Crohnova nemoc

Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění postihující kteroukoliv část trávicího ústrojí, od jícnu až po konečník. V České republice je postiženo touto chorobou přibližně 20 lidí na 100 000 obyvatel. Nejčastěji to bývají mladí lidé mezi 20 a 30 lety. Nemoc je pojmenována podle amerického gastroenterologa Burrilla Bernarda Crohna, který ji v roce 1932 spolu s dalšíma dvěma lékaři popsal u série čtrnácti pacientů.

Crohnova nemoc se vyskytuje ve třech formách. První z nich jsou záněty. Druhou je zužování střev, které vede ke snížení průchodnosti střev. A třetí z nich jsou srůsty v břišní dutině, jejichž důsledkem je vznik tzv. píštělí.

Příznaky

Crohnovu nemoc bývá někdy obtížné správně diagnostikovat. Průběh nemoci je střídavý, příznaky se objevují a zase na čas mizí. Nejčastěji se objevují bolesti břicha v pravé dolní části, průjmy, úbytek váhy, nevolnost, zvracení, zvýšená teplota. Kromě těchto příznaků se mohou vyskytnout i příznaky mimo trávicí trakt, například kožní vyrážka, artritida, afty v dutině ústní, žlučníkové nebo ledvinové kameny.

Příčina nemoci není známa a zabránit jejímu vzniku je prakticky nemožné. Rizikovými faktory jsou kouření, nadbytek cukrů v potravě, ale také dědičnost. Vyloučeny nejsou ani prodělané infekce. Dosud se neprokázalo, že by na vznik Crohnovy choroby měla strava. V případě, že již u Vás byla Crohnova nemoc diagnostikována, vyhněte se raději dráždivým jídlům a jídlům, která by mohla ohrozit střevní průchodnost.

Vyšetření

K vyšetření nemoci může být použit krevní obraz. Pro stanovení diagnózy je většinou potřebné podstoupit koloskopii, při které se pomocí tenkého kabelu s kamerou a světelnou optikou vyšetří část střev, popřípadě se zároveň odeberou vzorky střevní sliznice k následnému histologickému vyšetření. Toto vyšetření je sice pro pacienta nepříjemné, pro určení správné diagnózy však většinou nezbytné.

Další možností může být vyšetření tenkého střeva pomocí suspenze rentgenkontrastní látky, kterou pacient pozře, a v průběhu trávení jsou pak pořízeny rentgenové snímky břišní dutiny. V případě podezření zánětu v těžko přístupných místech může být využita tzv. kapsulová endoskopie, při které pacient spolkne malou kapsuli s kamerou, která v průběhu trávení pořizuje záběry z trávicí soustavy.

Léčba

Crohnovu nemoc se bohužel málokdy podaří vyléčit. Pro léčbu se používají protizánětlivé léky jako např. aminosalicyláty, kortikosteroidy nebo imunosupresiva. V případě infekčních komplikací jsou podány antibiotika.

Zánět prostupuje celou střevní stěnou a proniká do okolních tkání. Mohou se tvořit tzv. píštěle neboli proděravění střevní stěny do břišní dutiny a jiných orgánů. Postižené úseky se střídají s těmi dosud zdravými. Přibližně u 50 % případů bývá postiženo tzv. terminální ileum, tzn. koncový úsek tenkého střeva a slepé střevo. Samotné tlusté střevo bývá postiženo v 30 % případů, konečník v 10 – 20 % případů. V případě, že se zánět rozšíří do břišní dutiny, je nutný operační zákrok. Při něm se odstraní postižený úsek střeva. To vyřeší akutní problém zánětu, avšak u 50 % pacientů nezabrání opětovnému rozšíření nemoci do dalších oblastí.

Komplikace

Mezi komplikace nemoci patří již zmiňovaná neprůchodnost střev. Dále vznik píštělí, a to mezi dvěma částmi střeva nebo mezi střevem a okolními orgány. Někdy mohou dokonce vyústit i na povrch těla. Crohnova nemoc je také rizikovým faktorem pro vznik nádorového onemocnění v postižené oblasti střeva. Pacientům je proto doporučováno pravidelné endoskopické vyšetření, které může nádor včas odhalit a umožnit tak jeho případnou léčbu.

V kategorii: Zdraví Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Akné a aloe vera Akné a aloe vera
Jak na akné rychle a jednoduše Jak na akné rychle a jednoduše
Rakovina plic – příznaky, léčba Rakovina plic – příznaky, léčba
Ginkgo Biloba – Jinan dvoulaločný Ginkgo Biloba – Jinan dvoulaločný

Komentáře k článku "Crohnova nemoc"

  1. Petr napsal:

    Onemocnění Crohnovou nemocí (jedním z idiopatických střevních zánětů – druhým je ulcerózní kolitida) velmi nepříznivě ovlivňuje osobní život pacientů. Vyžaduje úpravu jídelníčku, stylu života a může vést k sociální izolaci a celkovému zhoršení životní situace.
    Pacientské sdružení Pacienti IBD | http://www.crohn.cz se snaží pomáhat pacientům i jejich rodinným příslušníkům. Informovat je, pořádat akce a semináře. Rozšiřovat povědomí o onemocněních mezi veřejnost. Ale také konkrétně přispět například projektem http://www.wckarta.cz nebo http://www.wckompas.cz

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.