Jak se v Thajsku bydlí?

Thajsko je rozmanitá země, která je velmi vzdálená naší kultuře. Mnohé věci, zvyky, situace atd. jsou tu specifické a mezi ně patří i bydlení. Je to zřejmé. Stavitelé domů se musí přizpůsobit tamějším podmínkám, především klimatu. Podíváme se na to, jak vypadají tradiční thajská obydlí.

Tradiční thajské domy

Nejdříve si přiblížíme, co si vlastně lze představit pod pojmem „tradiční thajský dům“. Jde o takový dům, který je postavený tak, aby odolával zdejšímu tropickému podnebí. V Thajsku jsou časté tropické deště, které jsou velmi vydatné, a proto je nutné, aby zdejší domy stály na kůlech, zvlášť v některých oblastech by to ani jinak nešlo.

Při stavbě tradičních domů jsou používány hlavně přírodní materiály, především dřevo, palmové listy či bambus. To je klasikou především na vesnicích. Ve městě se setkáte i s běžnými stavebními materiály.

Domy na vodě

Oblíbené jsou v Thajsku domy na vodě. Ty najdete především ve střední části, kde jsou často sezónní záplavy a právě díky těmto domům, které stojí buď na kůlech nebo na bambusových vorech, je majetek zdejších obyvatel uchráněn proti ničivé síle vody.

Uzpůsobení domů podle klimatu

V Thajsku není jednotné klima, a tak i podle toho, v jaké části země se nachází, se do jisté míry liší zdejší domy. Ve středním Thajsku je horké podnebí, a proto mnoho domů má prostornou verandu, která zde však neslouží jen pro tento účel. Po většinu roku jde o venkovní obytný prostor. Některé domy jsou dokonce seskupené kolem jedné verandy, která je pro ně společná. V poslední době se domy v Thajsku také často staví z dřevěných dílců. Na některých domech také najdete prvky khmerské architektury nazývané ngao.

Odlišné domy najdete v severním Thajsku. Zde je totiž poměrně chladno, a tak jsou tu jinak řešená okna. Z praktických důvodů jsou menší než ve zbylých částech země. Také tu kvůli udržení tepla najdete propojené kuchyně s obytnými prostory domu. Tak se teplo lépe využije.

Turistické ubytování v Thajsku

A jak je to tu s ubytováním pro turisty? Kromě klasických hotelů, kterých je tu dostatek, jsou oblíbené také soukromé penziony. Na plážích se můžete ubytovat v bungalovech. Jde o jednoduchá stavení, které jsou většinou z bambusových kmenů a palmových listů. Výhodou této možnosti ubytování je velmi příznivá cena. Celkově při svých cestách po Thajsku najdete mnohé laciné pokoje, především pokud vám nevadí trochu stísněné prostory a společný záchod a koupelna. Hygienické úrovně se bát nemusíte. Oproti jiným asijským zemím je tu hodně čisto.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.