Aspen – nejlepší adresa v horách

Pokud byste v devatenáctém století během svých cest po americkém Coloradu projížděli Aspenem, pravděpodobně by na vás zapůsobil jako typické provinční důlní městečko. Doby, kdy se sem, na strmé svahy východní části Skalnatých hor, přicházelo proto, aby zde člověk zbohatl na stříbře, však  už jsou dávno pryč. Dnes jde naopak o místo, kam se obvykle rozhodnete vyrazit  až tehdy, kdy už nevíte co s penězi.

Z Aspenu se totiž postupně stalo prominentní lyžařské letovisko. Pravděpodobně nejlepší místo pro zimní dovolenou těch, kteří se rádi blýsknou tím, že nejezdí tam kam jejich sousedi, protože jsou zvyklí na komfort kosmopolitních středisek, kterého se jim jinde dostane jen s obtížemi. Aspen ale pochopitelně nejsou jen luxusní hotely, drahé restaurace a výčty celebrit trávících zde svátky, které donekonečna opakují všechny novinové články. Nebýt fascinující přírody a dech beroucích výhledů na okolí, stříbro by se zde totiž možná těžilo dodnes.

Celý areál pokrývá zhruba patnáctikilometrový úsek Skalnatých hor. Je rozčleněn do čtyř hlavních středisek, v nichž najdete velice rozmanitý terén, který umožňuje každému, komu se alespoň na chvíli dostane do ruky některý z plánků resortu, aby si vybral sjezdovku, která mu bude stupněm obtížností a svojí délkou vyhovovat nejlépe. Jsou to: Aspen Mountain, Snowmass, Aspen Highlands, a Buttermilk.

Aspen Mountain 

Aspen Mountain je možné považovat za pravděpodobně nejznámější část celého areálu. Začíná v podstatě téměř v centru celého města, a pro ty, kdo z nějakého důvodu nechtějí ztrácet čas přesuny proto představuje nejjednodušší a nejrychlejší možnost jak se dostat na svah. Určitě by ale bylo chybou vykládat si tuto snadnou přístupnost jako nedostatek, který by se měl odrazit na kvalitě lyžování. Aspen Mountain je totiž místem, které je jednak známé svými dlouhými svahy, ale také prašanem a různými muldami, které nejspíš potěší zejména snowboardisty.

Dokladem toho, že řeči o prašanu nejsou jen mlácením prázdné slámy může být kromě mnoha široce dostupných fotografií také skutečnost, že se v tomto středisku každý rok konají tzv. prašanové sjezdy na odvrácené straně Aspen Mountain. Ty spočívají v tom, že budete zavedeni na dosud neprojeté svahy, a budete tak mít příležitost zažít to, co v Čechách často čeká jen prvního šťastlivce, který si musí hodně přivstat, aby se mu podařilo dostat se na kopec jako první. Místní jezdci vám také, pokud jde o lyžování v prašanu, nejspíše doporučí návštěvu  hory Bell, která je ve dnech, kdy napadne čerstvý sníh místem, kam se za ním vydávají i oni.

Kromě slibovaného prašanu o kvalitách Aspen Mountain svědčí také fakt, že se zde na konci listopadu 2008 odehrál jeden díl série světového poháru ve slalomu a obřím slalomu žen (Aspen Winternational FIS Women’s World Cup).

Snowmass

Největší horou celého Aspenu je právě Snowmass. Jeho nespornou předností je proto rozloha sjezdovek, ale také to, že zde najdete několik druhů terénu, které umožňují vyrazit sem ve skupině různě vyježděných lidí, aniž by se ti schopnější z nich celý den nudili a proklínali fádnost sjezdovky,  nebo aby  zde naopak začátečník prožil den zpocený hrůzou, a kromě toho si z  něj odnesl několik pěkných podlitin.

