Malá Úpa

Stanoviště pohádkové stezky

Stanoviště pohádkové stezky

Malá Úpa leží v okrese Trutnov (Královehradecký kraj) u česko-polských hranic. Území obce je v zóně Krkonošského národního parku a nejvyšším bodem obce je Sněžka, nejvyšší hora České republiky s nadmořskou výškou 1602 m n. m.

Obec se dělí na 2 části – Dolní Malá Úpa (s rozlohou asi 7,4 km2 a počtem obyvatel asi 50) a Horní Malá Úpa (s rozlohou asi 19,24 km2 a počtem obyvatel asi 100). Součástí Dolní Malé Úpy je Spálený Mlýn, o němž zde ještě bude pár řádků, a součástí Horní Malé Úpy jsou Pomezní Boudy, jež tvoří nejsevernější část Horní Malé Úpy, a tedy celé Malé Úpy a u nichž se nachází hraniční přechod do Polska.

V Malé Úpě se nachází mnoho chat, penzionů a také pár hotelů, které slouží pro ubytování turistů již několik desítek let. Možná se ptáte, proč se zrovna zde ubytovat. Odpověď je jasná, nejen, že zde je opravdu krásná zachovalá příroda, ale nachází se zde také Pohádková stezka Marie Kubátové, o které se níže dočtete více.

Lze odtud jít ale také na již zmiňovaný nejvyšší bod obce – Sněžku. Z Horní Malé Úpy se na nejvyšší horu České republiky dostanete po červené trase, na níž je mimo jiné i Chata Jelenka, která je dle mého názoru opravdu nádherná, posuďte sami.

Chata Jelenka v Malé Úpě

Chata Jelenka v Malé Úpě

Jak jsem již psal, v Malé Úpě se nachází také Pohádková stezka Marie Kubátové, jejíž první zastávkou je pohádka „O sklínkaři a řepné panence“. Dalšími pohádkami, které leží na této stezce, jsou „Jak se čert naučil smolit sudy“, „O kráse jara v čepci Vápeníku“, „Kde se vzalo v horách vodníkovo řemeslo“, „Jak se do Krkonoš vloudila bída“, „Jak se Krakonoš skamarádil s lidmi“, „Jak se čertík stal peciválkem“, „O homolkách, hořčáku a sojčím pírku“, „Jak se šijí stromečkům šaty“ a „Proč jsou chaloupky v horách jako malované“. Protože se na této stezce nachází opravdu mnoho stanovišť s pohádkami, které jsou od sebe docela daleko, doporučuje se jít třemi trasami. Pokud byste se chtěli se svými dětmi na tuto stezku vydat, neváhejte, protože ještě dlouho budete vzpomínat na tento krásný výlet. Více o stezce najdete zde.

V Dolní Malé Úpě se nachází mimo jiných zajímavých míst také Spálený Mlýn. To je místo, které je také opravdu velmi hezké. Nachází se zde Čertův Mlýn, což je krátké „vystoupení“ postaviček poháněné vodním kolem, velká podoba Krakonoše, před kterou se každý rád vyfotí, vodník, který si jen tak sedí u rybníka, a chata Krakonoš, jejíž podoba je překrásná, posuďte sami.

Chata Krakonoš

Chata Krakonoš

V Malé Úpě jsou nejen místa, o kterých jste se zde dočetli, ale i mnoho dalších zajímavých míst, proto neváhejte a navštivte obec Malou Úpu, o které se více informací dočtete tady.

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí
Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu
Vyznáte se v kávě? Vyznáte se v kávě?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.