Jak vybrat helmu na skútr

Pořídili jste si skútr, ale nevíte, jak si vybrat vhodnou helmu? Nezoufejte, v článku vám poradíme jak na to!

Helma na skútr patří k neodmyslitelné součástí celého vybavení. Stejně jako u všech jiných sportů nebo dopravních prostředků, i u jízdy na skútru platí pravidlo Bezpečnost na prvním místě!

Jak vybrat tu nejvhodnější helmu na skútr?
Přilba na skútr se od těch, které se používají na endurech nebo silničních motocyklech liší tím, že bývají lehčí a ve většině případů jsou otevřené.

Velikost přilby se odvíjí od obvodu vaší hlavy. Ten se měří v úrovni obočí a nad ušima. Je to ale pouze orientační velikost. Pokud máte obvod hlavy 57,5 cm, nutně to neznamená, že pro vás bude pro vás ideální velikost M.

Stejně jako například u bot, i u helem na skútr je velmi důležité si ji nejprve vyzkoušet. U jednoho výrobce můžete mít velikost helmy M, zatímco u jiného třeba S či L.

Vnitřek helmy by měl být měkký a prodyšný. Vystýlka se dá často vyjmout a následně vyprat. Zároveň je třeba dát pozor na to, aby se sám neposunoval a helma nám neklouzala nebo nepadala do očí. Právě proto je třeba dbát na správně zvolenou velikosti.

Je dobré také nezapomínat na to, že i ta nejobyčejnější přilba by měla mít homologaci ECE 22.05. To znamená, že prošla bezpečnostními testy.

Materiál a cena

Někdo vybírá přilbu na skútr podle materiálu, pro někoho je důležitější cena. Pojďme si to vzít jedno po druhém.

Pro výrobu motocyklových helem se nejčastěji používá polyamid. Právě jemu vděčíme za pevnost a odolnost přilby při nárazu. Jsou velmi odolné a nejsou drahé.

U kompozitních přileb výrobci vsadili na vrstvení rozličných materiálů. Nejčastěji se používají kevlarová a uhlíková vlákna. To má za účinek větší pevnost přilby, což je znát na vyšší ceně.

Pokud chcete lehkou, ale zároveň nejpevnější helmu, pak sáhněte po grafitové (karbonové) helmě. Pro někoho se jedná o zbytečnou investici, někomu ale tento typ helmy vyhovuje nejvíce.

Je nutný ochranný štít?

Přilby na skútr jsou převážně otevřené. Přesto je ale třeba chránit si obličej. A proto si můžete koupit helmu se štítem. Logicky helma se štítem až po bradu nás chrání víc než přilba s polovičním štítem, který sahá jen po nos. Někdo ale využije typické otevřené helmy pro skútr a situaci řeší brýlemi a případně šátkem.

Životnost helmy

Nováčky by mohla zajímat i otázka, co se životnosti přilby týká. Na tu ale neexistuje jednoznačná odpověď. Pravdou je, že výrobci helem doporučují přilbu měnit co nejčastěji. To znamená přibližně každé tři roky, jelikož pak hrozí zestárnutí materiálu.

Je určitě špatně přilbu používat po nehodě. A o i když se na povrchu objeví drobné škrábance. Nikdy nevíte, jak moc je ve skutečnosti přilba poškozená, a proto je nejlepší investovat raději do nové. Např. přilby na skútr od českého výrobce – Sulov najdete na stránkách Motoe.cz.

 

V kategorii: Volný čas

Mohlo by Vás zajímat:

Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.