Objevte účinky kustovnice čínské

Během posledních let se i v naší republice rozšířila plodina, která velmi příznivě působí v mnoha směrech na lidské zdraví. Je jí kustovnice čínská a jak již samotný název napovídá, pochází právě z Číny. Možná ji znáte pod názvem goji nebo lyium finese, což jsou také běžně používána pojmenování. Jste-li úplný laik, může vám na první pohled tato plodina připomínat plody šípku. Usušíte-li je, dostanou vzhled větších červených borůvek. Zaměříme-li se na chuť, je kustovnice mírně sladší než zmiňovaný šípek a její chuť nemá žádné kyselé zakončení. V oblastech jejího původu je používána naprosto běžně, jako doplněk stravy. Je známo, že její konzumace má pozitivní účinky na lidský organismus všech věkových kategorií a dosud nejsou zaregistrovány žádné vedlejší negativní účinky této plodiny.

Kustovnice roste i u nás

Kustovnice obsahuje velké množství látek prospěšných pro naše tělo. Jmenovat můžeme vitamíny C, B1, B2, B6 a E, dále také betakarotén a různé aminokyseliny, včetně těch esenciálních. Dále obsahuje aktivní polysacharidy a velmi důležité stopové prvky, jakou jsou vápník, železo, zinek nebo fosfor. Dříve bylo možné kustovnici u nás pořídit pouze ve specializovaných prodejnách zdravé výživy nebo přímo v lékárnách, ale nyní je už běžně dostupná ve většině obchodů a nákupních center. V českých podmínkách roste také příbuzná této plodiny a to je kustovnice cizí. Na tu můžeme běžně narazit v našich luzích a hájích, např. v živých plotech, na stráních nebo železničních náspech, kde se objevuje jako plevel. Někteří pěstitele zastávají názor, že i tato rostlina má mnoho léčebných účinků, ovšem pravdou je, že nebyla ještě dostatečně prozkoumána a proto doporučujeme přímo kustovnici čínskou, chcete-li dosáhnout očekávaných výsledků. Další její předností je, že pokud jste milovník pěstitelství, můžete si ji zasadit i na vlastní zahrádce. Přestože tato plodina je známá již po několik staletí, v Evropě se objevila až nedávno.

kustovnice-cinska-goji-berry-premium-detail

Kustovnice – účinky na lidské zdraví

V Číně je tato plodina považována mimo jiné za silné afrodiziakum, které je schopno účinně zvýšit hladinu pohlavních hormonů v krvi mužů. Dále kustovnice posiluje obranyschopnost lidského organismu, pozitivně působí na stav zraku, přispívá ke správné činnosti ledvin a jater, napomáhá snižovat krevní tlak a podporuje tvorbu červených krvinek. Navíc celkově pročišťuje naše tělo od nežádoucích látek a zpomaluje proces stárnutí. Specifická chuť usušených plodů je hořkosladká a připomínat nám může kombinaci různých druhů ovoce, jako jsou brusinky, třešně, šípky nebo i mrkev. Způsobů konzumace plodů je mnoho, můžete ne např. přidávat do salátů, rýže, koláčů nebo polévkových vývarů. Dále je možné z nich připravit i čajpročišťujícími účinky. Plody jednoduše zalijete vroucí vodou a necháte min. 20 minut luhovat. Potřeba je ovšem pořídit si opravdu kvalitní kustovnici, neboť v mnoha našich supermarketech jsou k dostání levné plody, které ovšem zdaleka nedosahují kvality kustovnice prodávané ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech. Kustovnice nabízená v hypermarketech velice často obsahuje oxid siřičitý a mnoho dalších alergenů.

Dodržujte dávkování

Je nutné dbát na to, že kustovnice není vhodná pro děti mladší 18 měsíců! Doporučená dávka dětem do 10 let věku je max. jedna hrstka bobulí denně, od deseti let je již možné konzumovat přibližně stejnou dávku jako dospělí. Tu představuje zhruba 30 bobulí za den. Při nedodržení dávkování se mohou dostavit potíže se zažíváním. Dále není vhodná konzumace většího množství této plodiny bezprostředně před spaním, neboť byste se mohli setkat s nespavostí. Dodržíte-li však doporučené dávkování, žádné problémy vám nehrozí. Kustovnice je nejzdravější a nejúčinnější v čerstvém stavu. Ovšem vzhledem k tomu, že její plody nevydrží příliš dlouho čerstvé, může to být problém. Při pravidelné konzumaci kustovnice čínské můžete očekávat výše zmiňované kladné působení na vaše zdraví již v průběhu několika týdnů.

V kategorii: Zajímavosti, Zdraví Tags: , , , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak zvládat stres Jak zvládat stres
Poznejte perlu afriky – Egypt Poznejte perlu afriky – Egypt
Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více? Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více?
Jak na ranní cvičení Jak na ranní cvičení

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.