Ottawa

Právě proto, že je Kanada případem státu, ve kterém se největší města s tím hlavním nezasvěceným hodně pletou, ujasníme si to už na samotný úvod. Ottawa je hlavním městem Kanady a zároveň čtvrtým největším městem. Když to budeme chtít ještě zkomplikovat, tak se Ottawa nachází v provincii Ontario, kde je podle počtu obyvatel druhá hned za Torontem. Hlavní úloha města je tak především politická, když se sídlí většina státních orgánů. Pro turisty tak není Ottawa zas tak atraktivní, i když zde mohou potkat pár muzeí a právě některé státní budovy, které jsou také zajímavé. Zároveň nabízí Kanada ve svém hlavním městě jakousi ucelenou a upravenou atmosféru, když jsou zde moderní budovy, hodně zeleně a navíc městem protéká stejnojmenná řeka.

Poměrně zajímavé jsou počátky Ottawy, které jsou v mnoha ohledech opředené různými a vcelku vtipnými pověstmi. Jak známo, celá Kanada je formálně členem uskupení Commonwealth, což znamená, že hlavou státu je britská královna. Podle mnoha pověstí byla Ottawa založena tak, že královna jen jednoduše píchla špendlíkem do mapy. Ať je to tak, či onak, je město poměrně mladé, když se první osídlení datuje až do počátků 19. století (oficiálně založena byla až v roce 1855), nicméně se může Ottawa chlubit opravdu intenzivním nárůstem obyvatel, když má dnes už více než 1 milión občanů – zhruba jako Praha. I v případě, že vybrala místo opravdu královna Viktorie, byl to nesmírně prozíravý tah, protože se nachází strategicky přesně na pomezí francouzské a anglické části země – řeka Ottawa je hranicí mezi provinciemi Quebec a Ontario.

Co se týče podmínek pro turismus, nejsou sice nejlepší, ale na druhou stranu se dají bez problému přejít. Je pochopitelné, že má takové velkoměsto naprosto spolehlivou a kvalitní dopravu. Prakticky všechna velká města, která Kanada má, mají své mezinárodní letiště a jsou napojená na železniční síť. To je i případ Ottawy, kam létají lety z většiny evropských letišť. Velmi dobrou variantou jsou i VIA Rail vlaky, nebo autobusy, na které Kanaďané hodně vsází. Když už budete v Ottawě, nemusíte se bát ani městské hromadné dopravy, která vás také dopraví prakticky všude. Zajímavostí jsou i dopravní linky po řece.

Lehce problematické je podnebí, které by se dalo charakterizovat spojením z extrému do extrému. V podstatě všechna velká kanadská města mají podobné klima, takže se tu setkáte s klasickým kontinentálním, ale nesmírně vlhkým podnebím. V létě se tu teploty mohou pohybovat i nad hranicí třiceti stupňů, díky čemuž je Ottawa v létě hojně navštěvovaná. Na druhou stranu je opravdu pouze pro „odolnější“ povahy zavítat do této kanadské metropole v zimě, kdy je zde opravdu hodně sněhu a teploty klesají sice také na třicet stupňů, ale pod nulou. Na druhou stranu je pravda, že je atmosféra Ottawy v zimě opravdu okouzlující.

Jak už bylo řečeno, ve městě je k vidění velký počet státních budov, ale sídlí tu i některé významné instituce. Přímo na břehu řeky naleznete kanadský Parlament, kde se nachází i velká a mezi turisty poměrně oblíbená knihovna. Důležitý je pochopitelně i Nejvyšší soud. Zajímavá je instituce NCC (National Capital Comission), která má na starost spravování veškerých pozemků v regionu, přičemž je ve stálém sporu s Public Works Canada, která má na starost území Ottawy. Obě navíc sídlí přímo v centru. I když je Ottawa městem mrakodrapů a jiných vysokých budov ze skla a oceli, panuje ve městě přísné omezení maximální výšky domů, aby nenarušovaly krásnou scenérii města. Pokud máte rádi umění, nezapomeňte navštívit National Gallery of Canada (Národní galerii), nebo Royal Canada Mint, což je v podstatě jakési státní muzeum mincí. Najdete zde jak mince, které má, nebo měla v oběhu Kanada, tak ostatních států. Výborné je město i pro příznivce sportu, když stál místní hokejový tým Ottawa Senators (slavní „Ottawští senátoři“) u zrodu NHL. Na jejich stadionu se koná i velký počet kulturních akcí.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.