Snowmass je také místem, které v současnosti podléhá asi nejrychlejšímu rozvoji zázemí pro jeho návštěvníky. Tečou sem miliony dolarů, za které se podařilo vybudovat v podstatě novou vesnici,  otevřelo se zde pět restaurací, byla dokončena necelá stovka apartmánů, ale také společenské centrum (Snowmass Conference Center). Rovněž zde byla slavnostně otevřena nová sedačková lanovka za zhruba sedm milionů dolarů, která zvládne přepravit asi dva tisíce lidí za hodinu.

Tato lanovka ale samozřejmě nepředstavuje jediný způsob, jak se dostat nahoru. Je zde v provozu několik různých vleků, které umožňují dostat se například na začátek Snowmass Terrain park, což je areál, v němž se již odehrálo několik profesionálních lyžařských a snowboardových soutěží, a který se také objevil v mnoha snowboardových videích.

Lyžování nebo snowboarding ale nejsou jedinými činnostmi, které měla na paměti správa areálu během úvah nad tím, jaké zázemí zde vybudovat. Proto na Snowmass najdete také třeba lanovku sloužící tomu, aby vyvezla k vrcholu ty, kdo se chtějí z hor jen porozhlédnout. Pokud je to také váš případ, navštivte tamní tábořiště, místo, odkud také někdy vyráží dále různá psí spřežení.

Aspen Highlands

Aspen Highlands někdy bývají nazývány „skrytý klenot Aspenu“. Letos probíhají oslavy výročí padesáti let lyžování v tomto resortu, který se od těch ostatních liší zejména relativním klidem, který poskytuje svým návštěvníkům. Díky rozsáhlosti celého areálu zde najdete jak nemilosrdné svahy určené zkušeným lyžařům, jako je sjezdovka Highland Bowl,  tak i pozvolněji ubíhající modré sjezdovky, kam se může bez obav vydat ten, kdo se ještě s lyžemi nebo snowboardem dosud nestačil plně sžít.

Tuto sezónu se zde navíc podařilo otevřít nové sjezdovky. V Aspen Highlands tak přibylo dalších více než sedm hektarů určených lyžování a snowboardingu. Tato část byla pokřtěna jménem Canopy Cruiser, a najdete ji mezi Hyde Parkem a Mushroom Chutes.

A ještě jedna zajímavost na závěr. Aspen Highlands je také místem, kde byl instalován největší solární panel, který lze na horách najít. Ten dodává elektřinu základně místní horské služby.

Buttermilk

Buttermilk je jednak známý jako dějiště každoročních zimních závodů ESPN Winter X Games, ale také jako areál, který vychází vstříc zejména začínajícím lyžařům a snowboardistům. Od ostatních center v Aspenu se ale liší také tím, že je to odtud na Aspenské letiště doslova přes ulici.

To, že je Buttermilk vhodným místem pro začátečníky neznamená jen vyšší počet pozvolnějších sjezdovek, ale také odpovídající vybavení, které je zde k dispozici jeho návštěvníkům.  Na západní části Buttermilku proto najdete park určený právě k tomu, aby zde člověk zdokonalil své schopnosti, k čemuž mu také napomáhají menší překážky než je zvykem na „běžných svazích“. Také zde najdete centrum určené speciálně pro děti, které nese zajímavý název: Žabí pevnost (Fort  Frog). Zaměstnanci Žabí pevnosti nabízí svým malým klientům zdokonalení jejich techniky jízdy, ale také účast v prestižních závodech. Ty se konají každý týden, a těm, kteří se dostanou na stupně vítězů umožní zažít si svých patnáct minut slávy během vyhlašování výsledků, jež zde na sebe bere podobu poctivého slavnostního ceremoniálu ( že by i s šampaňským?).

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Moderní 5G pro velmi rychlý internet: Domácí meshový systém TP-Link Deco X50-5G Moderní 5G pro velmi rychlý internet: Domácí meshový systém TP-Link Deco X50-5G
Cesta osobního i profesního růstu Cesta osobního i profesního růstu
Jak si doma připravit dokonalý šálek kávy? Jak si doma připravit dokonalý šálek kávy?
Levná dovolená v Bulharsku Levná dovolená v Bulharsku

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.