Domov hokejových olejářů – Edmonton

Edmonton je v mnoha ohledech poměrně unikátním městem. I přesto, že má ve svém okolí ohromné nerostné bohatství, nejedná se o klasické průmyslové město, ale naopak má ohromný podíl městské zeleně a vcelku čisté ovzduší. Často se mu přezdívá město festivalů a nakupování, což sami pochopíte. Pro turisty je navíc nesmírně atraktivní kvůli velkému počtu komerčních atrakcí, jakémusi luxusu, který z města právě díky jeho bohatství čiší, a také díky zajímavé a pohodové atmosféře. Edmonton totiž nepatří mezi klasická velkoměsta, která Kanada má, když se počet jeho obyvatel pohybuje na hranici 800 tisíc. Celá jeho metropolitní oblast i s okolím lehce přesahuje jeden milión.

Město se nachází v provincii Alberta a navíc uprostřed velké prérie, což mu umožňuje mít k dispozici ohromné zemědělské oblasti s úrodnou půdou. I přesto, že je v regionu ještě město Calgary, které je podstatně větší co do počtu obyvatel, Edmonton je starší a pravděpodobně i proto je hlavním městem Alberty. Oficiálně založen byl v roce 1795, nicméně status města dostal o téměř sto let později. Naprosto typický je Edmonton svým neskromným urbanistickým pojetím, když právě kvůli okolním prériím zabírá doslova ohromnou rozlohu – je větší než například Toronto, Montreal, nebo americké Chicago. To mu při menším počtu obyvatel umožňuje mít centrum nabité zelení.

Jak už jsme řekli, celý Edmonton už na první pohled působí jako moderní a bohaté město, což je ve všech ohledech pravda. Plynou mu slušné zisky z turismu a v jeho těsném okolí se těží ropa, diamanty a zemní plyn. Celá oblast je poměrně řídce zalidněná (stejně jako celá Kanada), nicméně i přesto spolu Edmonton, Calgary a okolní průmyslová města dají dohromady téměř polovinu obyvatel Kanady. Velká rozloha města sebou ale nepřináší pouze pozitiva v bohatství a zeleni, ale lehké komplikace s dopravou, když je vše poměrně daleko od sebe. Do Edmontonu se dostanete poměrně snadno, když jsou zde hned dvě mezinárodní letiště, nicméně v něm pak doporučujeme v první řadě nadzemní dráhu, případně autobusy a trolejbusy. Pokud se budete pohybovat pouze v centru, dá se chodit i pěšky a to například podél řeky North Saskatchewan River, která městem protéká.

Už v úvodu jsme naznačili, že se v Edmontonu poměrně dobře nakupuje, což je ještě slabé slovo. Město se totiž chlubí největším nákupním střediskem Severní Ameriky a hned čtvrtým na světě, West Edmonton Mall. Postaveno bylo už v roce 1981 a až do roku 2004 bylo vůbec největším střediskem světa. Dnes se tu nachází přes 800 obchodů a nespočet dalších atrakcí. Mezi nejznámější patří Galaxyland, což je ohromný lunapark s unikátními atrakcemi, nebo Waterland, který je největším akvaparkem celého kontinentu. Zároveň se chlubí největším bazénem s umělými vlnami na světě a můžete si tu i skočit bungee-jumping. Dále se v tomto obřím „obchoďáku“ nachází Ice Palace s velkým ledovým kluzištěm, nebo Sea Life Caverns s lachtany. Pokud máte rádi zábavu, nebo sebou máte děti, připravte se, že zde strávíte dva a více dní. Zpátky v České republice vám pak jen tak někdo neuvěří, že jste strávili několik dní v obchodním domě. Pokud máte rádi i bohatý noční život, nevynechejte ulice Old Strathcona a Whyte Avenue s velkým počtem restaurací, barů a diskoték.

Zároveň byste ale i přes nádherné obchodní centrum neměli zapomenout na některé festivaly. Právě kvůli nim doporučujeme navštívit Edmonton v létě. Na konci července se koná asi ten nejznámější, Capital Ex, jehož symbolem je zlatá horečka. Město je v tu dobu plné ohňostrojů, různých závodů na vozících a raftech, a také hudby. Světově uznávaným festivalem umění je pak The Works Art & Design Festival na přelomu prázdninových měsíců. Tou dobou se koná i festival, který připomíná velkou etnickou rozmanitost města, Heritage Days Festival, a poslední z nejznámějších je festival divadla na konci června, The River City Shakespeare Festival.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.