Rok 2013 na televizních obrazovkách

ID-10018403

Rok 2013 byl velmi bohatý na nové televizní kanály, které začaly v České republice vysílat. Není to tak dávno, co měli diváci prostřednictvím pozemního vysílání možnost sledovat jen čtyři programy a pokud chtěli větší výběr, museli si pořídit kabelovou televizi, IPTV nebo satelit. Po nástupu digitalizace se však situace výrazně změnila a dnes je už naprostým standardem přijímat jen na běžnou anténu více než dvě desítky televizních stanic v českém jazyce. Většinu z nich tvoří programy České televize, Novy a Primy, ale vedle nich se objevila řada dalších zajímavých programů, které vysílají buď celoplošně nebo v některých regionech.

Asi nejzásadnější událostí v tomto roce byl start nového kanálu České televize, na kterém se střídají dvě stanice – dětská ČT:D a ČT art, zaměřená na kulturu a umění. Vysílání tohoto pátého okruhu veřejnoprávní televize bylo zahájeno 31. srpna 2013, ale první dny provázelo mnoho stížností od diváků, kteří si kanál nemohli nebo nedokázali naladit. Program totiž nebyl dostupný v žádném ze stávajících celoplošných multiplexů, ale byl v novém regionálním muxu, který řadu míst nepokryl. Nakonec se však Česká televize domluvila na zařazení stanice do multiplexu 3 a ČT:D a ČT art tak pokrývají téměř celé území republiky.

Příznivci dokumentárních pořadů pak přivítali zahájení čtvrtého kanálu Primy pod názvem Prima Zoom. Ten zahájil svoje vysílání 1. února 2013 a hned v prvních dnech a týdnech překvapil vysokou sledovaností. Ta časem klesla, ale Prima Zoom zůstala atraktivním programem pro všechny milovníky dokumentů, kteří je tak mohou sledovat zdarma, aniž by si museli platit specializované programy z kabelové nebo satelitní nabídky.

Novou televizi ale letos spustila i Nova. U ní to bylo trochu překvapivé, protože koncem roku 2012 začal vysílat její nový kanál Smíchov, ale přesto jen krátce poté, 22.února 2013 spustila Nova ve čtvrtém pozemním multiplexu svou novou stanici s názvem Telka. Ta se zaměřuje čistě na pořady z archivu Novy a vysílá hlavně zábavné nebo soutěžní pořady, které se v minulosti na Nově objevovaly.

Na českém televizním trhu se ale objevila i zcela nová mediální skupina pod názvem Pohoda. Stejnojmenná televize už vysílala od června 2012, ale letos došlo k několika změnám. Samotná TV Pohoda se přejmenovala na Relax a začala vysílat dokumenty, zábavné pořady, filmy a seriály. Rockové videoklipy a pořady se přemístily na zbrusu nový kanál Rebel a pod mediální skupinu Pohoda nově patří i Retro Music TV, která už několik let vysílá starší videoklipy. Všechny tyto programy pak vysílají nejen v kabelové televizi a na satelitu, ale jsou volně dostupné i prostřednictvím pozemního digitálního vysílání.

Hudebních kanálů je ale v terestrickém vysílání mnohem více – kromě Rebelu a Retra jsou to především kanály skupiny Óčko. Vedle hlavního Óčka letos přibyly hned dva nové programy – Óčko Gold, které je zaměřené na starší hudbu od 60. až do první poloviny 90.let a také Óčko Expres, které se zaměřuje na metropolitní hudbu, která nepatří do hlavního proudu.

Z ostatních televizních kanálů, které v roce 2013 začaly vysílat, ještě stojí za zmínku Horor film, který – jak už název napovídá – vysílá výhradně horory, a najdeme jej na stejné pozici jako CS Film, se kterým se ve vysílání střídá. Stejná programová společnost provozuje také dokumentární kanál Kino Svět, který navíc vysílá v některých regionech i terestricky.

Kromě nových televizních programů však některé v roce 2013 svou činnost ukončily. Ke 31. prosinci 2013 tak končí česká verze hudební stanice MTV a slovenská televize Fooor. Zatímco Fooor, který vysílal obdobný program, jako náš Smíchov, končí definitivně, o českou MTV diváci tak úplně nepřijdou. Místo ní budou moci sledovat stanici MTV Europe s českými titulky, resp. dabingem, zásadním rozdílem však bude to, že na MTV Europe už bude jen minimum hudby (místo ní budou v programu hl. reality show a seriály).

Rok 2013 byl plný nových televizních programů a zvláště v pozemním vysílání došlo k mnoha změnám. Dá se očekávat, že i příští rok přinese mnoho nových TV stanic a diváci se tak rozhodně mají na co těšit.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?
Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí
Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem
Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to? Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.