Antalya je srdcem té části tureckého pobřeží, jíž omývají teplé vody Středozemního moře. Mezi ostatními letovisky této oblasti se mezi turisty těší pravděpodobně největší oblibě. A to jednak kvůli samotnému charakteru zdejšího pobřeží s jeho příjemným klimatem, ale také bohaté a často poměrně divoké historii. Ta dala například v centru města vzniknout mnoha architektonicky hodnotným stavbám, které dnes společně utváří jen těžko opakovatelnou atmosféru dodnes živého historického přístavního města.
V minulosti byla Antalya známá také pod jménem Adalia. Jde tedy o přístav a na něj navázané město rozkládající se na tzv. Turecké riviéře. Jde o správní centrum celé stejnojmenné provincie, a v současnosti jeho populace čítá něco málo přes 1,1 milionu obyvatel. Jak jsme si naznačili, v současnosti je Antalya zejména vyhlášeným centrem přímořského turismu.
Klasickým obrázkem města jsou přitom obvykle záběry některých z úzkých uliček historického města, které lemují staré dřevěné domy spolu se starověkými zdmi města. Esenci této tváře Antalyi je přitom náměstí Kaleici, spolu s věží minaretu mešity Yivli, kterou zde ve 13. století postavil sultán Alaeddin Keykubat, a která dnes již několik století tvoří hlavní symbol celého města. Podobně silný zážitek jako je návštěva mešity Yivli slibuje také nepříliš vzdálená budova církevní školy Karatay, která pochází rovněž z 13. století, a na malém prostoru představuje to nejlepší z tradice dobového sochařství této oblasti.
Podobně jako historické jádro města si pozornost navštěvníků zaslouží i bezprostřední okolí Antalyy. Kromě mnoha pozůstatků antických staveb jede totiž také o krajinu, která je bohatá na často velice zajímavé přírodní útvary. Příkladem mohou být například známé vodopády Upper Düden, kde se můžete projít přímo za padajícími proudy vody, a které najdete zhruba 14 kilometrů severovýchodně od Antalyi. Ještě o něco poutavější podívanou potom slibuje návštěva vodopádů Lower Düden. Zde totiž voda padá přímo do moře. Pohled je to velice zajímavý jak z přilehlé vyhlídky, tak přímo z mořské hladiny. Podobnými místy jsou Také Kursunluské vodopády a jezero Nilüfer, vzdálené od města zhruba 18 kilometrů.
Vypravíte-li se ke zmíněným pobřežním vodopádům Lower Düden, určitě také navštivte vyhlášenou písečnou pláž Lara, vzdálenou z Antalyi asi 12 kilometrů na východ. Neméně příjemnou pláží je také Konyaalti, která mimo výhodnější polohy bližší městu svým návštěvníkům především skýtá snad až pohádkový výhled na hrdé masivy pohoří Taurus. Co se týče přírodního bohatství v okolí přístavu Antalya, rádi bychom ještě zmínili národní park Bey Dagi. Pokud byste chtěli najednou přehlédnout celé jeho panorama, doporučujeme navštívit vrchol pahorku Tünektepe. Nemusíte přitom mít obavy z náročného výstupu a holého větrného kopce – najdete zde totiž dobře vybavený turistický komplex.
Určitě v našem výčtu nemůžeme opomenout ani pohoří Bakirli. Na jeho severních svazích, zhruba padesát kilometrů z Antalyi, se totiž rozkládá Saklikent, známé centrum zimních sportů, ležící ve výšce asi 1800 metrů nad mořem. Mluvíme o něm především z toho důvodu, že je jedním z oněch snad až mýtických míst, kde dovolenou můžete v jarních měsících strávit tak, že ráno si několikrát na lyžích sjedete svah, a po obědě se můžete vydat zaplavat si na pláž, případně nachytat nějaký bronz.