Buddhismus v Thajsku

Buddhismus je náboženstvím, ale zároveň také filozofií. Můžeme ho tedy definovat jako nábožensko-filozofický systém. Jde v něm především o životní postoj a jeho etika se přibližuje přirozenému právu. Narozdíl od klasických náboženstvích je buddhismus více tolerantní a není tolik závislý na institucích.

Základ buddhismu vytvořil Gautama Buddha v 5. století př.n.l., a to v severní Indii. Jde o světové náboženství, které má kolem 300 milionů vyznavačů.

Cílem buddhismu je přerušení koloběhu neustálého znovuzrozování, které je bráno jako strastné. Je důležité vymanit se z nekonečného koloběhu existence. Toto vymanění nazývá buddhismus nirvánou – stavem, kdy se člověk zbaví všeho utrpení. Je to konečný cíl všech buddhistů. V buddhistických textech najdeme návody, jak dosáhnou štěstí, jak se správně chovat, jak dobře žít…

Kdy se objevil buddhismus v Thajsku

První zmínka o buddhismu v Thajsku pochází z roku 329 před Kristem. Dalším významným datem v thajské historii buddhismu je rok 1253, kdy se thajští buddhističtí mniši vydali na Ceylon. Ti měli pomoci obnovit buddhismus v Thajsku, a to tím, že na ostrově získají staré Pali zápisy. Součástí mise bylo i pozvání cejlonských mnichů do Thajska. Každý z thajských králů tak začal přijímat buddhismus směru Théraváda a toto náboženství se stálo národním.

Buddhismus a současné Thajsko

Buddhismus v Thajsku

V Thajsku vyznává buddhismus 90% obyvatel. Jde o théravádové vyznání, což je jedna ze dvou hlavních škol buddhismu v Asii. Zbytek zdejšího obyvatelstva vyznává buddhistický směr Mahayana, ale také se tu objevuje hinduismus, islám a křesťanství.

V Thajsku se očekává, že každý muž, který se hlásí k buddhismu théravádového vyznání se alespoň jednou za život stane zhruba na tři měsíce mnichem, odejde do kláštera a bude v něm studovat buddhismus a žít v klášteře v souladu s jeho pravidly.

Théraváda

Nejvíce lidí se hlásí k théravádovému vyznání, proto si ho více přiblížíme. Theraváda (nauka starších) se opírá o Buddhovy rozpravy, které jsou zachovalé v Pali jazyce. Jde o jedinou starší školu, která má záznamy uchované do dnešní doby. Kromě thajských obyvatel má své vyznavače také na Srí Lance, v Barmě, Laosu, ve Vietnamu a Malajsii.

Waty

Buddhistické obřady zde probíhají v chrámech, které nazýváme waty. Těchto watů najdeme na území Thajska kolem 40 000. Jde o velmi impozantní budovy, které jsou oblíbeným cílem turistů. Z těch nejznámějších si jmenujme alespoň Wat Phra Kaeo (Chrám smaragdového Buddhy), Wat Pho, Wat Saket, Wat Traimit (Chrám Zlatého Budhy), Wat Pa Maha Chedi Kaew (Chrám z milionu lahví).

V kategorii: Cestování, Zajímavosti Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak se v Thajsku bydlí? Jak se v Thajsku bydlí?
Thajské ostrovy Thajské ostrovy
Co vědět před cestou do Thajska? Co vědět před cestou do Thajska?
Pattaya: Perla mezi thajskými městy Pattaya: Perla mezi thajskými městy

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.