Tipy jak ušetřit v domácnosti

Žijete jen od výplaty k výplatě? Anebo máte ten pocit, že za běžné a pravidelné výdaje dáváte až moc peněz? No, nemusí jít o zdání a vy klidně můžete skutečně zbytečně přeplácet nehorázné částky za nicotné zbytečnosti. Umíte si představit, že odejdete z domova a necháte puštěnou vodu a nevypnete světlo v pokojích? Pak zbytečně budete muset zaplatit a to ne zrovna malou částku. Podívejme se tedy na ty největší „žrouty“ energie u vás doma.

Rychlovarná konvice

Pamatujete na tu dobu, kdy se voda ohřívala v konvici na plotně, a když byla vroucí, tak konvice pískala? Je to úsměvné a pro některé již dávno zapomenutelné, ale představte si, že taková konvice žere skoro třikrát méně energie, než rychlovarná. Jistě, pro většinu lidí to neznamená, že by se k ní vrátili, ale raději si připlatí. V pořádku. To, co však žere více peněz je fakt, že lidé zbytečně ohřívají více vody, než musí. A zde je kámen úrazu. Když neumíte odhadnout, tak prostě nalévejte vodu přes hrnek. Pak si zvyknete.

Žárovky

Také vás překvapuje a děsí, kolik stojí úsporné žárovky oproti běžným? Jenže taková úsporná žárovka nejenže vám šetří spotřebovanou energii, ale vydrží mnohem déle. Takže ve své podstatě je o dost levnější, než klasická. Jakmile vám tak nějaká odejde, kupte určitě tu „na první pohled“ dražší, ale s delší životností a mnohonásobnou úsporou.

Lednice i mrazák

Nehorázným žroutem energie je lednice i mrazák, pakliže jsou staršího typu. Dokud si nepořídíte nový takový spotřebič, ani to nepoznáte, ale opravdu ty nové, a označení „A“ a za ním ještě „+“, jsou k nenahrazení. Čím více plus, tím větší spotřeba. Takže pokud máte možnost, zkuste se svého starého spotřebiče zbavit. Pokud je funkční, tak po něm prahnou lidé, jež si zařizují byt a snaží se tak ušetřit.

Pračka

Jistým nešvarem je praní na šedesát stupňů. Běžné oblečení, které se dnes prodává ani takové teploty nesnese, takže vy nejenže si zničíte oblečení, navíc ještě zbytečně vyhodíte peníze z okna. Perte na nižší teploty a vždy s plnou pračkou. Pokud je oděv značně znečištěný, pak jej odmočte a použijte doporučené prostředky.

Televize

Jak často je u vás doma puštěná televize a jak často se na ni díváte? Tím je myšleno to, když u televize usnete a ona celou noc hraje. Pak také zbytečně plýtváte energií, když je sice vypnutá, ale je v zásuvce. Vypínejte ji zcela a pro noční dívání nastavte časovač.

Myčka nádobí

Jsou lidé, kteří ji odsuzují, protože prý bere mnoho vody i energie. To však není až tak pravda. I v případě, že myjete nádobí běžnou formou, pak spotřebujete jak vodu, tak elektřinu na ohřev vody. Navíc dnešní myčky jsou uzpůsobeny tak, aby byly co nejúspornější. Myčka se nevyplatí v domácnosti, kde žije jeden člověk, který nevaří a stravuje se obvykle mimo domov.

Nabíječka na mobil

A tady je překvapivě jeden z největších žroutů. Nejde tak ani o nabíjení telefonu. To je mimochodem poněkud úsporné, levné, ale nejvíce sežere to, že většina lidí nechává nabíječku v zásuvce. A to je kámen úrazu. Takto zbytečně proproudí mnoho energie, aniž je spotřebována.

Vyhněte se takovým nešvarům, které vás jen stojí peníze a přitom vám nic nedávají. Ročně ušetříte významnou částku a přitom nebudete strádat.

V kategorii: Domácnost, Finance Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Hledáte rychlou půjčku do 40 000 Kč? Hledáte rychlou půjčku do 40 000 Kč?
Naučte své děti hospodařit s penězi Naučte své děti hospodařit s penězi

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.