Vycestujte do překrásné přírody v Norsku

Drsná severská země. Krásná příroda, milí lidé a vysoká životní úroveň. I tak se dá popsat tatáž země, Norsko. Ráj na zemi zde může nalézt každý, koho láká panenská příroda. Norsko je jedna ze skandinávských zemí, rozprostírající se na stejnojmenném poloostrově. Země je drsná svými podmínkami. Turistům se může mnohdy stát, že během dne nepotká ani živáčka.

Norské přírodní krásy

Příroda Norska je velmi romantická a plná zelen. Takovou krásu jinde těžko najdete. Během jedné návštěvy můžete obdivovat fjordy, velkolepé hory, malebná údolí, vodopády, ledovce a mnoho dalších krás. Důkazem významné přírody je i to, že se v Norsku nachází dokonce čtyřicet národních parků. Mezi ty nejznámější se počítá Park Jotunheimen, Park Rondane. Významná je také náhorní plošina nesoucí název Hardangervidda.

Do Norska za rybami či sportem? Žádný problém.

V Norsku, stejně jako v České republice, se střádají čtyři roční období. Každé roční období je specifické svým klimatem, a tak nabízí všem plné využití. I přesto, že se jedná o severskou zemi, v létě se zde dá využít sluníčka dosytnosti. Komické je, že ve stejném období, jen o kousek dále, se můžete věnovat zimním sportům. V žádnou dobu tedy nikdo nestrádá. Lyžování je tudíž možné téměř celoročně. Vydáte-li se za polární kruh, můžete tam obdivovat dlouhé světelné noci. Vzduch je zde velmi svěží a hlavně zdravý. Příroda, hlavně na podzim, hraje všemi barvami, které si jen umíte představit. Jelikož Norsko ví, na co své turisty nalákat, tak se snaží o to, aby vše bylo dokonalé. V zimě si můžete užívat kilometry perfektně upravených sjezdovek, které naplní očekávání i náročnějších turistů. Dalším zimním sportem, kterému se v Norsku věnují je bruslení. Najdete zde jak přírodní, tak uměle vytvořené plochy. Příznivci dlouhých procházek musí nasadit sněžnice a vydat se po stezkách, které přímo vyzývají k návštěvě. Nepatříte-li zrovna mezi zimní nadšence, nezoufejte. Cyklistika i vodní sporty se zde provozují na denním pořádku.

Ale řekněme si to upřímně, Norsko je známo především svou rybářskou tradicí. Proto stovky turistů sem jezdí každoročně za nějakým tím úlovkem. Nejvyhlášenějším městem pro lov tresek je Lofota, kam převážně v zimním období míří rybáři. Naproti tomu v létě je nejlepším místem Oslofjord, kde se dají ulovit parádní kousky makrel. Před samotnou cestou si ověřte, zda je v té konkrétní době a oblasti rybaření povoleno. V některých měsících může být totiž rybolov omezen, a vy byste jeli takovou dálku zbytečně. Stejně tak nesmíte zapomenout na povolenku k rybolovu. Přesněji známku, kterou seženete buď na benzince, poště nebo i v obchodě. Známky se dají pořídit i v automatu, do kterého hodíte požadovaný obnos, a známka Vám vyjede. V Norsku je zakázáno chytat ryby na živé návnady. S tím se musíte smířit.

Kde se ubytovat

Ubytovací možnosti jsou různé. Samozřejmě záleží na tom, kolik chcete do noclehu investovat. Patříte-li mezi movitější cestovatele, jistě si vyberete jeden z pětihvězdičkových hotelů. Přijeli jste ale jen s omezeným obnosem, jistě Vás uspokojí kemp. Kempování je v Norsku velmi populární. A navíc je dovoleno prakticky kdekoliv. Stan si můžete postavit na venkově, volném prostranství, v horách, ale vždy to musí být nejméně sto padesát metrů od nejbližšího domu. Takovéto stanování je ale povoleno jen na dva dny, poté se musíte přemístit. S kempováním se váže také touha rozdělávat oheň. Tady ale je malé upozornění v podobě zákonu, který zakazuje rozdělávat oheň na volném prostranství v době od patnáctého května do patnáctého září. Bohužel tento zákon platí i na ohřívače a petrolej. V kempech jsou ale místa, kde můžete ohřívače používat. Případně je nutné si najít nějaký skalnatý povrch, kde je to povoleno.

Vhodnou variantou co se týče ceny a pohodlí jsou chatky, či boudy, které si můžete pronajmout. Nachází se téměř všude a jsou dostatečně vybaveny. Ve větších městech je možné si pronajmout i celý dům.

Norská kuchyně

Asi každého nejdříve napadne, když se řekne norská kuchyně, že se bude jednat o samé ryby. Omyl. Norská kuchyně je velmi jednoduchá, ale zato pestrá. Pokrmy jsou připravovány většinou z čerstvých a kvalitních surovin. Specialitou je maso, které pochází buď z losa nebo soba, což v našich podmínkách je dost exotické maso. K masu se podávají brambory a zeleninová příloha. Ale ano, i ryby jsou zde místní specialitou pro turisty. Pro domácí je to něco obyčejného, co jedí opravdu často. Budete-li chtít vyzkoušet místní specialitu, jistě Vám v restauraci nabídnou rybí koule, které jsou připravovány z tresky. Ta se nechá usušit, naloží se do speciálního nálevu a následně vaří. Jako sladkou tečku si můžete dát vafle případně bolle, což je pečivo s rozinkami, zázvorem a skořicí.

Zdejší tradice mluví o večeři, jako o hlavním jídle. Proto pokud se vydáte do restaurace na oběd, se nedivte, že jste tam sami. Norové totiž oběd nepovažují za důležitý a často ho vynechávají, případně zakousnou jen nějaký sendvič, který si přinesly z domu.

Kam na výlet

Norsko je překrásný stát, který svým turistům může nabídnout spoustu nového a zajímavého. Nejedná se jen o krajinu, ale i norská města stojí za zhlédnuté. Hlavním městem je Oslo, které nabízí podívanou pro všechny. Odpočinout si můžete ve Vigelandovém parku, dále se můžete podívat do muzeí různého typu, či se vydat za kulturou do Národního divadla, galerie nebo do sídla parlamentu. Kromě Osla je velmi oblíbeným centrem turistů i město Bergen, kde najdete spoustu hanzovních domů. Díky tomuto zážitku se vydáte zpět do historie. Sportovním střediskem je Lillehammer, kde je ovšem i největší evropský skanzen a také rozlehlé jezero Mjosa. Katedrálu Nidaros můžete obdivovat ve městě Trondheim, kde je také pevnost Kristiansten.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Paintball v Praze Paintball v Praze
Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu? Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu?
Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem? Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem?
Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.