Jak hrát sudoku a najít řešení

Sudoku je hra zaměřená na logické myšlení. Tvoří ji čtverec sestavený z 81 políček – má tedy 9 sloupečků a 9 řádek. Čtverec je uvnitř rozdělen na 9 menších čtverečků, z nichž je každý tvořen 9 políčky – má tedy 3 sloupečky a 3 řádky. V zadání je obvykle do políček vepsáno několik číslic.

Jak vyhrát v sudoku?

Cílem Sudoku je umístit zbylá čísla v rozsahu 1 až 9 do políček herní plochy tak, aby se v žádném z 9 čtverců, řádku ani sloupci neopakovalo žádné z čísel. Jinak řečeno v každém z řádků, sloupců a menších čtverců musí být všechny čísla 1 až 9. Hlavolam sudoku tak vzdáleně připomíná například oblíbenou počítačovou hru „miny“.

Základní pravidla sudoku

Dovolené pomůcky u sudoku jsou papír, tužka a připravené mozkové závity. Při hře jste odkázáni pouze na vlastní logické myšlení. Je zakázáno v průběhou luštění konzultovat řešení s jinou osobou.

Základní způsob řešení sudoku

Při řešení lehkých sudoku si ve většině případů vystačíme se základními metodami řešení, kterými jsou doplnění jediné možné číslice pro určité pole nebo jediné možné umístění číslice v některém řádku, sloupci či bloku 3×3. U těžších úloh již tomu tak není. Zde je potřeba si pomoci ještě dalšími, složitějšími metodami či technikami řešení.

Základní tipy pro hru sudoku

Vyberte si čísla, která se v tabulce vícekrát opakují a hledejte jestli není někde místo, kam můžeme čísla z největší pravděpodobností zapsat. Pokud již máme dost čísel ve čtverci (3×3), snažte se doplnit všechna čísla a rovněž pokud Vám chybí pár čísel v řádku nebo sloupci pokuste se je doplnit jako první.

Vpisky v sudoku

Občas se stane, že nemůžeme s naprostou jistotou říct, kde daná číslice bude. Pokud řešíte Sudoku na papíře nebo na našem webu, je dobré nad pole čtverečku udělat malou číslici, o které víme, že v daném poli může být. Pokud řešíte Sudoku někde jinde, může se stát, že nemáte tuto možnost. Můžete se snažit alespoň si dané možnosti zapamatovat. Pomocí této metody pak vyškrtáváme z polí přebytečné kandidáty. Postupným vylučováním se tak dostaneme do situace, kdy se začnou objevovat další jednoznačné číslice a řešení se chýlí k úspěšnému konci.

I když mohou být vpisky velmi užitečné, platí i zde pravidlo všeho moc škodí. Hlavolam Sudoku pak ztrácí na přehlednosti a vpisky jsou víc ke škodě než k užitku. Zkrátka, všeho s mírou.

Jak na „neřešitelné sudoku“

Někdy se však může objevit i sudoku, na které ani ty nejsložitější metody nestačí. Pak nezbývá nic jiného, než použít metodu pokusu a omylu. Když už nevíte jak dál, zvolte si jednu možnost a zkuste úlohu dořešit. Zapamatujte si, kde jste se zkoušením začínali. Pokud se dostanete v dalších krocích do sporu s pravidly, zvolili jste špatně. Vraťte se na začátek zkoušení a zvolte jinou cestu.

Nápověda ke hře sudoku

Základem hry je vyplnit v každém z devíti rámečků číslice od 1 do 9. Číslice od 1 do 9 se nesmí opakovat v žádném řádku, sloupci ani v rámečku o stranách 3×3.

Chystáte-li se na středně těžké hlavolamy, chce to praxi a pár triků navíc. Na druhou stranu, když je objevíte sami, budete mít z výsledku větší radost. Jestli ale nejste ve hře sudoku zběhlí, nepouštějte se do řešení těžkých hlavolamů.

Základní tipy pro hru sudoku

Vyberte si čísla, která se v tabulce vícekrát opakují a hledejte jestli není někde místo, kam můžeme čísla z největší pravděpodobností zapsat. Pokud již máme dost čísel ve čtverci (3×3), snažte se doplnit všechna čísla a rovněž pokud Vám chybí pár čísel v řádku nebo sloupci pokuste se je doplnit jako první.

Vpisky v sudoku

Další uvedené metody se využijí při používání tzv. vpisků, což jsou malá čísla (dále je označujeme jako „kandidáti“), která si napíšeme nad pole čtverečku, o kterých víme, že v daném poli mohou být.

Vztahy mezi bloky sudoku

První, čeho si můžeme všímat, jsou vztahy mezi bloky (čtverci 3×3) a řádky nebo sloupci. Pokud se některý kandidát v bloku nachází pouze v jednom řádku, můžeme v tomto řádku tohoto kandidáta vyloučit z ostatních polí (ležících v jiných blocích).

