Jak strávit víkend v Edinburghu

Jestli se vám už omrzel Londýn, měli byste poznat Velkou Británii i z jiného pohledu. Zamiřte na sever do Skotska, země typické svými zelenými kopci plnými pasoucích se ovcí a dudáky v tradičních kiltech. Hlavním městem Skotska je Edinburgh. Toto historické univerzitní město nebývá zrovna místem, které by turisté často vyhledávali. Je to hlavně zdejším chladným podnebím se spoustou dešťových srážek. Ale i zpod deštníku se vám bude skotská metropole líbit.

Cestujeme do Edinburghu

Nejlevnějším způsobem, jak poznat Edinburgh, je vyrazit sem na víkend. Odpadnou vám tak výdaje za dlouhé ubytování i za cestu. Celé město si stihnete prohlédnout, i když sem přiletíte jeden den, přespíte, a druhý den se vydáte na zpáteční cestku.

Na cestu se vydejte letadlem. Ušetříte tak čas i svoji peněženku. Sice je možné vyrazit sem autobusem, ale komu by se chtělo trávit dva dny jízdou po silnicích, prohlédnout si město, a drkocat se pak další dva dny zpátky.

Ubytování

V Edinburghu můžete přespat celkem levně. Téměř na každém rohu narazíte na rodinné hotýlky typu „bed and breakfast“, které vám nejen nabídnou lůžko, ale pohostí vás i snídaní. Ceny jsou zde velice příznivé, a jedna noc vás tak nezruinuje.

Pohybujeme se po Edinburghu

V žádném případě nedoporučujeme půjčovat si auto, nebo dokonce vyrazit z České republiky ve vlastním. Edinburgh je proslulý svým nedostatkem parkovacích míst, proto byste beztak museli nechat vůz na kraji města a chodit všude po svých. Jestli se chcete svézt, zvolte vyhlídkové autobusy, které poznáte podle červeného interiéru.

Zajímavosti Edinburghu

Calton Hill

Chcete-li mít celé město jako na dlani, vyjděte na Calton Hill, neboli pěkně po česku, na caltonovský kopec. Naskytne se vám krásný výhled na město, a současně zde můžete obdivovat některé památky. Najdete tu velký monument z černého kamene věnovaný generálu Nelsonovi, kruhovitý Dugald Stewart Monument, nebo National Monument složený ze sloupů.

Scott Monument

Památníků je ve městě celá řada. Tím nejvyšším je novogotický pomník, který byl postaven v roce 1844 na počest věhlasného skotského spisovatele Waltera Scotta. Pomník je vysoký celých 61 metrů a nachází se na něm několik vyhlídkových plošin. Zdatnější jedinci mohou vystoupat až na samý vrchol, ke kterému vede dvě stě osmdesát sedm schodů. Když se vám to povede, vysloužíte si certifikát o svém výkonu.

Princess Street

Princess Street je jednou z největších ulic celého města. Kromě návštěvy již zmiňovaného památníku Waltera Scotta, který v ulici stojí, zde můžete nakoupit v jednom z největších nákupních center v celém městě. Jestli rádi cestujete za nákupy, najdete zde cíl své cesty. Nakoupit se dá všelicos, a to za příznivé ceny. S plnými nákupními taškami si pak můžete odpočinout v zahradách Princess Street Gardens a pozorovat v klidu celé město.

Památky na Royal Mile

Royal Mile, neboli „Královská míle“ je místo, kde najdete ty nejvýznamnější památky. Jedná se o komplex ulic, které dohromady měří jednu skotskou míli (=asi 1,8 km). Stačí si ji v klidu projít a nasávat atmosféru následujících historických staveb.

Edinburghský hrad

Cesta po Royal Mile začíná na vrcholku Castle Rock. Na něm se tyčí Edinburghský hrad, který je dominantou celého města. Postaven byl na tomto místě z toho důvodu, aby chránil šlechtu před nájezdy kmenů. Přesný rok jeho vzniku neznáme, odhaduje se, že by se mohl zrodit někdy v sedmém století našeho letopočtu.

Katedrála St. Giles

Další významnou památkou na Royal Mile je katedrála St. Giles. Jedná se o učebnicovou ukázku novogotického stylu. Na stejném místě stál kdysi kostel ze 9. století, ve 12. století jej pak nahradila katedrála. V minulosti byla stavba poničená požárem, proto současnou podobu vtisklo katedrále až několik rekonstrukcí.

Holyrood Palace

Procházku po Royal Mile zakončíte u paláce Holyrood. Na jeho místě stálo původně opatství, jehož ruiny jsou doposud znatelné. V šestnáctém století zde vyrostl palác, který slouží jako sídlo britského panovníka ve Skotsku. Když zde zrovna nepobývá královna, je palác přístupný veřejnosti.

V kategorii: Cestování Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.