CRT televize

CRT televizor bychom mohli označit jako tzv. klasickou televizi, kterou jsme měli ještě donedávna všichni doma v obývacím pokoji. Její součástí je televizní obrazovka fungující na základě katodové trubice. I dnes v době masového rozšiřování plazmových a LCD televizí má své příznivce a je rozhodně schopná také zprostředkovat kvalitní televizní přenos i sledování filmů v poměrně slušné kvalitě.

Stejně jako u LCD či plazmových televizí v případě, že si budete chtít pořídit CRT televizor, jako první budete řešit úhlopříčku. Důležité je si uvědomit, že pro sledování televize je nutné si vynásobit velikost úhlopříčky čtyřmi až pěti, neboť tvoří jednu čtvrtinu až jednu pětinu pozorovací vzdálenosti. Výhodou CRT a LCD televizí je to, že si je můžete pořídit i do menšího bytu, neboť jsou vyráběny i televizory s menšími úhlopříčkami.

Ani co se týče formátu obrazovky, nejsou CRT televizory sto let za opicemi. Stále ještě jsou k dispozici CRT televizory s klasickým formátem 4:3 (jedná se o přístroje s úhlopříčkami do 72 cm), ale i s formátem širokoúhlým 16:9 (přístroje s úhlopříčkami do 82 cm). Klasický formát ocení ti, kteří mají televizi hlavně pro sledování běžných televizních pořadů, jako jsou zprávy apod. Širokoúhlý televizor je pak určen filmovým fanouškům.

Součástí LCD televizorů je i teletext. Při výběru tohoto typu televize by vám mělo záležet na tom, jakou má paměť. Televizor s větší paměťovou kapacitou vám ušetří čas, neboť zkrátí zdlouhavé načítání jednotlivých stránek.

Při koupi CRT televizoru se můžete ještě setkat s následujícími zkratkami či výrazy. Jednak je to zkratka DNC, která značí, že součástí vámi kupovaného přístroje je i systém pro snižování obrazového šumu. Lepší rozlišení jasové a barevné složky signálu zajišťuje tzv. hřebenový filtr. Za pojmem Progressive Scan se schovává umění vašeho televizoru vykreslit všechny řádky obrazu ve stejnou chvíli.

Ačkoli většina lidí, bude-li si pořizovat nový televizor, sáhne po typu LCD, popř. LED televizoru, či se rozhodne pro plazmovou televizi, stále se ještě najde dost těch, kteří zůstávají věrni těmto klasickým typům televizorů. Kromě úplně těch nejmladších jsme na těchto televizorech vyrostli a uchovávají v sobě kouzlo starých časů. Byť jejich technická úroveň se nemůže rovnat ostatním typům televizorů, snad si přece i v době digitálního vysílání najdou své místo.

V kategorii: Domácnost Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak čistit a pečovat o obrazovku LED Jak čistit a pečovat o obrazovku LED
Plazma versus LCD Plazma versus LCD
LED televize LED televize
Jak vybrat televizi Jak vybrat televizi

2 Responses "CRT televize"

  1. Fox napsal:

    Také bych rád nový CRT televizor nebo SED televizor???

  2. Axina napsal:

    Velmi ráda bych si koupila NOVÝ CRT televizor. KDE??? Nechci zboží z bazaru.

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.