Sudoku

Tak jako byl v devadesátých letech tetris zřejmě nejrozšířenější logickou hrou, jejímuž luštění se věnoval každý, kdo zrovna neměl náladu na hraní „regulérních“ počítačových her nebo křížovek, na prahu jednadvacátého století je nedílnou součástí většiny českých domácností sudoku. Tato logická hra se přitom po celém světě dočkala takového věhlasu, že se jí dnes oddaně  věnují zástupci prakticky všech věkových skupin. Ti nejmladší k sudoku s oblibou sahají během vyučování, jejich rodiče a prarodiče pak po práci v obývácích a na zahradách.

SudokuPrincip na kterém je založena tato hra je přitom poměrně jednoduchý. „Hrací plán“ u Sudoku sestává z čtverce, který je rozdělen do devíti menších čtverců, které v sobě ukrývají dalších devět menších čtverců. Celá hrací tabulka je přitom předem částečně vyplněna čísly od jedné do devíti.

Úkolem hráče je potom volná políčka vyplnit čísly tak, aby v každém z devíti čtverců byla obsažena všechna čísla od jedničky do devítky, přičemž to samé musí platit i pro každý sloupec tabulky i každou její řadu. Není přitom důležité v jakém jsou čísla pořadí, v žádném z čtverců, sloupků ani řad se však žádné číslo nesmí opakovat.

Přestože se do všeobecného povědomí tato logická hra dostává až spolu s příchodem roku 2005, kdy jsme zejména na Britských ostrovech svědky skutečného šílenství, během něhož Sudoku v dosud nevídaných objemech plní stránky nejčtenějších deníků, sudoku jako takové vzniklo daleko dřív. Američan Howard Garns, její hrdý tvůrce, totiž svou hru publikuje již v roce 1979, byť pod dnes mnohem méně známým názvem Number Place.

K prvnímu rychlému rozšíření této kratochvíle však dochází až po několika letech, a navíc v Japonsku, kde původní Number Place získává své dnešní jméno, a pověst kratochvíle, která z piedestalu novinového luštění sesadila křížovky.

A nutno říci, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se  v dohledné době měla situace výrazněji proměnit. Sudoku tak postupně opanovalo stránky novin a časopisů i pulty knihkupců – brožované knihy plné sudoku nejrůznějších obtížností se tak pravidelně umisťují v čele žebříčků nejprodávanějších titulů. Velká část vyznavačů sudoku se pak své lásce věnuje i na monitorech svých časopisů.

O relativně velké váze, již se dnes u nás Sudoku těší koneckonců svědčí i fakt,že zprávy z mistrovství světa v Sudoku, jež se v Praze odehrálo v první polovině roku 2007, se dostala na důležitá místa největších českých deníků. A co více: rok předtím titul mistryně světa v Sudoku dokonce na šampionátu v italské Lecce vybojovala česká   reprezentantka Jana Tylová. K vítězství ji pak dokonce pogratuloval i prezident Václav Klaus.

V kategorii: Hry Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak hrát sudoku a najít řešení Jak hrát sudoku a najít řešení

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2020 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.