Zánět vaječníků (hluboký pánevní zánět)

Zánět vaječníků je infekční onemocnění, které postihuje dělohu, vejcovody, vaječníky nebo pobřišnici – tedy ženské vnitřní pohlavní orgány. Přesnějším označením těchto infekčních onemocnění je hluboký pánevní zánět, ale lépe se mezi lidmi vžil název zánět vaječníků.  Zánět je schopen se rozšířit i do ostatních orgánů, ve kterých mohou vznikat abscesy a hnis. Nejčastěji však postihuje vejcovody, paradoxně právě vaječníky totiž bývají proti zánětům vcelku dobře odolné.

Onemocnění se vyskytuje přibližně u 10-15% populace, a to ve věku mezi 20. a 35. rokem života. Samozřejmě se týká především žen. I muži však mohou být přenašečem a pacientem tohoto onemocnění, a to ve formě zánětů předkožky.

Příznaky 

Mezi příznaky hlubokého pánevního zánětu patří:

  • únava
  • nevolnost
  • zvracení
  • malátnost
  • bolest v podbřišku
  • křeče v břiše
  • zvýšená teplota
  • zimnice
  • nechutenství
  • zvýšená potřeba močení
  • nažloutlý či nazelenalý páchnoucí poševní výtok
  • bolest nebo krvácení při pohlavním styku
  • krvácení mimo menstruační cyklus
  • citlivost břišní stěny 

Příčiny 

Příčinou vzniku zánětu vaječníků jsou u převážné většiny případů sexuálně přenosné bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorhoeae. Rizikový je tudíž nechráněný pohlavní styk s neznámým partnerem, střídání partnerů, ale někdy i pohlavní styk jako takový.

K nákaze těmito bakteriemi však může dojít také při porodu, potratu, během šestinedělí, při opakovaných operativních zákrocích v oblasti děložního hrdla nebo dělohy, při nošení nitroděložního tělíska, během menstruace, při hormonální nerovnováze nebo z důvodu oslabené imunity (např. po dobrání antibiotik).

Ženám příliš neprospívá ani těsné spodní prádlo z umělých materiálů, horké koupele, koupání ve znečištěné vodě nebo parfémovaná mýdla.

Léčba 

U hlubokého pánevního zánětu je velmi důležitá jeho včasné diagnostika a následné zahájení léčby. V pokročilém stádiu totiž toto onemocnění přináší nebezpečné komplikace, které mohou vést až k neplodnosti. Kromě typu zánětu závisí úspěšnost léčby také na původu infekce a obranyschopnosti daného organismu. 

Léčba spočívá v podání antibiotik. Důležité je především dokončení léčby a dobrání všech antibiotik. Hluboký pánevní zánět se totiž rád vrací a přechází tak do chronické podoby. Bakterie, které jsou původcem tohoto onemocnění, jsou velmi odolné. Spolu s léky se doporučuje klidový režim na lůžku, dostatečný přísun tekutin, případně užívání léků proti bolesti.

V pokročilém stádiu nebo při těžší formě hlubokého pánevního zánětu se přistupuje k hospitalizaci pacienta do nemocnice a podání antibiotik do žíly. Nepodaří-li se zánět vyléčit antibiotiky, je nutné chirurgické řešení. 

Komplikace

Jak už bylo řečeno, neléčený zánět přináší mnohé komplikace. Tou největší je pro ženu riziko neplodnosti. Uvádí se, že po prvním prodělaném zánětu odpovídá riziko neplodnosti 15 procentům. Po druhém prodělaném zánětu je riziko už 30 procent a po třetím dokonce 50 procent. Důvodem je absolutní neprůchodnost vejcovodů.

Prodělaný zánět vaječníků také zvyšuje riziko vzniku mimoděložního těhotenství. Komplikacemi mohou být také vzniklé abscesy vyplněné hnisem nebo srůsty v oblasti malé pánve.

V kategorii: Zdraví Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Akné a aloe vera Akné a aloe vera
Jak na akné rychle a jednoduše Jak na akné rychle a jednoduše
Rakovina plic – příznaky, léčba Rakovina plic – příznaky, léčba
Ginkgo Biloba – Jinan dvoulaločný Ginkgo Biloba – Jinan dvoulaločný

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.