Metoda skrytých dvojic v sudoku

Metoda skrytých dvojic (v angličtině hidden pairs) určuje, že pokud je některá dvojice kandidátů pouze ve dvou polích v jednom řádku, sloupci nebo čtverci 3×3, můžeme z těchto polí vyloučit ostatní kandidáty.

Stejný princip platí i pro trojice nebo čtveřice, ale vždy musí být dodržen stejný počet kandidátů jako polí (trojice číslic pro tři pole, čtveřice pro čtyři).

Prosté dvojice ve hře sudoku

Další metodou jsou tzv. prosté dvojice (naked pairs). Pokud v některých dvou polích v řádku, sloupci nebo čtverci 3×3 jsou pouze dva stejní kandidáti, můžeme tyto dva kandidáty vyloučit ze všech ostatních polí v tomto řádku, sloupci nebo čtverci.

Původ sudoku

Hodně lidí považuje sudoku za japonskou hru, ale není to pravda. S mírnou nadsázkou lze říct že je švýcarská. Základní princip vymyslel na konci 18. století švýcarský matematik (většinu života strávil v Petrohradě) Leonardo Euler (1707-1783) a nazval ho latinské čtverce. Je také možné, že princip „ukradl“ za staré čínské hry magické čtverce ve které platilo, že součet čísel ve sloupečcích, řádcích a na úhlopříčkách je stejný. Magické čtverce vznikly asi 1000 let před naším letopočtem. Latinské čtverce byly v podstatě prasudoku. V roce 1979 si tento princip půjčil a vylepšil (Euler čtverečky zaplňoval různými písmeny) Američan Howard Garnes pod jménem Number-Place (Místo pro číslo) pro newyorský časopis Math Puzzles and Logic Problems (Matematické hádanky a logické úlohy) vydávaném firmou Dell. Od Američanů hru roku 1984 převzal japonský časopis Nikoli. O dva roky později dostala hra jméno sudoku, je to zkratka ze súdži wa dokusin ni karigu, což znamená japonsky něco jako číslo v políčku (těžko se to překládá-můžete najít mnoho různých překladů, které znamenají něco úplně jiného např.: číslo nesmí zůstat svobodné). Název sudoku je registrovanou obchodní známkou Nikoli.

První sudoku v tisku

Když britské Timesy právě zmenšovaly svůj formát potřebovali vše zmenšit a klasická křížovka byla příliš rozměrná. Proto sáhli na zkoušku po sudoku. Bylo to 12. listopadu 2004 když Timesy otiskly své první Su Doku (aby nebyla narušena ochranná známka). Světová pandemie začala.

Sudoku v celém světě

S třídenním zpožděním následovali Daily Mail a pak už jeden deník za druhým. Z velké Británie se sudoku začalo šířit obrovskou rychlostí po celém světě. V květnu 2005 se objevilo sudoku v novinách Kanady, Indie, Portugalska, JAR, Švýcarska, USA a dalších 13 zemí včetně naší. Jako první sudoku u nás začali tisknout Lidové noviny a na popularitě mu přidali i tím, že za vyluštění jste mohli získat finanční výhru. Dnes naleznete sudoku v každém tuctovém časopise, stačí zajít do trafiky a v místech kde byly tradiční publikace s křížovkami a osmisměrkami najdete knihy plné sudoku. Sudoku vytlačuje i knihy z regálů v knihkupectvích.

Různé noviny používají hádanky vytvořené různými programy, japonští autoři však počítačovou techniku odmítají. Vymyslet sudoku je věcí cti a být publikován v některém časopisu Nikoli je velká čest.

Mistrovství světa v sudoku

Hříčka sudoku se již dočkala i svého mistrovství světa. První ročník dokonce vyhrála češka Jana Tylová.

Zápory logické hry sudoku

Extrémní popularita této hry má ale i své stinné stránky. Krom toho že zlepšuje logické myšlení je do určité míry návyková. Jsou lidé kteří jsou do sudoku takoví blázni, že jsou schopni celé dny nedělat nic jiného než luštit jedno sudoku za druhým.

V kategorii: Hry, Zajímavosti Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Sudoku Sudoku
Zombie Lane – upalte zombíka a zasaďte zelí Zombie Lane – upalte zombíka a zasaďte zelí
Šachy – královská hra Šachy – královská hra

6 Responses "Jak hrát sudoku a najít řešení"

  1. vajglova napsal:

    prosím o zaslání sudoku ze dne 2.1.2015 a nebo kde se to dá najít děkuji

  2. tatana kureckova napsal:

    prosimo zaslani sudoku z deniku blesk ze dne2.1.2015 ze str:23

  3. Martin Soukup napsal:

    Prosím o zaslání sudoku k vyluštění z deníku blesk ze dne 2.1.2015 že strany 2

  4. edita napsal:

    Prosím o zaslaní sudoku z deníku Blesk ze dne 2.1.2015 strana 23 děkují edit

  5. Edita Glosrová napsal:

    taká Prosím o zaslání sudoku k vyluštění z deníku blesk ze dne 2.1.2015 že strany 23

  6. Prosím o zaslání sudoku k vyluštění z deníku blesk ze dne 2.1.2015 že strany 23

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.