Deprese a úzkosti – jak na ně?

prasky

Spousta lidí se potýká s depresemi, úzkostmi a jinými psychickými problémy. To, že je někdo občas smutný a má špatnou náladu je docela normální a není na tom nic divného. Pokud je však někdo smutný neustále a navíc třeba ani neví proč, může se už jednat o dlouhodobou depresi, která jen tak neodezní. Proti tomu se pak dá bojovat např. s pomocí některých lékařů. Pokud máme dlouho trvající deprese, úzkosti nebo jiné psychické potíže, jednou z možností je navštívit dobrého psychologa, který nám s našimi problémy může pomoci.

Psychologů je dnes velké množství a hlavně ve velkých městech si zájemci mohou vybrat z docela pestré nabídky. Většina psychologů je sice placených a taková sezení jsou poměrně dost drahá, ale mnoho kvalitních psychologů pracuje na pojišťovnu a tak je možné jejich služby využívat bezplatně. Pokud už se někdy rozhodneme navštívit nějakého psychologa nebo psychiatra, rozhodně bychom neměli automaticky chodit k tomu nejbližšímu, který je po ruce, ale pečlivě si lékaře vybrat. Skvělým pomocníkem jsou např. internetové stránky Známý lékař, kde lidé sami hodnotí jednotlivé lékaře i pomocí komentářů a my si tak můžeme udělat obrázek o tom, jaký který lékař je a vybrat si podle toho, co je pro nás důležité.

Pokud se nejedná o nějaký vážnější problém, obvykle stačí pouze psycholog. U komplikovanějších psychických nemocí ale někdy nezbývá než navštívit psychiatra. Na rozdíl od psychologa návštěvy u psychiatrů probíhají úplně jinak – jsou mnohem kratší a psychiatr se zaměřuje především na předepsání co nejvhodnějších léků. Ty se dělí do různých skupin a mezi ty nejběžnější patří hlavně antidepresiva. Jejich výhodou je, že jsou zpravidla nenávyková a mohou pacientovi po nějaké době pomoci, když už na to nestačí pouhá psychoterapie. Nevýhodou naopak bývá delší doba, než začnou působit (obvykle několik týdnů) a časté vedlejší účinky – např. přibírání na váze, ospalost atd.

Úplně jinou kategorií léků, které může psychiatr předepsat, jsou anxiolytika. V tomto případě se jedná o léky proti úzkosti, které většinou působí velmi rychle – účinkují obvykle už do jedné hodiny po jejich užití. Velkým rizikem je ale na druhou stranu to, že tyto léky často bývají silně návykové (např. Neurol) a pokud se na nich člověk stane závislým, velmi těžko se z nich odvyká. Podobně jako u antidepresiv, i anxiolytika často mívají příznivý vliv na spánek – nejsou ale rozhodně vhodné na léčbu nespavosti. Celkově je třeba jakékoli léky na deprese či úzkosti brát vždy jen na doporučení nebo předpis lékaře a příliš s nimi neexperimentovat – jinak hrozí nebezpečí předávkování, které může skončit i tragicky.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?
Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí
Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem
Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to? Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.