Ženšen (panax ginseng, panax quinquefolius) – účinky a použití

Na světě najdete tři typy ženšenu. Každý z těchto typů, pokud ho užíváte ve vhodných dávkách, dodává lidskému tělu řadu zajímavých ochranných účinků. Ženšen pravý neboli panax ginseng se též označuje jako čínský, asijský či korejský ženšen. Užívá se v čínském léčitelství už několik tisíc let jako přípravek ke zlepšení kvality života a hlavně k prodloužení věku. Z veškerých léčivých rostlin tohoto druhu se dá ženšen pravý označit za nejrozšířenější a nejvíce prostudovaný. Dalším druhem je panax quinquefolius, což je americký ženšen, jenž se pěstuje na americkém Středozápadu a exportuje se do Číny. Existuje i sibiřský ženšen (eleutherococcus senticosus), jenž je pouze vzdáleným příbuzným obou předešlých druhů.

ginseng-641890_640
V léčitelství se využívá pomalu rostoucí kořen ženšenu, jehož doba sklizně nadchází po čtyřech až šesti letech. To je totiž doba, kdy celkový obsah aktivních složek gisenoisidu dosahuje vrcholu. Setkat se můžete se třinácti ginsenosidy. Ženšen pravý a polysacharidy – řetězec sacharidových molekul, jež posilují náš imunitní systém. „Bílý“ ženšen je obyčejně usušený kořen, zatímco „červený“ ženšen se vaří v páře a poté se suší. Nejčastěji se studovaly účinky bílého čínského ženšenu. Co se sibiřského ženšenu týče, u toho je charakteristický obsah eleuterosidů, jejichž vlastnosti jsou velice obdobné jako vlastnosti ginsenosidů.

Nejčastější uplatnění ženšenu

Ženšen najde svoje nezpochybnitelné místo v boji proti stresu a únavě. Také zvyšuje vitalitu a posiluje imunitní systém. Čínský ženšen je specifický v tom, že může pomáhat v boji s impotencí a mužskou neplodností.

Ženšen – působení a účinky

Hlavní pozitivní účinek ženšenu na lidský organismus souvisí s jeho antioxidačními vlastnostmi, se schopností chránit lidské tělo před nepříznivými účinky a stimulovat imunitní systém.

Všechny tři druhy ženšenu jsou nápomocné v boji s mnoha nemocemi. Dokážou stimulovat tvorbu T buněk, jež jsou součástí naší imunity a likvidují škodlivé viry a bakterie.

Čínský ženšen dovede při určité konstelaci potlačovat i růst některých nádorových buněk. Podle jedné rozsáhlé korejské studie se riziko vývojové rakoviny u lidí užívajících panax ginseng zmenšilo o polovinu než u lidí, kteří ženšen neužívali. Ženšenové preparáty (prášek, tinktura) snížily riziko vzniku rakoviny, zatímco užívání čerstvého ženšenového kořene, čaje či šťávy takové účinky nemělo.

Ženšen se hodí proti únavě a během zotavování po delších nemocech. Ženšen vyrovnává uvolňování stresových hormonů v těle a podporuje orgány, jež tyto hormony vytvářejí – hypofýzu a hypotalamus, které jsou umístěné na spodině mozkové, a nadledvinky, jež jsou uložené na horních pólech ledvin.

Čínský ženšen dovede pomáhat při zlepšení impotence tím, že zlepší erekci, jelikož dovede rozšířit cévy a může zlepšit mužskou neplodnost.

Ženšen zvládá boj s únavou zvyšováním vitality. Čínský ženšen se hodí spíše pro mužskou část, ale sibiřský ženšen je naopak vhodnější pro ženy. Obzvláště pro ty, které trpí poruchami menstruačního cyklu. Americký ženšen se cení kvůli tonizujícím účinkům a běžně se využívá během léčby poruch zažívacího traktu. Veškeré tři druhy ženšenu mají řadu společných vlastností a využití.

Jak ženšen užívat

Pro podporu organismu během stresových situací či při rekonvalescenci: Užívejte 100-250 mg výtažku z typu panax ginseng (nebo 300-400 mg sibiřského ženšenu) dvakrát za den.

Pro dobrý zdravotní stav a proti únavě: Užívejte shora uvedené dávky jedno či dvakrát za den.

zensen-bigProti impotenci a mužské neplodnosti: Opět užívejte uvedené dávky dvakrát za den.

Začínat by se mělo nejnižšími dávkami a postupem času by se denní dávka měla navyšovat. Část odborníků doporučuje, aby se léčba pokaždé po dvou až třech týdnech po dobu jednoho týdne přerušila. Někdy se může ženšen prostřídat s jinými léčivými rostlina jako např. s kozincem (astragalem). Kozinec totiž taktéž stimuluje imunitu.

Můžete zkusit i ženšen pětilistý (jiaogulan), který se ženšenem pravým není sice příbuzný, ale má velmi ceněné zdravotní účinky.

Vedlejší účinky ženšenu

Pokud užíváte ženšen v doporučených denních dávkách, pak se nemusíte obávat vedlejších účinků. Předávkování ovšem může znamenat nervozitu, bolesti hlavy, žaludeční nevolnosti či nespavost. Jakmile by se něco z vedlejších účinků dostavilo, pak snižte dávkování. Některé z těchto projevů se totiž mohou zvyšovat v kombinaci s kofeinem. Během užívání čínského ženšenu může u žen dojít k zesílení menstruačního krvácení či k citlivosti prsu. V takovém případě se vyplatí použití sibiřského ženšenu.

Nebezpečí používání ženšenu

Pakliže máte problém s kolísavým krevním tlakem či poruchy srdečního rytmu, neriskujte užívání ženšenu. Rozhodně se nedoporučuje používání ženšenu v době těhotenství. Také neužívejte ženšen, jestliže užíváte MAO inhibitory – antidepresivní léky, jež potlačují některé enzymy. Pokud máte zdravotní potíže, měli byste se poradit se svým doktorem.

Ženšen – doplňující informace

Ženšen se většinou dá sehnat ve formě tobolek a tablet, umí zmírňovat a obnovit energii.

V kategorii: Zdraví Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Máta peprná Máta peprná
Ginkgo Biloba – Jinan dvoulaločný Ginkgo Biloba – Jinan dvoulaločný
Léčivé bylinky na naše neduhy Léčivé bylinky na naše neduhy

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.