Deprese a úzkosti – jak na ně?

prasky

Spousta lidí se potýká s depresemi, úzkostmi a jinými psychickými problémy. To, že je někdo občas smutný a má špatnou náladu je docela normální a není na tom nic divného. Pokud je však někdo smutný neustále a navíc třeba ani neví proč, může se už jednat o dlouhodobou depresi, která jen tak neodezní. Proti tomu se pak dá bojovat např. s pomocí některých lékařů. Pokud máme dlouho trvající deprese, úzkosti nebo jiné psychické potíže, jednou z možností je navštívit dobrého psychologa, který nám s našimi problémy může pomoci.

Psychologů je dnes velké množství a hlavně ve velkých městech si zájemci mohou vybrat z docela pestré nabídky. Většina psychologů je sice placených a taková sezení jsou poměrně dost drahá, ale mnoho kvalitních psychologů pracuje na pojišťovnu a tak je možné jejich služby využívat bezplatně. Pokud už se někdy rozhodneme navštívit nějakého psychologa nebo psychiatra, rozhodně bychom neměli automaticky chodit k tomu nejbližšímu, který je po ruce, ale pečlivě si lékaře vybrat. Skvělým pomocníkem jsou např. internetové stránky Známý lékař, kde lidé sami hodnotí jednotlivé lékaře i pomocí komentářů a my si tak můžeme udělat obrázek o tom, jaký který lékař je a vybrat si podle toho, co je pro nás důležité.

Pokud se nejedná o nějaký vážnější problém, obvykle stačí pouze psycholog. U komplikovanějších psychických nemocí ale někdy nezbývá než navštívit psychiatra. Na rozdíl od psychologa návštěvy u psychiatrů probíhají úplně jinak – jsou mnohem kratší a psychiatr se zaměřuje především na předepsání co nejvhodnějších léků. Ty se dělí do různých skupin a mezi ty nejběžnější patří hlavně antidepresiva. Jejich výhodou je, že jsou zpravidla nenávyková a mohou pacientovi po nějaké době pomoci, když už na to nestačí pouhá psychoterapie. Nevýhodou naopak bývá delší doba, než začnou působit (obvykle několik týdnů) a časté vedlejší účinky – např. přibírání na váze, ospalost atd.

Úplně jinou kategorií léků, které může psychiatr předepsat, jsou anxiolytika. V tomto případě se jedná o léky proti úzkosti, které většinou působí velmi rychle – účinkují obvykle už do jedné hodiny po jejich užití. Velkým rizikem je ale na druhou stranu to, že tyto léky často bývají silně návykové (např. Neurol) a pokud se na nich člověk stane závislým, velmi těžko se z nich odvyká. Podobně jako u antidepresiv, i anxiolytika často mívají příznivý vliv na spánek – nejsou ale rozhodně vhodné na léčbu nespavosti. Celkově je třeba jakékoli léky na deprese či úzkosti brát vždy jen na doporučení nebo předpis lékaře a příliš s nimi neexperimentovat – jinak hrozí nebezpečí předávkování, které může skončit i tragicky.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.