Maledivy – dovolená v tropickém ráji

Chcete si užít luxusní dovolenou v pravém tropickém ráji? Pak jsou pro vás Maledivy jako stvořené. Právě zde můžete relaxovat ve stínu palem, kterými pronikají příjemně laskající paprsky slunce. Bělostný písek pláží omývají vlnky překrásně čistého moře, které přímo vyzývá k tomu, abyste se do něj celí ponořili. Zdejší obyvatelé své moře zbožňují, proto ho udržují v perfektním stavu. Nadělte si pobyt na Maledivách a užívejte si jeho krásy všemi smysly.

Pár faktů o Maledivách

Kde je najdete

Souostroví Malediv se nachází v Indickém oceánu asi 600 kilometrů od pevninské Indie a táhne se v délce asi 850 km.

Spousta ostrůvků

Kdybyste chtěli poznat všechny ostrovy, museli byste tady strávit opravdu hodně času. Maledivy se skládají zde spousty a spousty malinkých korálových ostrůvků, z nichž ani jeden z nich se netyčí víc než tři metry nad hladinu moře. Podle oficiálních zdrojů jich je 1192, přičemž obydlených je pouze 292 z nich. Některé prameny ale hovoří i o 13 000 ostrůvků! Jak je možné, že se údaje tolik liší? Je to tím, že není lehké je všechny spočítat. Některé se nacházejí těsně pod hladinou, jiné zase zaplavuje moře. Dokonce i celkem stabilně vypadající ostrůvek může moře za nepříznivého počasí rozdělit na dva samostatné celky. Největší z oficiálně uznaných ostrůvků měří na délku asi osm kilometrů. Kromě nich patří k ostrovům i spousta podmořských útesů, přičemž dvacet šest z nich tvoří přírodní hranice jednotlivých regionů. Ostrovy mají celkem rozlohu kolem 115 000 km2. Zajímavostí je, že pouhých 298 km2 představuje souš. Půda na ostrůvcích není zrovna úrodná, proto se zdejší domorodci musejí spokojit jen se specifickou faunou a flórou, které se zde daří.

Příroda na obydlených ostrůvcích je úchvatná. Na zeleň různých druhů narazíte na každém kroku. Nad vaší hlavou se prohání v korunách palem jemný větřík a různobarevné květiny svádí k tomu, abyste si k nim přivoněli. Na opuštěných ostrůvcích je tomu naopak. Roste zde jen trocha křoví.

Největší vs. nejmenší obydlený ostrov

Největším obydleným ostrůvkem je Gam, který leží na atolu s poněkud krkolomným názvem Hadhdhunmathee. I přes svoje prvenství na něm žije pouhých 2244 obyvatel, kteří žijí na území dlouhém 7 km a širokém 1,5 km.

Nejmenším obydleným ostrůvkem je pak Maduvvari na atolu Mulaku. 451 lidí tu žije na území dlouhém pouhých 80 metrů a širokém 40 metrů.

Pojmem obydlený ostrov se pyšní i anonymní ostrůvek, na kterém bydlí jen tři ženy.

Otázka víry

Oficiálně je sice nejrozšířenějším náboženstvím Malediv islám, zdejší domorodci ale spíš ve skutečnosti vyznávají pradávné přírodní kulty. Věří, že všechny živly mohou ovládnout zlí duchové, které místní zahánějí pomocí čar a kouzel. Vaří i různé lektvary. Můžete si nechat namíchat nápoj lásky nebo naopak lektvar, který má pomoct k odmilování.

Novodobým Robinsonem

Původní domorodce najdete na ostrůvcích, které se označují jako obydlené. Turisté se ale mohou rekreovat i na asi devadesáti ostrůvcích, které původně obydlené nebyly. I když si zde užijete pořádnou dávku luxusu, o kterém si mohou nechat domorodci jen zdát, přeci jenom strávíte dovolenou na neobydleném ostrově. Můžete si tak alespoň ve svých romantických představách připadat jako trosečníci.

Poznávejte podmořský svět

Modré průzračně čisté laguny vás zvou k potápění nebo šnorchlování. Zjistíte, že moře je plné života a úchvatných scenérií, které jen čekají, až je budete obdivovat. Po vynoření si pak můžete vychutnat skvělý koktejl na pláži.

Na Maledivách panuje poklidná atmosféra, která typickému hektickému Evropanovi přijde ze začátku hrozně pomalá. Brzy si ale zvyknete, a pohodový život beze spěchu vám začne maximálně vyhovovat.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.