Registr dlužníků SOLUS

Má-li člověk problémy se splácením, stává se z něj postupně dlužníkem. Všichni tito dlužníci jsou uvedení v registru. Jedná se o jakousi ochranu pro věřitele, protože jsou tak upozorněni na klienty, kteří jsou nespolehliví. Registrů je hned několik a my se společně podíváme na jeden z nich, který se jmenuje SOLUS.

O organizaci SOLUS

Jedná se o úvěrový registr, který je provozován skupinou právnických osob. Název SOLUS vznikl zkrácením slov: Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelů. Všechny nesplněné závazky jsou zaznamenávány do registru.

Pod touto organizací jsou shromažďovány bankovní i nebankovní subjekty všemožných odvětví. Nejedná se ale jen o banky, ale i nebankovní subjekty, kterými mohou být mobilní operátoři nebo dodavatelé elektřiny.

Organizace si klade za cíl zkvalitnění úvěrových služeb a hlavně zvýšení odpovědnosti. Snaží se také přispívat k prevenci před dlužníky. Podílí se také na výšení vymahatelnosti dluhů.

Společnost SOLUS není na našem trhu žádným nováčkem. Působí zde již od roku 1999. V roce 2004 začala fungovat i prostřednictvím internetu, online. V roce 2005 byly spuštěny registry IČ. Systém je neustále vylepšován, aby poskytl ty nejkvalitnější služby. Nejvyšším orgánem je členská schůze, dále je de rada sdružení, což je řídící a statutární orgán, výbor, revizor účtů, tajemník sdružení a v neposlední řadě pracovní skupina.

Registry SOLUS

Celkem má organizace šest registrů. Nyní si je představíme.

  1. Registr FO. Jedná se o registr fyzických osob. Není to žádný pozitivní registr. Jsou v něm uvedeni všichni, kteří nedodrželi smluvní závazky. Následkem bylo, že osoby nedostály finančním závazkům.
  2. Registr IČ. Opět se jedná o negativní registr. V tomto registru byste našli soupis fyzických osob podnikajících a právnické osoby.
  3. Pozitivní registr. Tady se jedná naopak o pozitivní registr těch, kteří své povinnosti k věřitelům plní. Podle tohoto registru se posuzuje, zda je klient schopen unést další finanční zátěž.
  4. Registr neplatných dokladů. Tato databáze má pomocný charakter. Do databáze je možné online přidat doklad, který byl odcizen. Dále v něm lze najít neplatné doklady Ministerstva vnitra České republiky.
  5. Insolvenční registr. Opět se jedná o pomocnou databázi. Jsou v něm obsaženy údaje, které se nachází v insolvenčním rejstříku – ISIR. Obsahují údaje o konkrétním klientu. Je tak možnost si o něm zjistit nějaké podrobné informace.
  6. Registr třetích stran. Snaha o kultivaci trhů, které zprostředkovávají služby. Tento registr je užitečný právě proto, protože si mohou strany vyměňovat informace. Je možno teda zjistit podvodné jednání třetích stran, mezi něž se řadí dealeři, zprostředkovatelé a podobně.

 

Služby SOLUS

Fyzická osoba, fyzická osoba podnikající nebo právnická osoba si může vyžádat výpis z registru. Díky tomu se tak dozví, zda jejich jméno bylo zaregistrováno, či nikoliv.

Ověřování není nijak složité. Fyzické osoby mohou využít službu pomocí sms výpisu, případně o výpis v tištěné podobě. Nejdříve je nutné získat kód SIN. Jedná se o unikátní kód, který je vyžadován vždy, když chce osoba zjistit své údaje z registru. SIN kód je vydáván na požádání.

Žádost o výpis je malinko zdlouhavá. Kvůli bezpečnosti to není možné vyřídit na počkání, telefonicky, faxem, e-maile, ani žádnou podobnou expresní službou. Počítejte s minimální dobou 14 dnů pro papírovou podobu.

Potřebujete malou půjčku 40 000 Kč bez nahlížení do registru? Zkuste tipy na GoldMag.cz.

Členské společnosti SOLUS

V registru mohou být zaregistrováni všichni, kterým vznikl nesplacený závazek u společnosti, které jsou následně uvedeny. Axa Czech, Air Bank, Air Telecom, ALD Automotive, Bonerix, mBank S.A., CCS Česká společnost pro platební karty, Centropol Energy, Centropol Telecom, Cetelem ČR, Citibank Europe plc, Click Credit, COFIDIS, Credium, Česká pojišťovna, Českomoravská stavební spořitelna, Československá obchodní banka, Český Triangl, ČEZ Prodej, ČSOB Leasing, E.ON Česká republika, Equa Bank, ESSOX, GE Money Auto, GE Money Bank, Home Credit, Hypoteční banka, IMPULS – Leasing – Austria, Komerční banka, LBBW Bank CZ, MAKRO Cash & Carry  ČR, Modrá pyramida stavební spořitelna, Profi Credit Czech, Raiffeisenbank, Raiffeisen stavební spořitelna, RCI Financial Servis, RWE zákaznické služby, sAutoleasing, Telefónica Czech Republic, T-mobile Czech Republic, UniCredit Bank Czech Republic, UniCredit Leasing CZ, VB Leasing CZ, VLTAVÍN Leas, Vodafone Czech Republic, Zuno Bank AG.

Další registry dlužníků

Kromě společnosti SOLUS existují ještě další registry, do kterých se zaznamenávají údaje o dlužnících. Jedná se například o:

  1. Centrální registr dlužníků CERD. Jedná se o největší národní, ale i nadnárodní bankovní a nebankovní informační systém.
  2. Bankovní registr klientských informací BRKI. Sdružuje informace o bankovních institucích.
  3. Nebankovní registr klientských informací NRKI. Zde jsou sdruženy informace o nebankovních institucích. Patří sem především leasingové společnosti.
V kategorii: Finance Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jakými fintami a triky neférových půjček se můžete setkat? Jakými fintami a triky neférových půjček se můžete setkat?
Hledáte rychlou půjčku do 40 000 Kč? Hledáte rychlou půjčku do 40 000 Kč?
Půjčka bez nahlížení do registru Půjčka bez nahlížení do registru
Americká hypotéka bez registru Americká hypotéka bez registru

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.