Rok 2013 na televizních obrazovkách

ID-10018403

Rok 2013 byl velmi bohatý na nové televizní kanály, které začaly v České republice vysílat. Není to tak dávno, co měli diváci prostřednictvím pozemního vysílání možnost sledovat jen čtyři programy a pokud chtěli větší výběr, museli si pořídit kabelovou televizi, IPTV nebo satelit. Po nástupu digitalizace se však situace výrazně změnila a dnes je už naprostým standardem přijímat jen na běžnou anténu více než dvě desítky televizních stanic v českém jazyce. Většinu z nich tvoří programy České televize, Novy a Primy, ale vedle nich se objevila řada dalších zajímavých programů, které vysílají buď celoplošně nebo v některých regionech.

Asi nejzásadnější událostí v tomto roce byl start nového kanálu České televize, na kterém se střídají dvě stanice – dětská ČT:D a ČT art, zaměřená na kulturu a umění. Vysílání tohoto pátého okruhu veřejnoprávní televize bylo zahájeno 31. srpna 2013, ale první dny provázelo mnoho stížností od diváků, kteří si kanál nemohli nebo nedokázali naladit. Program totiž nebyl dostupný v žádném ze stávajících celoplošných multiplexů, ale byl v novém regionálním muxu, který řadu míst nepokryl. Nakonec se však Česká televize domluvila na zařazení stanice do multiplexu 3 a ČT:D a ČT art tak pokrývají téměř celé území republiky.

Příznivci dokumentárních pořadů pak přivítali zahájení čtvrtého kanálu Primy pod názvem Prima Zoom. Ten zahájil svoje vysílání 1. února 2013 a hned v prvních dnech a týdnech překvapil vysokou sledovaností. Ta časem klesla, ale Prima Zoom zůstala atraktivním programem pro všechny milovníky dokumentů, kteří je tak mohou sledovat zdarma, aniž by si museli platit specializované programy z kabelové nebo satelitní nabídky.

Novou televizi ale letos spustila i Nova. U ní to bylo trochu překvapivé, protože koncem roku 2012 začal vysílat její nový kanál Smíchov, ale přesto jen krátce poté, 22.února 2013 spustila Nova ve čtvrtém pozemním multiplexu svou novou stanici s názvem Telka. Ta se zaměřuje čistě na pořady z archivu Novy a vysílá hlavně zábavné nebo soutěžní pořady, které se v minulosti na Nově objevovaly.

Na českém televizním trhu se ale objevila i zcela nová mediální skupina pod názvem Pohoda. Stejnojmenná televize už vysílala od června 2012, ale letos došlo k několika změnám. Samotná TV Pohoda se přejmenovala na Relax a začala vysílat dokumenty, zábavné pořady, filmy a seriály. Rockové videoklipy a pořady se přemístily na zbrusu nový kanál Rebel a pod mediální skupinu Pohoda nově patří i Retro Music TV, která už několik let vysílá starší videoklipy. Všechny tyto programy pak vysílají nejen v kabelové televizi a na satelitu, ale jsou volně dostupné i prostřednictvím pozemního digitálního vysílání.

Hudebních kanálů je ale v terestrickém vysílání mnohem více – kromě Rebelu a Retra jsou to především kanály skupiny Óčko. Vedle hlavního Óčka letos přibyly hned dva nové programy – Óčko Gold, které je zaměřené na starší hudbu od 60. až do první poloviny 90.let a také Óčko Expres, které se zaměřuje na metropolitní hudbu, která nepatří do hlavního proudu.

Z ostatních televizních kanálů, které v roce 2013 začaly vysílat, ještě stojí za zmínku Horor film, který – jak už název napovídá – vysílá výhradně horory, a najdeme jej na stejné pozici jako CS Film, se kterým se ve vysílání střídá. Stejná programová společnost provozuje také dokumentární kanál Kino Svět, který navíc vysílá v některých regionech i terestricky.

Kromě nových televizních programů však některé v roce 2013 svou činnost ukončily. Ke 31. prosinci 2013 tak končí česká verze hudební stanice MTV a slovenská televize Fooor. Zatímco Fooor, který vysílal obdobný program, jako náš Smíchov, končí definitivně, o českou MTV diváci tak úplně nepřijdou. Místo ní budou moci sledovat stanici MTV Europe s českými titulky, resp. dabingem, zásadním rozdílem však bude to, že na MTV Europe už bude jen minimum hudby (místo ní budou v programu hl. reality show a seriály).

Rok 2013 byl plný nových televizních programů a zvláště v pozemním vysílání došlo k mnoha změnám. Dá se očekávat, že i příští rok přinese mnoho nových TV stanic a diváci se tak rozhodně mají na co těšit.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Jak uhlídat své potomky, když jsou venku? Jak uhlídat své potomky, když jsou venku?
Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku
Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství
Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.