Janské Lázně

Kolonáda v Janských lázních

Kolonáda v Janských lázních

Město Janské Lázně, ležící v okrese Trutnov (Královehradecký kraj), má jen cca 1000 obyvatel, ale je známé díky lázním, podle nichž se toto město jmenuje. Někdo si toto město může pamatovat také díky oblíbeným lyžařským vlekům.

Teplý pramen byl v Janských lázních objeven již v roce 1006 Janem z Chockova. Nejdříve byla voda používána k pohonu vodního kola a až ve 14. století se začala voda používat také ke koupelím. V současné době Janské Lázně slouží pro příjemnou rekreaci, dovolenou a odpočinek, ale hlavně pro léčbu různých nemocí, hlavně pohybového ústrojí.

Janské Lázně jsou ale také oblíbeným sportovním střediskem. Nachází se zde např. Černá hora, na kterou lze z Janských Lázní vystoupat pěšky po upravené asfaltové cestě nebo vyjet lanovou dráhou Černohorský Express, jejíž dolní stanice se nachází nedaleko centra města. Současná lanová dráha je již čtvrtou vybudovanou lanovou dráhou z Janských Lázní na Černou horu a její provoz byl zahájen 12. srpna 2006. Délka lanové dráhy činí 2,3 km a rychlost přepravy je 6 m/s, a tudíž celkovou trasu urazí za 7,4 minut. Lanovka je kabinová a do 1 kabiny se vejde až 8 osob.

Kolonáda v Janských lázních

Kolonáda v Janských lázních

Na Černé hoře, jejíž vrchol se nachází v nadmořské výšce 1299 m, se nachází 78 m vysoký televizní vysílač, uvedený do provozu v roce 1977, 24 m vysoká rozhledna Panorama, otevřená od roku 1998, a pochopitelně i horní stanice lanové dráhy Černohorský Express. Z Černé hory poté můžete sejít pěšky, sjet na kole, které si lze vypůjčit, nebo jít pěšky mimo jiných míst také na méně známé rašeliniště v Krkonoších. Toto rašeliniště není nijak velké, ovšem po celou cestu rašeliništěm po dřevěných lávkách máte krásný výhled na okolní hory Krkonoš. Touto cestou se můžete dostat až do Pece pod Sněžkou, odkud lze vyjít na další vysoké hory. Jednou z nich je např. Hnědý vrch, jehož vrchol je v nadmořské výšce 1215 m n. m., nebo dokonce až na Sněžku, nejvyšší horu České republiky s nadmořskou výškou 1602 m n. m. Město Janské Lázně proto doporučuji navštívit, protože se ním opravdu jako Češi můžeme jen a jen pyšnit.

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Znáte tzv. modrý čaj? Znáte tzv. modrý čaj?
Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou
Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz
Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.