Plazma versus LCD

Rozhodujete-li se mezi plazmovým a LCD televizorem, nemusí to být snadná volba. Jste-li běžným uživatelem, na sledování pořadů v televizi nemáte ani příliš čas a film si doma pustíte jen sem tam, pak bude pro vás rozhodování snazší. Pokud ovšem nejste technickým a technologickým fanatikem, který musí mít doma vždy poslední výkřiky módy ze světa vědy a techniky, zkuste si nechat poradit.. Patříte-li k prvně jmenovaným, mějte na paměti, že oba typy televizorů mají své klady i zápory. Tyto rozdíly odhalí jen opravdoví fajnšmekři, běžnému uživateli zůstanou utajeny. Plazmové i LCD televizory, které jsou v současnosti nabízeny na trhu, disponují téměř všechny dobrou kvalitou. Některé vychytávky zde však v porovnání obou typů jsou.

Jak plazmové, tak LCD televizory prošly v poslední době (cca za posledních 5 let) bouřlivým vývojem, takže mnohé, co o nich kdysi platilo, dnes už je pasé. Rozdíly mezi oběma typy se stávají menší a menší, markantní je i pokles cen těchto výrobků, takže si je dnes může dovolit v podstatě každý.

Jednak je to úhlopříčka. Pokud si chcete pořídit televizor s menší úhlopříčkou, máte jasno hned. Plazma nepřichází v úvahu, neboť tento typ televizoru disponuje jen většími úhlopříčkami, a to cca nad 94 cm. Navíc, má-li být zachováno pravidlo, že máte televizor sledovat ze vzdálenosti cca čtyřikrát větší, než je úhlopříčka, může v malém bytě nastat opravdu problém. Naproti LCD televizor lze zakoupit už od úhlopříček patnáct cm (v tomto případě se jedná o přenosný televizor, těžko by si ho asi někdo pořizoval domů). Plazmové televize s velkými úhlopříčkami ocení hlavně milovníci filmů, kteří třeba vlastní domácí kino. Požitek ze sledování oblíbeného filmu či přenosu sportovního utkání pomocí tohoto přístroje je opravdu maximální.

U plazmových televizorů počítejte také s větší váhou. Možná se vám to zdá nedůležité, ale LCD televizor můžete zavěsit třeba i na stěnu (protože je lehčí), což je také velká výhoda. K pověšení vám může posloužit nejnovější ultratenký nástěnný držák, který umožňuje snížení počtu šroubů, a tedy i mnohem snadnější instalaci. Plazmový televizor vyžaduje také o něco vyšší pořizovací náklady, neboť je dražší.

Jestli si pořídíte LCD nebo plazmový televizor, záleží jen na vás. Mějte na paměti jednak svou finanční situaci, osobní nároky a technické požadavky, tzn. to, co od kupovaného přístroje očekáváte. Vybrat si už pak může být hračka.

V kategorii: Domácnost, Zajímavosti Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak čistit a pečovat o obrazovku LED Jak čistit a pečovat o obrazovku LED
LED televize LED televize
CRT televize CRT televize
Jak vybrat televizi Jak vybrat televizi

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.