Zázračná houba jménem hlíva ústřičná

 Hlíva ústřičná patří už hodně dlouho mezi oblíbené pochoutky. Jakmile na ni houbař v lese narazí, ví, že právě našel poklad. Může si být totiž téměř jistý, že hlíva bude na stejném místě růst i v budoucnosti a nebude po ní muset pátrat po všech lesích v okolích. Najít totiž hlívu ve volné přírodě se dá přirovnat k hledání zlata v řekách. Kromě vynikající chuti a adrenalinového hledání hlíva oplývá ještě jednou mnohem důležitější vlastností. Má pozitivní vliv na lidský organismus, proto se houbaři pochutnávající na této houbě těší vynikajícímu zdraví. Jedná se o opravdu zázračnou houbu, která by si měla najít své místo i ve vašem jídelníčku.

O hlívě ústřičné

Hlíva ústřičná (lat. Pleurotus ostreatus) se řadí mezi tzv. dřevokazné houby. Nejčastěji ji najdete na kmenech buků, ořešáků bříz a ořešáků, a to živých i odumírajících. Po zjištění pozitivních účinků hlívy na lidský organismus se začala i pěstovat. V současnosti se z ekonomického hlediska jedná o třetí nejdůležitější houbu na světě.

Hlíva roste výhradně v trsech. Kloboučky mladých hub jsou zatočené, dospělé se pak rozvinou do půlkruhu s ostrým krajem. Jejich velikost se pohybuje mezi 5 – 25 cm. Zabarvení kloboučků bývá různé. Nejčastěji se setkáte se světle hnědou barvou, občas ale narazíte i na šedavou až modrou barvu. Zespodu pak najdete lupeny, které jsou nejprve bílé. Jakmile začne houba stárnout, začnou mít lupeny tmavší zabarvení.

Co obsahuje hlíva

Nenápadné trsy hub v sobě ukrývají spoustu životně důležitých látek. Z vitamínů jmenujme celou škálu vitamínů B, dále vitamín C, D a K. Ze stopových prvků pak svému organismu poskytnete bohatou dávku železa, draslíku, jódu, zinku, selenu, atd. V neposlední řadě dostanete do těla nenasycené mastné kyseliny, rostlinné bílkoviny a aminokyseliny. A to vše v ideálním množství. Díky ní dostanete do těla nenásilnou formou téměř vše, co vaše tělo potřebuje ke správnému fungování.

Účinky hlívy na lidský organismus

1) Nejznámějším účinkem hlívy je její schopnost napomáhat posilování obranyschopnosti. Díky tomu pomáhá posilovat imunitu často nemocným lidem i sportovcům k lepším výkonům.

2) Pomáhá v boji s kardiovaskulárními chorobami. Snižuje totiž vysoký krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi.

3) Snižuje hladinu cukru v krvi, proto je vítaným pomocníkem diabetiků.

4) Ulevuje astmatikům a alergikům od jejich potíží.

5) Užívat by ji měli i lidé s onkologickým onemocněním. Díky posilování organismu slouží jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny, a navíc potlačuje krajně nepříjemné vedlejší účinky chemoterapie.

6) Nejen lidem po operaci, ale i osobám s onemocněním některého z vnitřních orgánů, pomáhá s obnovou jejich fungování.

7) Pomáhá metabolismu k lepšímu fungování.

Jak hlívu užívat

Jestli vás trápí některá z potíží, se kterou vám může hlíva pomoct, měli byste tuto zázračnou houbu konzumovat denně. Nemusíte si ji draze kupovat v supermarketech, ale můžete si ji začít pěstovat u vás doma. Stačí ji jen naočkovat do balíku se slámou nebo dřevěného špalku.

Jestli patříte mezi osoby, kterým se konzumace hub ze srdce příčí, nemusíte smutnit. V lékárnách nebo v obchodech se zdravou výživou se dají koupit kvanta přípravků, které obsahují výtažky z hlívy. Stačí si pak každý den spolknout kapsli, nakapat kapky, a podobně, a dostanete do svého organismu účinné látky hlívy ústřičné bez nutnosti její přímé konzumace.

Ale samozřejmě je nejlepší houba v její přírodní formě, proto jestli máte houby rádi, hledejte na internetu recepty a připravte si hlívu na desítky možných způsobů. Přejeme vám dobrou chuť, a dobré zdraví s hlívou ústřičnou!

V kategorii: Zajímavosti Tags: , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak zvládat stres Jak zvládat stres
Poznejte perlu afriky – Egypt Poznejte perlu afriky – Egypt
Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více? Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více?
Jak na ranní cvičení Jak na ranní cvičení

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.