Navštivte kanadský skvost – Calgary

Když se řekne Calgary, prakticky každému se vybaví zimní olympijské hry, Skalisté hory a klasická kanadská zima. Turisté, kteří raději cestují na mořská pobřeží na jihu, krásy města asi nepochopí, ale pro zbytek je Calgary nádherným místem a to právě především v zimním období. Zároveň se jedná o třetí největší město, které Kanada má, což mu umožňuje uspokojit prakticky všechny nadšené sportovce. Dovolená v Calgary je opravdu spíše pro aktivní turisty než pro ty, kteří se rádi procházejí v centru. Na druhou stranu je pravda, že i to má město nádherné. Navíc se jedná o poměrně rušné velkoměsto, když zde žije více než jeden milion obyvatel.

Calgary leží téměř na úpatí Skalistých hor a našli byste jí v provincii Alberta, poměrně daleko od hlavního města. Nejbližším známým městem v okolí je Edmonton. Dostanete se sem ale poměrně snadno, když má Calgary vlastní mezinárodní letiště, kam létá drtivá většina společností z Evropy. Navíc je město významným dopravním uzlem – vedou přes něj hlavní kanadské železnice a klíčové dálnice – například TransCanada. Zároveň je Calgary poměrně bohatým městem, když se zde ve velkém množství těží ropa. Právě kvůli tomu má rozvinutou infrastrukturu, a i služby. Je to lehce paradoxní vzhledem k tomu, že byla poprvé osídlena až na samém konci 19. století. V roce 1988 se zde pak konaly již zmíněné zimní olympijské hry.

V současnosti Calgary patří k vůbec nejnavštěvovanějším místům v Kanadě, když jí ročně navštíví více než tři miliony turistů. Zároveň se pyšní několika zajímavými tituly jako například nejčistší město světa za rok 2007, nebo jedno z deseti měst s nejvyšší životní úrovní. Vše vyplývá právě z vysokých příjmů, když celá Alberta vydělává na ropě a právě turismu. Co se týče celkové atmosféry, kterou v Calgary poznáte, je poměrně klidná, když je i většina místních roztroušená po lyžařských střediscích. Lyžování a snowboarding jsou zde opravdu dominantními sporty. Nejkrásnější je to pochopitelně v Kanadském olympijském centru. Pokud sem zavítáte v létě, můžete rybařit na řece Bow river, nebo si zahrát i golf, který je zde populární. Poměrně specifické je v Calgary i podnebí, když jsou léta opravdu mírná, spíše podzimní, a zima plná sněhu.

Když se zaměříme na lákadla, nečekejte vzhledem k tomu, jak je Calgary mladé město, žádné výrazné historické památky. Centrum je poměrně moderní, ale na procházku rozhodně příjemné. Nejznámějším místem je tzv. The Telus World of Science, což je jakési interaktivní muzeum vědy, kde najdete rozsáhlé expozice, ale i například kino IMAX. Jen těžko ho lze přirovnat k něčemu, co znáte z Evropy. Hojně navštěvovaná je i ZOO v Calgary, která je druhá největší v Kanadě. Město má také unikátní botanickou zahradu respektive městský park, který je umístěn v budově, a kde najdete přes dvacet tisíc rostlin – nazývá se The Devonian Garden. Typická je pro centrum i Calgary Tower, která se podobá torontské CN Tower, nicméně má sto devadesát metrů, takže je podstatně menší.

Stejně jako celý region Alberta, tak i Calgary je proslulá i některými festivaly, z nichž pár jednoznačně musíme zmínit. Údajně vůbec největší pravidelně se konající outdoor akcí světa je The Calgary Stampede Festival, který město proslavil po celém světě. Koná se vždy na začátku července a v ulicích města při něm uvidíte rodeo show, různé závody a exhibice, ale také koncerty známých hudebních hvězd. Jeho návštěvnost se pravidelně pohybuje na hranici 350 tisíc lidí, což je pro akce konané v Evropě nepředstavitelné. Známé jsou ale i The Lilac Festival, nebo Folk Music Festival, které se těší podobné oblibě. Místní se tak jednoznačně umí bavit, a pokud navštívíte Calgary, budete se určitě bavit s nimi.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Komentáře k článku "Navštivte kanadský skvost – Calgary"

  1. Irena napsal:

    Jee Calgary můj sen 🙂

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.