Mexická riviéra – v sevření džungle a moře

 

Mexickou riviéru netvoří, jak by se možná na první pohled mohlo zdát, celek souvislých pásů pláží  a k nim přiléhajících letovisek. Tímto jménem se dnes naopak společně označuje několik měst a turistických center, která jsou od sebe vzdálená poměrně daleko. Během čtrnáctidenního pobytu je všechna projít po svých nejspíš nebude v lidských silách. Všechna tato letoviska jsou od sebe na celém Yucatánském poloostrově totiž vzdálena něco přes 160 kilometrů.  Z toho důvodu zde proto existuje poměrně široká nabídka okružních plaveb, která umožňují během jedné cesty navštívit třeba tři nebo čtyři z těchto míst.

Někdy se také s touto oblastí, zejména na stránkách různých katalogů cestovních kanceláří, můžete setkat pod jménem Mayská riviéra. Zlé jazyky tvrdí, že toto označení vzniklo především proto, aby k této oblasti pomohlo přitáhnout oko náročných turistů, kteří neví co s penězi, a zároveň  není úplně obtížné vzbudit jejich zájem.  Dívat se proto na tuto destinaci s pochybnostmi by  jednak nebylo spravedlivé, ale především by se tím člověk ochudil o příležitost strávit dovolenou tam, kde se obrázky z prospektů budou se skutečností pravděpodobně shodovat o něco více než jinde.

Bílý písek a historie

Mexiko totiž není zrovna zemí, která by v oblasti turismu těžila z pronajímání chatek na zarostlých plážích, kde kromě rybaření, pití kelímkového piva a sprchování se pod studenou vodou jinak není co dělat.  Mexická riviéra  je totiž spíše synonymem pro čisté moře a mnohakilometrové pláže pokryté bílým pískem, na jejichž čistotu dohlíží náročný americký turista, který je tím, kdo ve zdejších luxusních turistických letoviscích drží bank. Mexiko není jen zemí fazolí a chilli papriček.

Každý rok sem ale proudí spousty milovníků historie, kteří chtějí na vlastní oči vidět to, co zbylo z mayské civilizace, a co dosud sami znali jen z učebnic nebo cestopisů. Zasvětit svou dovolenou poznávání památek cizích kultur zde ale v žádném případě neznamená zároveň rezignovat na očišťující odpočinek u moře. Mexická riviéra je spíše místem, kde lze obojí zájem volně kombinovat.

Pokud vás tedy zrovna dnes nebaví máchat se v průzračné vodě Karibského moře, a surfování nebo potápění máte už po krk, vydejte se za opuštěnými sídly Mayů na Yucatánském poloostrově v Tulumu, Chichen Itzá nebo Cobá. Zejména Tulum je téměř každým, komu se poštěstilo jej navštívit, popisován jako opravdu neuvěřitelné místo. Dnešní osidlení neleží přímo u moře, je od jeho pobřeží vzdálené zhruba tři kilometry. Co ale najdete téměř přímo na pláži jsou právě ony ruiny mayského města, odkud se naskýtá pohled na moře, který skutečně bere dech.

Cancún

Prvním letoviskem, které Mexickou riviéru ze severu otvírá je pravděpodobně nejznámější středisko Cancún. Kromě toho, že je z celé riviéry největší, tak má za sebou také největší kus historie, byť ve srovnání se stavbami Mayů skutečně zanedbatelný: vzniklo totiž až v sedmdesátých letech. Od té doby ale mělo dost času na to, aby se stalo centrem, které pokud jde o jeho vybavenost sloužící potřebám turistů, vévodí celé oblasti. Ta se potom pod vlivem rozvoje tohoto centra rozšiřovala dále   na jih.

Pokud se tedy během vašeho pobytu octnete v situaci, kdy budete mít dojem , že potřebujete alespoň na chvíli opět pocítit něco rozruchu a pohodlí civilizace, vydejte se právě do Cancúnu. Kromě letiště a „tradičních“ trhů zde totiž najdete jak rozsáhlá nákupní centra, tak i značkové butiky, které si příliš nezadají s těmi v hlavním městě. Cancún je také centrem nočního života, který zde skýtá podobné množství možností jako nákupy. I když jde o světoznámé středisko, kde začnou část písčitého pobřeží (asi 20 km) zabírají luxusní komplexy hotelů, stále je zde možné natrefit i na laguny, ve kterých budete mít klid.

Play  del Carmen

Samozřejmě je možné, že nepatříte k vyznavačům nemilosrdného turismu sólového prodírání se  džunglí s tím nejnutnějším na zádech, ani mezi milovníky pláží, od kterých je vždy jen krůček do slušné restaurace a obchodu s oděvy. V tom případě by se vám nejspíše líbilo v Play del Carmen. Tomuto letovisku se v některých místech podařilo uchovat si atmosféru městečka, kterým  bylo před tím, než v této oblasti došlo k rychlému rozvoji turismu. Částečně k tomu přispěl také fakt, že v centru najdete především menší, klidnější penziony a pěší třídu, zatímco rozsáhlejší a exkluzivnější hotelové komplexy byly umístěny do prostoru jeho jižní části. Tato pěší třída je také centrem místního nočního života, který se odehrává v mnoha dlouho do noci otevřených barech.  Kromě toho uvolněnější atmosféře napomáhá také to, že hlavní cesta spojující Play del Carmen vede vnitrozemím.

Mimo klasického polehávání na pláži a korzování nočním městem je Play del Carmen turisty vyhledávaným místem také proto, že nedaleko od něj leží druhý největší korálový útes světa. Ten najdete na známém ostrove Cozumel, kam se lze bez větších problémů dopravit trajektem, jehož plavba trvá několik desítek minut. Cozumel je také ideálním místem pro potápěče, a někdy se také uvádí, že jde o jedno z potápěči nejvíce vyhledávaných míst na  celé zeměkouli.

Mexická riviéra samozřejmě neznamená pouze více či méně návštěvníky zahlcená turistická centra.  Zejména dále na jih od Play del Carmen je její pobřeží lemováno hustým tropickým porostem, a proto zde už nenajdeme dlouhé pásy různých rekreačních objektů. To zároveň ale neznamená, že by tam už žádné nebyly. Zbytek mexické riviéry je spíše v duchu lagun, na které čas od času narazíte během plavby podél pobřeží, a ve kterých lze také spatřit budovy luxusních hotelů, které ztělesňují právě to, za čím sem mnoho turistů zejména ze Spojených států jezdí: čisté moře spolu s čistým pískem a soukromím, které zajišťuje hustý okolní porost. Zároveň ale nejde o žádné spartánské pobyty: standardní součástí podobných podniků jsou tenisové kurty, ale také mnohdy ne zrovna  ošizená golfová hřiště.

Pokud se do těchto končit dostanete, určitě ale nemusíte mít obavy z toho, že byste zde bez poukazu na ubytování v některém z těchto hotelů měli  svázané ruce. Oblíbeným cílem výprav turistů jsou například Yucatánské jeskyně: komplex zaplavených krápníkových jeskyň   Můžete zde ale také navštívit třeba slavnou lagunu Xel Ha, nebo zábavní park Xcaret, jehož velká část je věnována životu v moři, kde kromě ZOO a akvária najdete také bazén s delfíny.

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Jak uhlídat své potomky, když jsou venku? Jak uhlídat své potomky, když jsou venku?
Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku
Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství
Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.