Znáte léčivé účinky Aloe vera?

 Ty tam jsou doby, kdy nás na zázračné účinky Aloe vera lákaly jen kosmetické přípravky. Tato rostlinka se totiž snaží čím dál častěji dostat do našeho jídelníčku. Nejen obchody se zdravou výživou, ale i supermarkety a dokonce i restaurace poslední dva roky postupně ovládají nápoje z Aloe vera. Na svém obalu slibují nápoje očistu organismu a obranu před negativními vlivy života v 21. století. Aloe vera jako součást jídelníčku a kosmetických přípravků, které pečují o naši pleť, se tváří jako novinka, přitom účinky rostliny zná lidstvo už po tisíciletí. Svoji krásu si díky němu udržovala i proslulá egyptská královna Kleopatra. Třeba i díky tomu si vysloužila pověst nejpůvabnější ženy starověku, která lámala srdce mocným mužům.

O Aloe vera

Aloe vera, neboli pěkně po česku Aloe pravá, je asi 30 cm vysoká víceletá rostlinka. Pro Aloe vera jsou typické dlouhé tuhé a špičaté listy tmavě modrozelené barvy. Ty vyrůstají z prostřední růžice a jejich povrch zdobí bílé flíčky. Jednou za čas zprostřed rostliny vyraší dlouhý stonek plný krásně žlutých protáhlých květů.

Tradice Aloe vera

Používání Aloe vera není jen tak nějaký výkřik moderní doby, na který si za pár let nikdo ani nevzpomene. Jak už jsme napsali úvodem, využívání blahodárných účinků rostliny má několik tisíc let dlouhou tradici. Je proto jen dobře, že v této tradici lidstvo pokračuje.

Aloe vera pochází původně z afrického kontinentu, kde ji místní ranhojiči také často používali. Velké oblibě se těšila i v arabských zemích, kde získala svůj dnešní název, který pochází z arabského slova „alloeh“ (= lesklá, trpký). Aloe vera je i základní rostlinou používanou v proslulé čínské medicíně.

Léčivé účinky

Říkáte si, jak je možné, aby jedna rostlina ovládla celý svět? A co může dát modernímu člověku, který má k dispozici celou řadu léků? Léčivých účinků má aloe celou řadu. Při vnitřním užívání zvyšuje imunitu, pomáhá lidem s cukrovkou i pacientům s kardiovaskulárními chorobami. Významně přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a podporuje trávení. Po přiložení na kůži pomáhá se zacelením ran a zpomaluje stárnutí pokožky.

Onou zázračnou částí rostliny je gelovitá šťavnatá hmota, která se ukrývá uvnitř listů. Díky bohaté zásobě bioaktivních polysacharidů posiluje obranyschopnost a pomáhá naší imunitě v boji s nemocemi a patogeny. Šťáva z aloe dále zásobuje naše tělo spoustou vitamínů, stopových prvků, aminokyselin a enzymů.

Svoji oblibu v kosmetice si Aloe vera vydobývá díky svým antioxidačním účinkům. Kůže je díky výtažkům z rostliny vypnutá, příjemná na dotyk a pomaleji stárne.

Pěstujeme aloe vera doma

Pokud patříte mezi lidi, kteří se svých neduhů nejraději zbavují přírodní cestou, mohlo by vás zaujmout, že aloe vera si můžete bez problémů pěstovat i u vás doma. Není to náročná rostlinka, i když přeci jenom není od věci projít si třeba internetová fóra nebo zahrádkářské publikace a zjistit si, co udělat proto, aby rostlinka prospívala.

Samotné pěstování tedy není problém. Horší je to s následným zpracováním. Aby si gelová šťáva zachovala všechny léčivé látky, je třeba s ní pracovat opatrně a hlavně hodně rychle. S každým zpožděním přichází aloe vera o své účinky a znehodnocuje se. Vlastně je zpracování docela věda a je proto lepší nechat ho na odbornících. Vy si pak koupíte konečný produkt a nejenže si ušetříte spoustu stresu, ale budete mít jistotu, že nápoj nebo kosmetický přípravek bude bohatý na všechny látky, které našemu tělu tolik prospívají.

V kategorii: Zajímavosti Tags: , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak zvládat stres Jak zvládat stres
Poznejte perlu afriky – Egypt Poznejte perlu afriky – Egypt
Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více? Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více?
Jak na ranní cvičení Jak na ranní cvičení

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.