Hořice: město kamenné krásy

Hřbitovní portál. Tyto portály jsou pouze 2 na celém světě. Druhý je v Itálii

Hřbitovní portál. Tyto portály jsou pouze 2 na celém světě. Druhý je v Itálii

 

Malé město, staré více jak 650 let, čítající více jak osm tisíc obyvatel, najdeme na mapě v půlce cesty mezi Hradcem Králové a Jičínem. Toto severočeské město, ležící na úpatí Krkonoš, s pohádkovým okolím, je spojované především se svým kulinářským výrobkem Hořické trubičky, ale i s celosvětově známým motocyklovým závodem 300 zatáček Gustava Havla. V zahraničí je také známe svým sochařským sympoziem, které se koná každý rok.

 

 

Hořické trubičky
Sladký kulinářský výrobek s ochranou zeměpisnou známkou se v Hořicích vyrábí více než 200 let. Trubičky se ručně stáčí ze dvou tenkých křupavých oplatek, potřených rozpuštěným máslem se včelím medem. Uvnitř trubičky najdeme oříškové sypání či šlehačku. Podle legendy se recept na tyto trubičky dostal do rukou paní Líčkové, která pečovala o nemocného francouzského šéfkuchaře císaře Napoleona, který se po neúspěšném vojenském tažení vracel z Ruska. Je i dokázáno, že podobná pochoutka se objevovala na císařském stole ve Francii. Od té doby je receptura v rukou potomků paní Líčkové a dědí se z generaci na generaci.

Hořické trubičky

Hořické trubičky

300 zatáček Gustava Havla
Více jak půl století se sjíždějí motorkáři z celého světa na Hořický okruh, aby poměřili síly se svými soupeři. Okruh čítá zhruba na tři sta zatáček a v některých pasážích se jezdí více jak 200 km/h. Není tedy divu, že skoro každý rok nějaký závodník nepřežije. Závody se konají pravidelně v polovině května.

300 zatáček Gustava Havla

300 zatáček Gustava Havla

 

Pochod O Žižkův štít
Ke konci dubna se v Hořicích taktéž pořádá Pochod O Žižkův štít. Tato akce se pořádá na připomenutí vítězství Jana Žižky roku 1423. Průměrně na 2,5 tisíce účastníků si může vybrat z několika různě dlouhých tratí i variant – buď cyklistické, nebo pěší. Pěší tratě začínají od čtyř do padesáti kilometrů. Cyklistické od pětadvaceti do sta kilometrů.

 

Sochařské sympozium
Město Hořice se nachází v centru lomařské oblasti pískovců. Pískovec se tu těžil od druhé poloviny devatenáctého století. Na Hořicku se tedy nechá nalézt více jak 150 pískovcových lomů. Roku 1884 byla v Hořicích založena sochařská škola, která je aktivní dodnes. Škola vychovala mnohé významné umělce, namátkou uveďme sochaře Quido Kociána, Jana Štursu, Ladislava Šalouna, Josefa Wagnera aj. Každoročně se tu v červnu koná sjezd sochařů z celého světa. Například z Velké Británie, Izraele, Spojených států, atd. Na vrchu Gotthard, tyčícím se na východním okraji Hořic najdeme spoustu vystavěných sochařských prací.

Hořické sochařské sympozium - vrch Gotthard

Hořické sochařské sympozium – vrch Gotthard

 

 

Pohádkové okolí
Návštěva Hořic je ideálním výletem pro rodiny s dětmi. Pod, již zmíněným, kopcem Gotthardem můžeme vstoupit do Smetanových sadů. Po tomto parku jsou rozmístěné sochy – nejen pohádkových postav (Krakonoš) ale i postav významných – Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, aj. V neposlední řadě musím zmínit i město Miletín, které je od Hořic vzdálené jen sedm kilometrů. Toto město je známé nejen pochoutkou Miletínské modlitbičky, ale je to především rodiště Karla Jaromíra Erbena, významného českého spisovatele. Mezi jeho nejznámější pohádková díla patří soubor Kytice. Především díky této knize je za Miletínem nově postavená pohádková stezka, která je atraktivní pro rodiny s dětmi.

Krakonoš - Smetanovy Sady

 

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí
Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu
Vyznáte se v kávě? Vyznáte se v kávě?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.