Znáte Medvídka Pú?

 Třebaže si u nás postavu Medvídka Pú většinou pojíme s tím, jak jej zpracoval Walta Disney, a  k jeho rychlému rozšíření došlo v první půlce devadesátých let, sám Pú představuje daleko starší postavičku. S tou se navíc čeští čtenáři mohli seznámit ještě o několik generací dříve. Představte si to, první české verze Medvídka Pú byla vytištěna už roku 1938!

O faktu, že patří Medvídek Pú v případě animovaných hrdinů mezi opravdové legendy, hovoří i následující skutečnost. De facto, ať už se zeptáte kohokoliv, snad všichni budou vědět, o koho se jedná a budou též schopni vám tuto figuru přesvědčivě popsat.

Není to pouze medvídek, který bydlí ve Stokorcovém lese. Stejně známými se staly také další postavičky, se kterými zažívá svá neobvyklá dobrodružství: Vyjma samotného medového labužníka Medvídka Pú, se jedná přirozeně o Kryštůfka Robina, který, i když je velmi mladý, svolává překvapivě a neohroženě napínavé cesty do neznámých končin, a mezitím dopoledne hledá Hnetubuda.

Asi úplně nejbližším kamarádem Medvídka Pú je Prasátko, které mimo své charakteristické kvičení vlastní i nezvyklý um. Dokáže se totiž dostat do nesnází, z nichž jej jak jistě víte, musí vytáhnout jeho věrní kamarádi.

Žádný příběh o tomto medvídku by nebyl celý bez Ijáčka. Toho kromě přátelství s Medvídkem a Tygrem specifikuje zejména to, že je pomalý, má často špatnou náladu, ale co hlavně,  velmi těžko ovládá své zalíbení pro bodláčí. To tvoří jeho nejoblíbenější položku na jídelníčku.

Na druhou stranu Tygr je nejspíš tou nejhbitější postavou veškerých příběhů. Je velmi obětavý. Když se mu to ovšem podaří a kýchne si, tak téměř vždy některý z jeho kamarádů spadne do vody.

Jak už bylo řečeno, celá série příběhů ze života Medvídka Pú se nepochybně řadí k těm nejdůležitějším postavám, které se vyskytují v knížkách pro děti dvacátého století. Knihu napsal britský spisovatel Alan Alexandr Milne, který vůbec první knížku ze Stokorcového lesa, jež se jmenovala jak jinak než Medvídek Pú, vydal už roku 1926. O dva roky později napsal i druhý díl s názvem Púovo zátiší.

Tady ještě doplňme, že obě původně samostatné knihy se již řadu let vydávají společně.

A nutno podotknout, že mají veliký ohlas: od prvního vydání byly do této doby přeloženy do více než čtyřicítky světových jazyků. Medvídek Pú za svůj „život“ také hodně zbohatnul. Každoročně se mu na účet připíše skoro šest milionů amerických dolarů.

Závěrem ještě dodáme, že všechna jména hrdinů z Milnových příhod vznikla tak, že jeho syn těmito jmény oslovoval své hračky. Toho úplně prvního plyšového Medvídka Pú si dokonce můžete prohlédnout i dnes. Stačí navštívit dětské oddělení newyorského Donnell Library Centre.

V kategorii: Volný čas, Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.