Jak to vypadalo v uplynulém roce 2013 na našich silnicích?

Ilustrační foto, Pixmac

Od roku 1961 si vede policie nepřetržitou statistiku následků dopravních nehod. Jedním z nejdůležitějších faktorů, které statistika sleduje, jsou úmrtí při dopravních nehodách na silnicích v ČR. A právě loňský rok opět potvrdil klesající tendenci úmrtí při dopravních nehodách, čímž statistika udělala radost nejen policistům, ale všem chodcům i motoristům.

V roce 2013 zemřelo na našich silnicích důsledku dopravních nehod 583 osob. Poslední dvě oběti má, bohužel, na svědomí poslední noc roku. V každém případě představuje loňské číslo nejnižší počet mrtvých na našich silnicích od roku 1961. To už je důvod k radosti! Ve srovnání s rokem 2012 je to o 98 smrtelných zranění méně. Počet mrtvých na našich silnicích každoročně klesá od roku 2007. Loni se počet usmrcených při dopravních nehodách dostal poprvé od roku 1961 pod číslo 700.

Podle informací ředitele dopravní policie Tomáše Lercha je ještě možné, že se čísla mírně změní. Na jejich upřesnění se bude pracovat do 7. ledna 2014. V těch nyní uváděných nejsou, například, ještě započítány osoby, které zemřely do 24 hodin po nehodě. Tyto osoby mohou ještě počet zemřelých mírně zvýšit. Snížit by jej naopak mohl odečet těch, kdo sice zemřeli během dopravní nehody, ale v důsledku svého špatného zdravotního stavu.

Vůbec nejtragičtějším byl na našich silnicích v roce 2013 19. červenec. Ten den si dopravní nehody vyžádaly 7 lidských životů. Těsně za ním jsou pak dny s šesti mrtvými při dopravních nehodách – 26. červenec, 4. září a 1. říjen a 19. prosinec. Právě 19. prosinec má na svědomí tragickou srážku 3 vozidel na silnici mezi obcemi Rymice a Němčice na Kroměřížsku, při které zahynuli čtyři lidé. 5 lidských životů si vyžádaly nehody v devíti dnech roku.

Ještě do včerejšího večera bychom mohli psát, že na našich silnicích zahynulo v roce 2013 přesně o sto lidí méně než v roce předcházejícím. Silvestrovská noc ale statistiku mrtvých rozšířila o dvě oběti. Jedna dopravní nehoda se smrtelným následkem se stala ve Středočeském kraji a druhá na Vysočině krátce po 23 hodině. Mladý řidič při ní zahynul na místě nehody. Teprve další šetření ukáže, zda se na tragédii nepodepsaly silvestrovské oslavy a zda mladý řidič neměl alkohol v krvi.

Pokud bychom chtěli seřadit měsíce roku 2013 podle počtu obětí dopravních nehod, pak na prvním místě bude první měsíc letních prázdnin – červenec. O život přišlo tehdy celkem 71 lidí. Nejpřívětivějším měsícem z hlediska mrtvých při dopravních nehodách byl loňský únor. Během něj na našich silnicích zahynulo „jen“ osob.

Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch sumarizoval příčiny poklesu smrtelných zranění při nehodách takto: „Zlepšení bezpečnostních prvků v automobilech, kvalitnější silnice, dlouhá zima, v jejímž důsledku mnozí řidiči vyjeli na silnice později a letní povodně, které snížily hustotu provozu na silnicích.“

Z dlouhodobého hlediska patří ve statistice první místo v počtu usmrcených osob při dopravních nehodách roku 1969. Tehdy se z cesty domů nevrátilo 1 758 lidí. Dalším velmi tragickým rokem byl rok 1994, který si připsal na své konto 1 473 mrtvých účastníků silničního provozu. Od roku 2007, kdy na silnicích zahynulo 1 123 lidí, se každoročně počet mrtvých mírně snižuje. Doufejme, že tento trend vydrží i nadále.

Možná ještě stojí si v souvislosti se statistikou dopravních nehod a jejich obětí připomenout nejtragičtější den na našich silnicích za posledních deset let. Tento smutný primát drží 8. březen 2003. Nedaleko jihočeských Nažidel se tehdy převrátil patrový autobus a spadl ze sedmimetrového srázu. Nehoda měla nesmírně tragické následky. Na místě zemřelo 17 lidí. Další 2 zemřeli po převozu do nemocnice a 1 člověk zemřel v roce 2006 na následky zranění. Dalších 34 lidí bylo tehdy zraněno. Je jistě přáním každého z nás, aby se taková tragédie už nikdy na našich silnicích nezopakovala.

Všem přejeme šťastnou cestu a bezpečný návrat domů!

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Druhy kávy a největší producenti Druhy kávy a největší producenti
Dovolená na Kubě Dovolená na Kubě
Kvalitní zubař v Praze Kvalitní zubař v Praze
Útulný domov pomocí bytového textilu Útulný domov pomocí bytového textilu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 3031 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.