Kuşadasi – 300 slunečných dní v roce

Kusadasi, jedno z nejvyhledávanějších tureckých letovisek vůbec, je pro své návštěvníky zajímavé z   různých důvodů, se kterými se vás nyní pokusíme v rychlosti seznámit. Jedno ale můžeme říci hned na začátek: jeho návštěva slibuje nevšední dovolenou, na niž budete i vzpomínat i po letech. A to jak v případě, že jste náruživým milovníkem vodních sportů, tak i tehdy, kdy vám moře neříká vůbec nic Jednou z hlavních výhod Kuşadasi, a konečně také důvodem, proč se těší tak vysoké oblibě, je totiž kombinace přímořského života se silnými připomínkami turecké historie, které každého, kdo o ni projeví alespoň trochu zájmu, dozajista pohltí.

V prvé řadě zde tak samozřejmě najdete pobřeží typicky tureckého rázu, jehož charakter už sám o sobě může být dostatečným důvodem pro jeho návštěvu. Dále musíme zmínit impozantní tvář zdejšího přístavu – The Kusadasi Setur Marina, a konečně také mnohé památky připomínající dobu Otmanské říše a Maurů, jež najdeme jak v samotném městě, tak i přilehlém okolí. Pro ty, kteří poznávání památek a vůbec místní historie považují za nejdůležitější bod programu své dovolené je tak Kuşadasi ideálním výchozím bodem a základnou. Za rozbřesku vyrazit z města,  večer vše probrat v některé z mnoha dlouho do noci otevřených kaváren ležících na palmami lemovaném bulváru. I tak může  vypadat příjemně strávený pobyt v  Kuşadasi.

Kuşadasi najdete na západním pobřeží Turecka, zhruba devadesát kilometrů od o něco známějšího Izmiru, třetího největšího města Turecka. Ačkoliv Izmir někdy bývá označován jako „Perla Egejského moře“, velice často se v této oblasti setkáte s tvrzením, že skutečnou perlou  celého kraje je  naopak právě Kuşadasi.

Své zásluhy na tom má jak skutečnost, že město je zajímavě rozprostřené při pobřeží, tak i jeho bezprostřední sousedství s důležitými historickými místy – Efes, Prien, Didyma a Milétos. Těmto nepříliš vzdálený legendám  starověké minulosti tak Kuşadasi vděčí mimo jiné i za fakt, že ve městě potkáte mnoho dobrodruhů, které právě tato místa přitahují, a kteří tak přispívají ke kosmopolitnímu duchu, jež je pro Kuşadasi tolik typický.

Vedle památek a jejich milovníků je pro město samozřejmě typické především „klasické“ středozemní klima vyznačující se horkými léty a vlídnou zimou, díky němuž se  Kuşadasi těší ze skutečně dlouhé turistické sezóny – město je vystaveno slunečním paprskům po více než 300 dní v roce. Což se přirozeně odráží a podobě zdejšího pobřeží: pláže pokryté bílým pískem, teplé a samozřejmě i čisté moře. To jsou potom také hlavní důvody, proč se Kuşadasi stalo vyhledávaným centrem vodních sportů a živým centrem plážového nočního života. Windsurfing, beach volejbal, vodní lyžování, bary a taneční kluby, i to je jedna z tváří Kuşadasi.

I když i mnohý historik si po západu slunce rád vyhodí z kopýtka, přece jen by se dalo říci, že určitý protipól tohoto rozpustilého přímořského letoviska představuje zdejší podoba historické architektury, která své nejcennější kousky spatřuje v budovách mešit, které připomínají slavná období Otmanské říše, jež můžeme navštívit v centru města.

Jejich ztělesněním je především monumentální stavba „Opevněné mešity“, kterou dal zbudovat vezír Okuz Mehmet Pasa v 17. století, a která je se svojí plochou více než 1800 m2 a úctyhodnou kapacitou 550 osob bezesporu  nejpůsobivější mešitou v celém městě i jeho okolí. Dalšími architektonicky zajímavými mešitami v  Kuşadasi jsou potom „Hanimova mešita“ ,původně z roku 1658, jež byla až  na zdi minaretu zničena roku 1922, a znovu vystavěna o třicet let později. Určitě se vyplatí navštívit také Mešitu Haji Ibrahima, která se svými dřevěnými stropy ukazuje ještě poněkud jiný přístup k osmanské architektuře 17. století.

V úvodu jsme zmínili, že   Kuşadasi je známé mimo jiné také díky svému přístavu. Kuşadasi Setur Marina je totiž jedním z největších a nejlépe vybavených přístavů v Turecku, v němž stabilně kotví přes 600 jacht, a který každoročně navštíví téměř 3 000 lodí! Snad ani nemusíme dodávat, že městský přístav se tak stává dalším místem, které byste během pobytu v  Kuşadasi v žádném případě neměli zapomenout navštívit.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Fethyie – panenská pláž nebo hrobky? Fethyie – panenská pláž nebo hrobky?
Bodrum – jeden ze sedmi divů světa Bodrum – jeden ze sedmi divů světa
Jak na nákupy při dovolené v Turecku Jak na nákupy při dovolené v Turecku
Zkuste dovolenou či výlet do tureckého letoviska Belek Zkuste dovolenou či výlet do tureckého letoviska Belek

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.