Animismus je víra v nemateriální, duchovní bytosti, se kterými se člověk může stýkat. Nejde o světově ucelené a uznávané náboženství, ale představuje základní prvek všech současných náboženstvích.
Základ animismu se vyvinul už v pravěku. Lidé si nedokázali vysvětlit smrt. Věděli jen, že člověk přestal dýchat, a tak si to začali zdůvodňovat tím, že z nich odchází duch. Přesně tak si vysvětlovali i přírodní jevy. Nevěděli, proč je bouřka, proč prší apod. a považovali to za dílo nadpřirozených duchů, a aby si je naklonily, začali je uctívat. Tak vznikaly různé náboženské rituály.
Společným znakem v chápání animismu je předpoklad, že vše na světě je živé, a proto vše má svou duši a s ní i určitou moc. V animistické společnosti je vždy nějaká osoba, která je nadřazená ostatním tím, že dokáže s těmito duchy komunikovat.
S animismem souvisí i uctívání mrtvých a základní náboženský předpoklad, že duše zemřelého žije dál.
Animismus také spojuje člověka úzce s přírodou a hlásá důležitost při dodržování přírodních zákonů. Příroda na oplátku za toto zacházení poskytuje člověku úrodu. V animismu nejde o spasení duše a nehlásá život bez hříchu. Každý člověk má zkrátka žít tak, aby byl schopný v tomhle světě přežít.
Animismus v Thajsku
A jak se projevuje animismus v Thajsku? I tady spousta lidí věří ve strážného ducha zvaného phrá phuum, který podle nich obývá stromy, řeky a další přírodní subjekty.
Proto také u mnoha thajských obydlích najdete malé oltáře ve formě domečků. Thajci věří, že se v nich zabydlí ztracení duchové a budou chránit jejich domovy. Někdy je uvnitř těchto oltářů soška Brahmy či Šivy.
Někteří obyvatelé dokonce dávají do oltářků různé oběti pro duchy. Nejčastějšími obětmi jsou potraviny a květiny. Kromě toho se také obětuje kadidlo, věnce jasmínu a svíčky.
Podle víry zdejších lidí je nutné přinášet oběti a stavět oltáře, protože duchové nejsou spolehlivý a aby skutečně chránily, je nutné uchlácholil je a obětmi přemluvit. Thajci se bojí toho, aby se duchové nerozzlobily. V tomto případě mohou být nebezpeční a přivolat dokonce nemoc, nehodu či smrt.
Thajci také spoléhají na pomoc bohů, a to především chtějí-li dosáhnout různých úspěchů, např. v nějaké zkoušce, při otěhotnění… V tomto případě se obrací na hinduistický pantheon a obětují květiny a jídlo u sochy Brahmy, Višnu, Šivy či Genéši. Pokud se jim podaří to, oč žádali, přichází k sochám znovu, aby poděkovali a někdy přivádí i tanečníky, kteří předvádí slavnostní tanec lakhon chatri.