Příčiny atopického ekzému

I když se poměrně mnoho z těch, u jejichž ratolestí se atopický ekzém vyskytl, domnívá, že jde o obtíž, která postihuje právě pouze malé děti u nichž postupně odezní, jde ve skutečnosti o chorobu, která se bohužel táhne po celý život. Dobrou zprávou však může být, že v obvyklých případech se u něj střídají chvíle kdy je ekzém výraznější s obdobími, během nichž o něm postižený prakticky neví. Proto se ukazuje jako velice důležité znát typické příčiny tohoto onemocnění. Jedině tak můžeme, spolu s důsledným dodržováním zásad prevence, jíž se věnujeme na jiném místě našich stránek, pomoci omezit riziko onemocnění na minimum.

V prvé řadě zde musíme předeslat, že současný stav poznání o atopickém ekzému neumožňuje s určitostí uvést kompletní výčet příčin tohoto onemocnění. Výsledky dosavadních výzkumů naznačují, že těchto příčin existuje celá řada, přičemž obecně lze říci, že je můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Jednak může jít o reakci imunitního systému na vystavení některému z vnějších nebo vnitřních vlivů, ale stejně tak ekzém může způsobit reakce kůže.

Hovoříme-li o skupině vlivů po nichž následuje reakce imunitního systému, je třeba říci, že právě zde se odlišují lidé s vrozenými dispozicemi k tomuto onemocnění (někdy se lze setkat s označením atopici) od těch ostatních. Pro většinu populace naprosto běžné látky tak jejich imunitní systém vyhodnotí jako cizí a nežádoucí, aby pak následovala alergická reakce. Tedy zanícení pokožky, naskočení drobných pupínků a puchýřů, které brzy začnou nesnesitelně svědit.

Druhou možnou skupinou jsou již naznačené problémy s kůží, kde je hlavním zdrojem problémů především její nedostatečné zvlhčení dané oslabenou hladinou produkce kožních tuků. Negativní následky tohoto stavu jsou zřejmé: pokožka se jeví jako výrazně sušší a proto náchylnější k poškození, zároveň do sebe nedokáže navázat dostatek vody, čímž se zeslabuje i její schopnost účinně bránit tělo před různými nežádoucími látkami. Kůže jako taková je opět podrážděná a svědí.

Jak jsme si již naznačili výše, s dispozicemi k atopickému ekzému se již narodíte, zároveň je třeba dodat, že sklony k tomuto onemocnění se zpravidla dědí, samozřejmě se však ale v širší rodině vůbec nemusí vyskytovat.

Klíčové je zde však především to, že skutečnost, zda se u vás nebo vašeho dítěte atopický ekzém objeví závisí spíše na tom, zda a do jaké míry budete nebo bude vystaveno rizikovým faktorům, které lze považovat za jakési spouštěče ekzému, případně překážky jeho úspěšnému zhojení (s nimi se také lze odborně setkat pod označením provokační faktory).

Vzhledem k tomu, že atopický ekzém se řadí mezi zdravotní problémy postihující člověka v zásadě po celý život, není snad ani potřeba příliš zdůrazňovat, že těmto rizikovým faktorům je na místě se vyhýbat za každých okolností, a nikdy se nenechat ukolébat tím, že se ekzém již delší dobu výrazněji neprojevil.

Ale nyní již k samotným provokačním faktorům. Mezi ně v prvé řadě samozřejmě řadíme „klasické“ alergeny v podobě plísní, bakterií, prachu, pylu, peří, roztočů a zvířat. Dále sem ovšem spadají i parfémy případně kovy, čili by každý atopik například také měl přemýšlet nad způsoby, jimiž zdobí své tělo. Rovněž je dobré se vyhnout situacím, během nichž se pokožka může vysušit, na což by měli myslet zejména manuálně pracující. Spolu s alergeny, přesušením, záněty a infekcemi je však podobně nutné sledovat i svůj jídelníček resp. Potraviny, po nichž následuje atopická reakce. Možná jako pro někoho překvapivý, ale neméně významný se ukazuje i vliv ročního období i podnebí: zpravidla se tak problémy objevují v jarních a naopak podzimních měsících, během výrazného horka nebo chladu, za smogových situací i husté mlhy. Nakonec dodejme, že mezi provokační faktory patří i stres, stejně jako období menstruace případně porodu.

V kategorii: Zdraví Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Atopický ekzém Atopický ekzém
Prevence atopického ekzému Prevence atopického ekzému
Pověry a mýty ohledně atopického ekzému Pověry a mýty ohledně atopického ekzému
Léčba atopického ekzému Léčba atopického ekzému

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.