Tradiční sauna nebo infrasauna?

O infrasaunách se poměrně často hovoří v souvislosti s jejich zajímavými rozměry – z tohoto pohledu bývá rozdíl mezi infrasaunou a její klasickou předchůdkyní často redukován právě na tuto pomyslnou skladnost. Bližší pohled na celou problematiku však jednoznačně ukazuje, že vnímat výhody technologie infrasaun právě touto optikou by bylo jen hrubým zjednodušením celé věci. Skutečnost je totiž o poznání zajímavější.

Hlavní rozdíl mezi oběma druhy sauny spočívá v prosté skutečnosti, že účinek běžné sauny je závislý na na tzv. nepřímém působení tepla. Což znamená, že teplo je zde nejprve vedeno v kapalném resp. plynném prostředí, aby následně došlo ke kontaktu pokožky a zahřátého plynu.

Oproti tomu v případě infrasauny s jejím infračerveným termálním systémem máme co dělat s technologií, jež umožňuje vést z něj vznikající infračervené záření přímo skrz kůži, a to až do hloubky zhruba kolem čtyř centimetrů. Což v praxi znamená, že takto vzniknuvší záření takovými vlastnostmi, díky nimž následně lidské tělo může přímo přijmout téměř pětadevadesát procent z  celkového objemu tohoto záření. Zároveň tak zde platí, že asi jen pouhá jedna pětina vyprodukovaného infračerveného záření slouží ohřívání vzduchu, zatímco zbytek zbývá přímo na lidské tělo.

Celý tento proces ohřívání tak směřuje k tomu, aby drtivá část energie byla využita k přímé přeměně na tepelnou energii. Podrobíme-li ve srovnání s tím průzkumu tradiční saunu, pak zjistíme, že v jejím případě se mnoho energie zbytečně „ztratí“ právě ohřevem vzduchu. Výsledek tak je zřejmý: infrasauna je schopna lidské tělo prohřát mnohem intenzivněji a do daleko větší hloubky.

Druhým významným rozdílem ve srovnání obou technologií je nepochybně  odlišná podoba zkušenosti dýchání. Vzhledem k tomu, že v infrasaunách se tamní teploty pohybují ve výrazně nižším rozmezí než je tomu u tradiční sauny – a to asi jen mezi 20 až 60 °C, každý návštěvník infrasauny na vlastní kůži velice brzy pocítí, že se mu zde dýchá mnohem jednodušeji a příjemněji.

Další výhodou je v této souvislosti i fakt, že infrasaunu lze po libosti používat i s dveřmi otevřenými dokořán, pokud tedy infrasaunu používáme k k prohřátí svalů a celkovému vystavení infračervených paprsků. Během celé procedury navíc na sobě můžete mít stejné oblečení jako kdekoliv jinde. Tuto možnost obvykle oceňují zejména všichni vyznavači aktivního sportování, jde totiž o vynikající způsob jak se připravit na posilování či strečink.

Třetím důležitým rozdílem, o němž bychom se zde rádi zmínili je rovněž schopnost infračerveného záření ovlivnit produkci lidského potu, jehož množství se ve srovnání s tradiční saunou může až zdvojnásobit či dokonce ztrojnásobit.

Jak jsme si již naznačili, infrasauna operuje s výrazně nižší hladinou teploty vzduchu než tradiční sauna: maximum zde dosahuje 60°C v kontrastu s 90 až 105°C v případě klasické sauny, což samozřejmě nezůstává bez vlivu na lidské zdraví. Nižší úroveň teplot tak činí ze suny vhodný prostředek relaxaci i pro ty, kdo trpí problémy kardiovaskulárního rázu, a pro které z tohoto důvodu tradiční sauna představovala výrazné zdravotní riziko.

Na samotný závěr už jen dodejme, že infrasauna je i jednoznačně uživatelsky příjemnější. Namísto donedávna standardní doby zahřátí klasické sauny, která činila až 90 minut nastoupily přípravy trvající jen asi pět minut! Infrasauna je navíc i levnější, a ne o málo – jeden cyklus v tradiční sauně totiž vychází zhruba desetkrát dráž.

V kategorii: Domácnost, Zdraví Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Zdravotní účinky infrasauny Zdravotní účinky infrasauny
Víte pro koho není infrasauna vhodná? Víte pro koho není infrasauna vhodná?
Plánujete koupi domácí infrasauny? Plánujete koupi domácí infrasauny?

Komentáře k článku "Tradiční sauna nebo infrasauna?"

  1. Michal napsal:

    Dobrý den, doplnil bych, že finská sauna opravdu není pro každého. Člověk by měl být opatrný a promyslet, zda je fyzicky zdráv natolik, že do finské sauny může vstoupit. Určitě by do ní neměl vstoupit člověk, který má problémy s krevním tlakem, srdeční arytmii, postižené ledviny,…výčet zde: http://www.i-sauna.cz/sauna-a-varovani/

© 5676 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.