Teletext – televizní předchůdce internetu

Jako teletext označujeme označujeme přenos informací v podobě textu prostřednictvím televizního signálu. Přestože v posledních letech masivní nástup internetu teletextu odsál část jeho čtenářů, stále zůstává velice praktickým způsobem, jak se dvacet čtyři hodin denně dostat k těm nejdůležitějším informacím a zprávám z mnoha oblastí. Internet teletext ovlivnil také v tom směru, že pokud váš televizor jeho příjem neumožňuje a zároveň je vaše domácnost připojena k internetu, můžete jím jednoduše listovat ve svém webovém prohlížeči. Počátky teletextu se přitom datují do sedmdesátých let dvacátého století, kdy tuto službu pro své diváky poprvé spustila nejslavnější veřejnoprávní televize světa – britská BBC.

Všechny významné české televizní stanice v současnosti provozují vlastní teletextové portály, které jejich divákům zprostředkovávají důkladný servis: skrze teletext tak má každý jednoduchou příležitost jak se seznámit se zprávami z domova i ze světa, se sportovním zpravodajstvím a samozřejmě také třeba i s aktuálním televizním programem. Pevnou součástí teletextu jsou také přehledy kurzů jednotlivých měn, stejně jako třeba sázkových kurzů nejvýznamnějších sázkových společností.

Kromě toho se lze na stránkách teletextu České televize seznámit s přehledem blížících se kulturních událostí, ale i výsledky posledních tahů sportky. Obsah teletextu České televize se nicméně dnes neomezuje na přehledný a kdykoliv dostupný informační servis – na straně 600 se tak dostanete k plnohodnotnému magazínu rozdělenému do jednotlivých tematických sekcí, v nichž si na své přijdou jak ti nejmenší, tak příznivci motorismu, zdravého životního stylu, vaření s vždy aktuálním receptem, nebo třeba i mobilních telefonů.

Teletext první české soukromé televize Nova potom v duchu jejího poslání čtenářům nabízí ještě o něco jinou tvář současného teletextu – vedle částí určených inzerci volných míst můžete jeho prostřednictvím klidně i nakupovat, nebo se podívat jaké jsou možnosti rychlých půjček. Kromě teletextové parfumerie nebo například virtuální prodejny kuchyňských nožů tak lze rychle ve stručnosti přehlédnout aktuální nabídku na poli nebankovních půjček, ale i oddlužení nemovitostí.

Podíváme-li se potom na podobu teletextového magazínu televize Prima, zaujme kromě nabídky last minute zájezdů cestovních kanceláří teletextová seznamka, v níž můžete pomocí SMS zprávy odeslané z vašeho mobilního telefonu umístit vlastní inzerát.

Podle našeho rychlého průzkumu zde své životní štěstí hledají spíše lidé střední věku, zatímco ti mladší zřejmě na svém televizním ovladači raději vyťukávají číslo stránky 424, kde sídlí část věnovaná geocachingu, anebo přehledu blížících se letních festivalů. Jako geocaching se označuje v současnosti velice populární hra určená  všem majitelům GPS, které spojuje záliba ve sportu a turistice. Její podstatou je potom hledání schovaného předmětu, kterému se přezdívá cache, o němž jsou vždy známy pouze jeho souřadnice. Tyto cache se potom hráči snaží umisťovat na nenápadná místa, která jsou zároveň v některém ohledu zajímavá a hodná návštěvy – geocaching tak každého hráče blížícího se daným souřadnicím přivádí na místa kam by se jinak s největší pravděpodobností vůbec nedostal.

Pokud jde o zmíněný teletextový přehled hudebních festivalů, jeho nespornou výhodou oproti mnoha jednoduchým informačním portálům představuje jeho krátký popis, který vás seznámí s tím, jakou zde s největší pravděpodobností můžete očekávat atmosféru – dozvíte se zde tedy více, než jen datum, místo konání a soupis účinkujících.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.