Zkuste dovolenou či výlet do tureckého letoviska Belek

 

Podle oficiálních vyjádření vlády má Belek představovat novou tvář rekreace na turecké části pobřeží středozemního moře. Kouzlo tohoto regionu, rozkládajícího se ve východní části Antalyjské provincie (asi 30 kilometrů od Antalyi),  přitom bylo pro turisty pro turisty objeveno až poměrně nedávno – v roce 1984. Tehdy byla celá oblast vyhlášena za „Turistické centrum Belek“, a od té doby je místem intenzivního rozvoje. Ten si vzalo na starost dokonce samotné turecké Ministerstvo turismu ve spolupráci s místním sdružením podnikatelů v turistice. Proto v současné době můžeme o Beleku mluvit jako o jednom z nejlépe vybavených letovisek na pobřeží Turecka. Podle slov odpovědných lidí částečně také proto, že Belek se má stát jakousi výkladní skříní zdejší přímořské turistiky pro příštích tisíc(!) let. Pojďme se proto nyní společně podívat trochu blíže na to, co je zde pro toto tisíciletí připraveno už dnes.

Již na první letmý pohled je vidět, že Turecko před sebou vidí budoucnost ve světlých barvách, ubytovací kapacity byly totiž prakticky na celém území pojaty skutečně velkoryse, a ve většině případů o žádné montované bungalovy pro sociálně potřebné. V regionu Belek tak dnes najdete více než třicet čtyř a pěti hvězdičkových hotelů, stejně jako prvotřídních „prázdninových“ turistických vesniček.

A nadto pět golfových hřišť, ke kterým jsou pravidelně vypravována spojení ze všech důležitých   částí celého resortu.  Právě tomuto sportu bylo v Beleku podle všeho přisouzeno významné místo – na oficiálních stránkách zmíněné asociace místních podnikatelů v turismu jsou informace o golfu umístěné na prvním místě, přičemž přehled zajímavých pamětihodností zde najdeme až za fotbalem a ekologií. Otázka fotbalu je přitom v Beleku důležitá především z toho důvodu, že zdejší trávníky z oblibou vyhledávají nejprestižnější evropské fotbalové kluby z Německa, Belgie nebo Ruska, aby se zde odehrávala jejich soustředění.

To nejdůležitější – golf a fotbal v Beleku – jsme již probrali, můžeme proto postoupit dál. Rádi bychom ze zdejších zajímavých míst upozornili na Kurşunluské vodopády. Není problém se sem vydat ani pokud se právě zdržujete v Antalyi, jsou od ní totiž vzdálené jen necelých dvacet kilometrů, a určitě bychom každému jejich návštěvu doporučili. Vodopády leží na jednom z přítoků  řeky Aksu,  přímo uprostřed borovicového lesa, a ukrývají v sobě volně přístupnou jeskyni.

Dalším místem, které byste během svého pobytu v žádném případě neměli opomenout je samozřejmě slavný amfiteátr v Aspendu, který leží asi 25 kilometrů na východ, a má průměr téměř sto metrů. Amfiteátr od roku 1994 každoročně hostí mezinárodní festival opery a baletu, který zde pokaždé navštíví asi deset tisíc diváků. V Aspendu ale určitě nejde jen o balet. Zdejší amfiteátr je totiž především známý jako jeden z těch vůbec nejzachovanějších.

Stojí zde od poloviny 2. století, kdy jej vyprojektoval zdejší rodák, architekt Zenon, v období vlády císaře Marka Aurelia II. Za dobrý stav, v němž se jej podařilo udržet až do dnešních dnů vděčíme zejména skutečnosti, že ve středověku byl využíván jako místo pro odpočinek karavan, díky čemuž zde docházelo k průběžným opravám, a amfiteátr tak neměl příležitost příliš zchátrat. Donedávna přitom amfiteátr nacházel široké uplatnění jako místo konání nejrůznějších kulturních událostí, festivalů a koncertů. Během nich ale bohužel došlo k několika incidentům, kdy technika  amfiteátr na několika místech poškodila, a možnosti dalšího pořádání podobných akcí zde proto byly výrazně omezeny. Tradice vystupování pod širým nebem zde ale nezmizela úplně: kvůli zachování živé kultury na tomto místě byla nedaleko otevřena honosná Aspendos Arena.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Fethyie – panenská pláž nebo hrobky? Fethyie – panenská pláž nebo hrobky?
Bodrum – jeden ze sedmi divů světa Bodrum – jeden ze sedmi divů světa
Jak na nákupy při dovolené v Turecku Jak na nákupy při dovolené v Turecku
Alanya – za krásami tureckého letoviska Alanya – za krásami tureckého letoviska

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.