Kanada pochopitelně není pouze zemí velkých měst, komerčních atrakcí a hokeje, ale také unikátní přírody. Pokud už se sem vydáte, neměli byste vynechat některé národní parky. Celkem má Kanada šest národních parků (a několik chráněných provinčních oblastí), které jsou svými scenériemi v poměru k Evropě naprosto unikátní a jen těžko popsatelné. Horská příroda, ledovce a velký počet divoké zvěře, přesně to vám chráněné lokality nabídnou.
Ještě před tím, než se vydáme na cesty po konkrétních parcích, rádi bychom vás upozornili na některé důležité věci, respektive dodali pár praktických informací, které se vám budou na cestách hodit. Prvním problémem je doprava. Kanadské národní parky jsou rozsáhlými oblastmi, které byste jen těžko přešli pěšky. Do nejbližších vesniček vás sice doveze autobus, nicméně dál budete muset bezpodmínečně automobilem. Na druhou stranu je pravda, že se dá ve většině národních parků zapůjčit a určitě tak učiňte. Velmi oblíbenou variantou jsou také karavany, které vám umožní strávit v parku i několik dní. V každém případě si dejte pozor na medvědy, kterých je tu velký počet – jídlo schovávejte na pro ně nedostupném místě, pokud možno ho vždy zabalte a nejezte ve volné přírodě. Pokud vyrazíte na procházku po ledovci, striktně se držte instrukcí. Ať už navštívíte kterýkoliv národní park, vždy při vstupu zaplatíte pár dolarů.
Národní park Banff
Tento národní park je v podstatě tím nejkrásnějším, co Kanada má. Jedná se o jeden z největších svého druhu na světě, když zabírá plochu více než 6500 km2. Jeho atmosféra a scenérie jsou opravdu nádherné, což dokazuje i fakt, že je Národní park Banff zapsán na seznam UNESCO. Najdete ho v oblasti Alberta ve vzdálenosti 120 km od Calgary. Zároveň se pyšní titulem nejstaršího národního parku – za chráněné území byl prohlášen už v roce 1885, za národní park v roce 1930. Své jméno má podle vesničky Banff, která je dnes jeho hlavním turistickým centrem. Co se týče největších lákadel národního parku, v první řadě jsou to Skalisté hory a jezera Lousie, Moraine a Peyto. Všechna mají nádhernou vodu a ve svém okolí nejvyšší vrcholky oblasti. Především na hranici s Národním parkem Jasper najdete velký počet ledovců. Pokud sebou máte děti, určitě budou fascinování velkým počtem sobů, losů, kamzíků, ale i medvědů, kteří se zde procházejí. K návštěvě je ideální léto, kdy je zde zhruba 20 stupňů, protože zimy jsou opravdu mrazivé a plné sněhu.
Národní park Jasper
Národní park Jasper je nejrozsáhlejší oblastí Skalistých hor, když zaujímá plochu více než 10 tis. km2. Najdete ho také v Albertě a na jihu sousedí s Národním parkem Banff. Nejbližším velkým městem je Edmonton. Nejnavštěvovanější oblastí je slavná část Columbia Icefield právě na hranici s parkem Banff, kde najdete ty největší kanadské ledovce. Celý Národní park Jasper je na seznamu UNESCO a v posledních letech ho ročně navštíví více než dva miliony turistů. Jeho typickým rysy jsou již zmíněné ledovce, horké prameny, jezera a vodopády, ale také medvěd grizzly. Centrem oblasti je pochopitelně městečko Jasper.
Národní parky Yoho a Glacier
Tyto dva národní parky byly založeny ve stejný den a naleznete je v provincii Britská Kolumbie. Ani oni pochopitelně nemohou chybět na Sezamu světového dědictví UNESCO a lákají na podobné krásy jako jejich „konkurenti z Alberty“. Konkrétně Národní park Yoho má 28 vrcholů, které jsou vyšší než 3000 metrů a více než 400 km stezek pro turisty. Naopak Národní park Glacier je typický krásnými ledovci a rozsáhlými jeskynními systémy. V obou pak najdete velká jezera, vodopády a pochopitelně typická zvířata pro tuto oblast – medvědy, soby a losy.
Další národní parky
Obrem při hranicích s Aljaškou (22000 km2) je Národní park Kluane, kde žije vůbec největší počet savců v Severní Americe. Typické jsou pro něj opět všudypřítomné ledovce a již zmíněná zvířata. Zajímavý je i Národní park Nahanni, který je pojmenovaný po řece, která jím protéká, a která v něm vytváří velký počet kaňonů. Pochopitelně ani on nepostrádá nádhernou flóru a faunu.