenských norem. Společenské normy jsou v Thajsku velmi uctívány, a pokud se jimi budete řídit, vysloužíte si slušné a vstřícné chování vůči Vaší osobě. Buddhistické náboženství, které se v Thajsku provozuje, dalo další normy. Základem etiky Thajska je slušné oblékání, upravený vzhled, ale také tiché a především kultivované chování. Budete-li se držet alespoň z části těchto pravidel, thajští občané Vás budou mít v jisté úctě.

Kulturní odlišnosti

Nemusíte se bát nějakých zvláštností v této zemi. Není až tak odlišná od našeho prostředí. Ale i přesto jsou nějaké zvláštnosti, které je dobré předem znát. Navštívíte-li nějaký chrám, musíte do něj vstoupit bez obuvi a ve slušném oblečení, což přesně znamená dlouhé kalhoty, které mají zakryty i kotníky, trika s dlouhým rukávem. Tato pravidla platí jak pro muže, tak i ženy. Můžete se ale setkat s velmi benevolentním jednáním, kde Vám někdy odpustí i krátký rukáv či kalhoty. Rozhodnete-li se navštívit chrám, nesedejte si s nohama směrem k soše Buddhy. Jako pozdrav se používá spojení rukou, připomínající modlitební úkon. Ono očekávají stejnou podobu odpovědi. Nezapomínejte na pozdrav. Ten je brán velmi přátelsky a mile. Důležitá zásada je při podávání věcí. Je nutné, abyste pamatovali na jedno podstatné pravidlo. Vždy věci podávejte pravou rukou, nebo oběma rukama. Nikdy ne levou. Ta je totiž určena k umývání na toaletě.

Nikdy se nedotýkejte hlavy ostatních a ani nesedejte na polštář, na který má přijít hlava. Podobný zákaz se týká i překračování ležících nebo sedících lidí, kteří cestují vlakem, a už vůbec nepřekračujte jídlo, během stolování na zemi. Vyskytnete-li se v případě, že byste měli někoho překročit, raděj jej požádejte o uvolnění místa. Nedostanete se tak do nepříjemných situací. V obuvi se nechodí do chrámů, domovů, a dokonce ani do některých obchodů, či restaurací je vstup v obuvi zakázán.

To nejlepší na konec…

Stane-li se, že Vás někdo pozve domů na návštěvu, neodmítejte. V žádném případě nemusíte mít strach. Místní lidé jsou velmi pohostinní, nabídnou Vám jídlo, dobré pití. Budete mít skvělou příležitost ochutnat místní thajskou kuchyni. Naproti tomu odmítnutí by bylo bráno jako nevychované a neslušné gesto. Proto se nebojte a nechte se pozvat.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak se v Thajsku bydlí? Jak se v Thajsku bydlí?
Thajské ostrovy Thajské ostrovy
Co vědět před cestou do Thajska? Co vědět před cestou do Thajska?
Pattaya: Perla mezi thajskými městy Pattaya: Perla mezi thajskými městy

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.