Kozlík lékařský – bylinka, kterou milují i kočky

Rozhodnete-li se kozlík lékařský pravidelně využívat, nejspíš se o tuto bylinku poperete se svou kočkou. Protože má kořen kozlíku lékařského silnou vůni, která kočkám připomíná vůni jejich moči, kočky se neudrží a o kořen se začnou otírat. Ale nebojte se, na vás bude mít kozlík lékařský zcela jiný účinek.

Kde kozlík lékařský najdete?

Pokud se po vzoru našich babiček a prababiček rozhodnete opatřit si kozlík lékařský svépomocí, nebudete s tím mít žádné větší problémy. Kozlík lékařský běžně roste na mokrých místech a kolem příkopů, dorůstá výšky až 1 metru a jeho květy mají světle fialovou až růžovou barvu. Roste velmi bujně, a proto jej nebudete hledat jako šafrán. Ovšem pro lékařské účely vás nejvíce bude zajímat jeho kořen, který se sklízí buď brzy na jaře, nebo potom až na podzim od října do listopadu. Z kořene si můžete připravit klasiky odvar, můžete jej usušit nebo si z něj nejlépe udělat tinkturu.

Ovšem pokud se vám nechce, nemusíte nikam chodit. Každá lékárna a prodejna zdravé výživy je kozlíkem vybavená. Už jen proto, že má celou řadu příznivých účinků. Na co jej můžete používat?

Kozlík lékařský zbavuje stresu a hysterie

Kozlík lékařský se dá nazvat i bylinkou 21. století. Vzhledem k tomu, že je poměrná část populace ve stresu, by měl být pacientům předepisován pravidelně. Účinné složky kozlíku lékařského mají sedativní a uklidňující účinek. A proto nás může kozlík zbavit stresu, napětí, úzkosti a hysterie. Stačí, když po vypozorování těchto stavů zařadíte kozlík do vašeho pravidelného režimu.

S kozlíkem lékařským do postele

Kozlík lékařský může být i vaším novým společníkem do postele. Má totiž jednu výjimečnou vlastnost – uspává. A proto pokud trpíte jakoukoliv formou nespavosti, kozlík lékařský vám pomůže. Stačí, když si pár kapek jeho tinktury nakapete do čaje nebo do mléka asi hodinu před spaním.

Pozor, kozlík je návykový a ve vyšších dávkách ubližuje

Ale pozor, kozlík lékařský je sice účinnou bylinkou, nesmí se to s ním však přehnat. Ve vyšších dávkách má totiž opačné účinky, než které slibuje. Způsobuje podráždění, nespavost, dokonce i živé sny v noci. Po předávkování kozlíkem lékařským se můžete cítit malátně, můžete mít problém s chůzí a celkově se nebudete cítit dobře. V tomto okamžiku kozlík lékařský na chvíli vysaďte. Nově jej užívejte až potom, co upravíte jeho dávkování.

Kozlík lékařský můžete sehnat i pod názvem Baldrián či Kočičí kořen.

Chcete vědět více? www.cestabylin.cz.

V kategorii: Zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.